Otwórz menu główne
Brunei
Stolica Brunei
Król Hassanal Bolkiah
Ludność Tyle co w Kielcach
Język urzędowy arabski
Ustrój dyktatura
Religia islam
Waluta ropa naftowa
 
Jeden z wielu baraków w stolicy kraju

Brunei ([bru'naj]; Brunei Darussalam; Państwo Brunei, Siedziba Pokoju (malajski Negara Brunei Darussalam, Jawi: برني دارالسلام) – podwójnie wygryzione w Malezję azjatyckie monarchiczne (jedno z czterech[1], sułtanat[2]) państewko zajmujące górne Borneo. Kraj przyjmujący ów gryz jest niewątpliwie gratką dla brunejskich fanów Formuły 1[3].

Spis treści

HistoriaEdytuj

Wyspę, na której leży dziś państwo, odkrył kiedyś w swojej wyprawie Ferdek Magellan i zbuntował część mieszkańców ówczesnej islamskiej Malezji, która z dnia na dzień zachciała powstania sułtanatu. Z biegiem czasu przekształcił się on w państwo, w którym kilkaset lat później handlowało się chętnie fajnymi murzynkami. Mimo kilku wojenek i trudno uleczalnego uzależnienia od Anglii, Brunei uzyskało ostateczną niepodległość 1 stycznia 1984.

GeografiaEdytuj

80% kraju pokrywają zielone lasy równikowe i inne krzaczyska, których nie wolno wycinać, bo sułtan, jeśli wierzyć dekretowi, Cię zje.

LudnośćEdytuj

PKB na mieszkańca wynosi 18 tys. dolarów, więc każdy Brunejczyk wozi się po mieście trzema samochodami jednocześnie, bo go stać. W każdym pokoju wiesza się strzałki wskazujące na Mekkę, by przypadkiem nie zbłaźnić się pomyleniem kierunku. Każdy obywatel ma prawo raz w życiu pojechać do niej na koszt sułtana i stać się hadżim. Istnieje oficjalny zakaz okazywania czułości publicznie, a patrole policji leją pałami pary trzymające się za ręce nie będące małżeństwem.

Przypisy

  1. Arabia Saudyjska, Brunei, Suazi, Watykan.
  2. Sułtan Hassanal Bolkiah.
  3. Choć i tak muszą przeskoczyć przez morze, zygu-zygu.