Otwórz menu główne
Komory
Stolica okupowana
Ludność okupowana
Język urzędowy francuski
Ustrój okupacja
Religia chrześcijaństwo i islam
 

Komory – państwo wyspiarskie wchodzące w skład Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim między wschodnim wybrzeżem Afryki (Mozambik) i północnymi krańcami Madagaskaru.

Spis treści

LudnośćEdytuj

Na tym wyspiarskim kraju wbrew pozorom żyją ludzie, jednak zdecydowana ich większość to murzyni. Jest ich tam aż 671 247 warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż jeszcze w 1999 roku Komory zamieszkiwało 578 000 ludzi. Łatwo więc wyliczyć że w ciągu niespełna 7 lat, Komoryjczyków zrobiło się aż 100 000.

HistoriaEdytuj

Od dawien dawna Komory posiadały dostęp do morza, co było wielkim utrapieniem mieszkańców Komór, ponieważ już od pierwszych wieków Komory były czyimiś koloniami. Co najdziwniejsze, przechodziły z rąk do rąk co 20 lat, zaczynając od 1406 aż do 1986 roku, kiedy to Komory uzyskały niepodległość od Francji.

I okupacja OmańskaEdytuj

Pierwszym krajem Świata, który dowiedział się o Komorach, był Oman. Podczas ekspedycji do Madagaskaru po niewolników Ahmuda Sayfulasiego odkryto te niezwykłe wyspy. Kiedy Ahmud zabłądził, zobaczył swym okiem Komory. Postanowił zamieszkać w nich. Był wtedy rok 1406. W ciągu 10 lat Ahmud uczynił z Komor centrum handlu niewolników. Mniej więcej w roku 1411 wyruszył do Sułtana. Złożył mu hołd, co było faktycznym początkiem I okupacji omańskiej. 15 lat trwała prosperita która była za Ahmuda Komorobaszy. Niestety, w 1426 zmarł Ahmud Komorobasza Sayfulasi. Nastąpił trzymiesięczny okres bezkrólewia, w którym zdecydowano, że Komory będą Republiką Kupiecką na służbie obcych narodów.

I elekcja zawyrokowała, że Jemen będzie kolejnym panem Komorów.

I okupacja JemeńskaEdytuj

I okupacja Jemeńska 1426-1440Edytuj

Początki panowania Jemenu na Komorach wróżyły dobrą przyszłość. W 1428 roku Komory stały się centrum handlu Lemurami z Madagaskaru.

Przez całe lata 30. XV wieku cały świat Islamski interesował się tymi zwierzątkami. Na płw. Arabskim na 1 człowieka przypadały 2 lemury. Zazwyczaj był to samiec i samica. Patrzyli na ich obyczaje, życie, współżycie i wiele innych rzeczy. Niestety, w 1440 roku nie znaleziono żadnego Lemura na Madagaskarze.

I okupacja Jemeńska 1441-1444Edytuj

W Komorach wciąż żyli ludzie. Było ich okołu 700. Sułtan nakłaniał ich do powrotu, ale nie usłuchali go. Wszyscy mieszkańcy Komor postanowili podbić Madagaskar za pomocą Żydów z Hiszpanii. Grenada się zgodziła wysłać Żydów na Madagaskar, ale tylko tych najuboższych. W konsekwencji, do Komor przybyło 3000 Żydów. Był wtedy rok 1443.

Wtedy właśnie Zimbabwe zdobyło dostęp do morza podbijając południe Mozambiku. Tworzące się imperium chciało zdobyć Madagaskar i Komory. Jemen zaczął podbijać armię 3600 ludzi(3000 żydów i 600 Komorczyków) Madagaskar. Niestety, Chojcziwdupa Choto, ówczesny pan Madagaskaru , wystawił armię 2500 ludzi. Na widok tej Armii żydzi uciekli myśląc, że to atakuje ich Imperium Etiopii. Komorczycy poszli za żydami do Komor.

Straty były ogromne. Zostało tylko 300 żydów i 150 Komorczyków. 300 żydów zwrócono Grenadzie bez pośrednictwa Mameluków, tzn. opływając całą Afrykę.

Obrona KomorEdytuj

Kolonia na Komorach została osłabiona. Cesarz Zimbabwe, Czacho Makabra postanowił podbić je. Na szczęście, w Komorach już były armaty, ale najmniej ich było na troszkę innej wyspie: na Majoccie. Majottę przejęło Zimbabwe bez trudu, ale gdy dostali się na wyspę Mohery(niepoprawnie Moheli) było ciężko. 1 Arab zabijał gdzieś tak armatą 25 Czarnych.

Wydawało się, że w 1446 sytuacja jest beznadziejna. Jemen organizował z Zanzibarem desant na Mozambik. Już mieli to czynić, gdy… no właśnie, jak wygrało Zimbabwe wojnę? Armią 500 skinheadów, którzy popędzili resztki Komorczyków, 5000 Arabów Jemeńskich i 1000 Zanzibarczyków do morza. Potem oni sami okazali się emo i szukali żyletek, co miało mieć tragiczne konsekwencje 20 lat później. Zimbabwe już nie miało żadnych problemów z Komorami.