Otwórz menu główne
Robert Mugabe – twarz inteligentnego goryla
A niech spadają!
Robert o protestach ONZ i UE przeciw rozpędzeniu opozycyjnej demonstracji w Harare
87 to tylko 8 plus 7
Robert – mistrz matematyki

Robert Mugabe (ur. 21 lutego 1924 w Kutasie Kutamie) – polityk i prezydent Zimbabwe od 1987 roku. Pierwszy czarny rasista.

Życiorys

 
Jeden z wielu milionerów, którzy się dorobili za prezydentury Mugabe

Robert Mugabe to geniusz wojskowy, polityczny, ekonomiczny. W końcu parę lat spędzone w Oxfordzie powinno dać efekt. W 1960 roku trafił do ugrupowania komunistycznego ZANU. Potem siedział na państwowym zasiłku, w postaci 10 lat więzienia. W 1980 roku, gdy skończył siedzenie w więzieniu, doszedł do władzy. W 1987 roku został prezydentem.

Dzięki wysokiemu poparciu (zawsze wynoszące 99,8837% i więcej), Robert utrzymał władzę w 1990, 1996 i w 2002 roku. Potem uznał, że kolejne wybory przynoszą straty w gospodarce, bo marnuje się papier i ogłosił siebie dyktatorem.

Mugabe jest szalenie ceniony w całej Afryce. Zabrał bogatym potomkom kolonizatorów ziemię, każdy zarabia tutaj miliony dolarów[1]. Oprócz tego prowadzi przemyślaną politykę emerytalną poprzez zabieranie majątku opozycji i jej zabijanie. Zdobyte pieniądze idą na konta emerytalne głupszej części Zimbabwe. Innym przemyślanym pomysłem było założenie Zimbabwe muzeum dyktatury, gdzie w postaci eksponatów żyją prawdziwi dyktatorzy z całej Afryki.

W 2008 roku niejaki Morgan Tsvangirai zdobył ciut więcej głosów niż Mugabe. Mugabe po zamówieniu pewnej ilości argumentów w fizycznej postaci pokonał większą część opozycji, a Tsvangirai olał głosowanie.

Przypisy

  1. Owszem, nic nie wartych, ale co lepiej mówić „Zarobiłem 3 miliony zielonych zimbabweńskich” niż „Zarobiłem 3 dolary amerykańskie”