Otwórz menu główne
A oto i ona… biedna, zniszczona i martwa…

Supernowa – rodzaj gwiazdki. Powstaje, gdy baaardzo starej i dużej gwieździe zaczyna kończyć się koks, czyli to, co ją napędza – lecz w przeciwieństwie do czerwonego grubasa zamiast się rozszerzyć, postanawia zabłysnąć Cenzura2.svg się w powietrze kosmos. Najpierw jednak w celu dowartościowania siebie samej, odchudza się kurczy się do malutkich rozmiarów. Niestety, takie odchudzanie nie trwa zbyt długo i zaledwie parę sekund później całą najbliższą okolicę[1]szlag trafia na skutek rozbłysku gamma.

Spis treści

Inny przypadek

Cały ten bałagan może się zdarzyć także wtedy, gdy malutki biały karzeł po kryjomu podkrada żarcie materię swojej większej i ładniejszej koleżance. Ona tego nie widzi[2]. Maluszek robi to tak długo, że robi się niesamowicie gruby i wtedy bum! Znów eksplozja.

Słynne supernowe

Naprawdę są słynne. Nie znasz żadnej? Wstyd! Jak tak można! No dobra, nie każemy ci tego czytać, nie będziemy zanudzać jak inna strona

Zobacz także

Przypisy

  1. To tylko jakieś 1 000 000 000 000 kilometrów…
  2. A widziałeś gwiazdę z oczami?


  To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.