Otwórz menu główne
Typowa dziura (np. w jezdni)

Dziura – wyrwa w czasoprzestrzeni, występująca najczęściej w ziemi. Jest całkowicie niematerialna, więc nie można jej trafić czymkolwiek, ani czymkolwiek zranić. Jednak ludzie, którzy znajdą się w działaniu pola dziury, z reguły wołają: A niech to szlag!, jednak jest to całkowicie nielogicznie, gdyż nawet szlag owej dziury nie może zranić. Inną właściwością dziur jest ich zdolność do zmniejszania wagi rzeczy (szczególnie różnych pojemników) gdy takowa się w nich znajduje. I np. gdy w beczce pełnej wody znajdzie się dziura, beczka ta w szybkim tempie zacznie zmniejszać swoją wagę. Toż to czary, panie.

Dziury można podzielić na:

Do małych dziur należą wszelkie dziury w organizmach istot żywych (także ludzi). Z reguły małe dziury nie przekraczają wymiaru 10 metrów na sekundę do sześcianu [m/s3].

Dziury średnie mają wymiary okien domowych i są na ogół większe od dziur małych i mniejsze od dziur dużych. Okno domowe jest tu więc najlepszym przykładem dziury.

Dziury duże (zwane także czarnymi) są tak duże, że aż ich nie widać, bo nie istnieją, pomimo tego, że wszystko co znajdzie się w polu czarnej dziury wykonuje trzy obroty wokół własnej osi w ogóle się nie poruszając.

Zobacz też