Otwórz menu główne
Foliarz głoszący prawdę

Foliarz – określenie w slangu internetowym, stworzone przez społeczność tak zwanych imageboardów, a następnie spopularyzowane przez serwis wykop.pl, oznaczające osobę wierzącą w teorie spiskowe, interesującą się do przesady zjawiskami paranormalnymi, ezoteryką, UFO, astrologią, NWO, teorią płaskiej Ziemi, medycyną alternatywną i innymi urojeniami schizofreników. Znawca jedynie słusznej i prawdziwie prawdziwej prawdy na temat rządów, planów depopulacji ludzkości, Big Pharmy, żydomasonerii i jaszczurów. Nazwa wzięła się od popularnego wśród co bardziej odmóżdżonych foliarzy zjawiska noszenia czapeczek z folii aluminiowej, mających uchronić noszącego przed złowrogimi falami, nasyłanymi przez jaszczury z piekła i mającymi nas zniewolić i zachipować.

Foliarze są zakładnikami efektu potwierdzenia. Oznacza to, że wszelkie źródła traktują bardzo wybiórczo i przyjmują bezkrytycznie wszelkie informacje potwierdzające ich przekonania i światopogląd, z kolei z miejsca odrzucają jakiekolwiek argumenty przeciw swoim urojeniom. Głównym źródłem wiedzy foliarzy, uważanym przez nich za absolutnie wiarygodne, są filmiki z żółtymi napisami na YouTube, serwisy zbierające teorie spiskowe pokroju Zmiany na Ziemi, Inne Medium czy zagraniczne Infowars, rosyjskie media propagandowe Sputnik News oraz RT, które je rozpowszechniły, serwisy ideologiczne prowadzone przez innych foliarzy o wesoło brzmiących nazwach (na przykład Szczepionkowe Ludobójstwo) i ostatnio także foliarskie grupy na Facebooku czy Twitterze.

Wyjątkowo podatni na trolling, z czego bardzo często korzysta społeczność tak zwanego trollnetu. Szczególnie znany z trollowania foliarzy poprzez tworzenie własnych absurdalnych teorii spiskowych jest 4chan.

Spis treści

Przykłady

Zaobserwowanymi do dziś przykładami foliarzy są:

 • osoby wierzące w istnienie reptilian;
 • osoby wierzące w chemtrails;
 • osoby wierzące, że światem tak naprawdę rządzą Illuminaci, Masoni czy korporacje;
 • antyszczepionkowcy;
 • płaskoziemcy;
 • zwolennicy NWO i powiązanej z nim planu depopulacji ludzkości poprzez zmniejszenie jej płodności (dokonywanej rzekomo przez rozpylanie szkodliwych substancji w powietrzu, GMO czy szczepienia);
 • osoby twierdzące, że cały nasz świat to tak naprawdę jeden wielki Matrix;
 • osoby kwestionujące wiarygodność strzelanin w Sandy Hook, Las Vegas, czy w liceum Stoneman Douglas;
 • turbosłowianie;
 • fanatyczni miłośnicy tak zwanego altmedu (medycyna alternatywna, homeopatia, sposoby leczenia autyzmu dietami, eliminacją pietruszki, piciem czy robieniem lewatyw z wybielacza, magiczną energią, różdżkami, czy leczenia chorób zakaźnych witaminą C – koniecznie tylko trzeba wiedzieć, czy lewoskrętną, czy prawoskrętną);
 • osoby kwestionujące globalne ocieplenie;
 • suprematyści wierzący w wymarcie białej bądź czarnej rasy człowieka (zależy od pochodzenia);
 • fani teorii spiskowych o WTC jako „wewnętrznej robocie”;
 • zwolennicy teorii spiskowych związanych z fluorem;
 • antyamerykanie oskarżający Stany Zjednoczone o rozpętanie zła na świecie i finansowanie dżihadystów;
 • zwolennicy teorii spiskowych kwestionujących autentyczność lądowania Apollo 11 na Księżycu;
 • fani teorii spiskowej, zgodnie z którą HIV jest bronią biologiczną CIA użytą w celu depopulacji Afryki (popularna szczególnie w USA wśród społeczności Afroamerykanów oraz w tak zwanej Czarnej Afryce);
 • skrajni antysemici, wietrzący wszędzie żydowskie spiski i negujący holokaust;
 • przedstawiciele niektórych sekt, na przykład scjentolodzy czy Anioły Nieba.

Osoba normalna a foliarz

Rozróżnienie osoby wierzącej w teorię spiskową, ale zachowującą resztki rozsądku od foliarza jest łatwe. Otóż wystarczy przedstawić zwolennikowi teorii spiskowej dowody czy proste logiczne konstrukcje podważające jego poglądy (na przykład przedstawić badania, które wykluczają wywoływanie autyzmu przez szczepionki, wskazać zwolennikowi NWO, iż ludobójstwo dokonywane szczepionkami byłoby nieskuteczne ze względu na znikomą śmiertelność, pokazać płaskoziemcy wahadło Foucaulta[1], zwolennikowi chemtrails wskazać, że zatruwając atmosferę, spiskowcy truliby samych siebie i tym podobne).

Osoba mająca zdrowy rozsądek wejdzie z Tobą w dyskusję, pomyśli nad przedstawionymi argumentami, niekiedy nawet zmieni swoje poglądy. Foliarz z miejsca odrzuci wszystko, co mówisz, nazywając Cię Żydem/masonem/trollem Putina/zdrajcą Polski/faszystą/nazistą/lewakiem/prawakiem/ludobójcą[2], i zarzuci tobie udział w spisku. Prawdopodobnie zerwie z Tobą kontakty i wyrzuci cię ze znajomych na Facebooku, licząc że chociaż trochę cię to obejdzie.

Znani foliarze

 • Alex Jones – propagator teorii spiskowych z Teksasu prowadzący stronę Infowars, która zyskała popularność po ujawnieniu afery Pizzagate, tworzeniu fake newsów dotyczących Hillary Clinton oraz ogłoszeniu otwartego poparcia dla Donalda Trumpa, przez co stała się popularniejsza niż Newsweek i The Economist.
 • Paul Joseph Watson – były sprzątacz, który znudzony życiem zaczynał tworzyć filmy na YouTube o typowych spiskach pokroju chemtrails czy NWO, ale po wybuchu europejskiego kryzysu imigracyjnego stał się typowym prawakiem odrzucającym przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, chwalącym Donalda Trumpa, Marine Le Pen czy Brexit. Oprócz tego kolega Alexa Jonesa po fachu, współpracuje z nim w Infowars, a nawet prowadzi własną podobną stronę Propaganda Matrix. Do tego nienawidzi popkultury i modernizmu, czy to w sztuce czy architekturze.
 • David Duke – były członek Ku Klux Klanu oskarżający o wszystko Żydów, szczególnie strzelaniny.
 • David Icke – kolejny antysemita i twórca teorii spiskowych dotyczących zamachu na World Trade Center i Illuminatów. To dzięki niemu świat dowiedział się o reptilianach. W przeszłości był piłkarzem, ale w środowisku foliarzy nikogo to nie obchodzi.
 • Sanjaya – przywódca pogańskiej grupy Jasna Strona Mocy z wyglądu przypominający Gandalfa. Za sprawą posiadania starożytnej słowiańskiej wiedzy głosi, że Ziemia tak naprawdę jest płaska, Coca-Cola to trucizna stworzona przez Syjonistów, Kościół Katolicki to w rzeczywistości ogromna zorganizowana mafia, a Jezus Chrystus był reptilianem.

Przypisy

 1. https://youtu.be/M8rrWUUlZ_U
 2. Niepotrzebne skreślić, oczywiście