Otwórz menu główne
Uciekaj, Jasiek, pociąg!
Typowa kwestia do człowieka, który widzi światło
Nie idź w stronę światła!
[*]

Światło tunelowe – rodzaj fali elektromagnetycznej, która pomimo wyglądu przypominającego zwyczajne światło, charakteryzuje się kilkoma specyficznymi cechami. Pojawia się najczęściej w chwili zgonu, lub niedługo przed nim, jeśli jest emitowane przez nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd.

Eschatologia

Według relacji osób, które przeżyły śmierć kliniczną, wiąże się z nim poczucie bezpieczeństwa, ciepła, przyjaźni, a nawet obecności boskiej istoty. Ze względu na światłość samą w sobie, ciężko jest dostrzec rysy twarzy czegokolwiek, dlatego łatwo jest utożsamić ukryte przez blask zarysy z dowolnym z bytów wyższych. Przypadki oślepienia zostają przemilczane ze względu na utratę innych zdolności zmysłowych bądź zbyt krótki czas oglądania światła.

Frazeologia

Pomimo powiązania ze sferą śmierci, blask ten, podobnie jak wiele innych świateł, uważa się za pomyślny symbol. W końcu człek błądzi i błądzi w ciemnościach, aż wreszcie znajduje wyjście. (Zobacz również niżej.)

Inne cechy

Podświadomie oznaczać może także narodziny, a dokładniej zbliżanie się do wyjścia na świat z ciemnej powłoki matczynego łona.

Wynika z tego tyle, że czy człowiek umiera czy się rodzi, doświadcza tego samego; ewentualnie śmierć to nowe narodziny. Tylko kim wtedy, do jasnej... bramy, jest mamusia?


  To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny fizyki. Jeżeli wiesz dlaczego elektrony w kablu poruszają się odwrotnie do przepływu prądu – rozbuduj go.