Otwórz menu główne

Wiersz

Wersja z dnia 14:45, 3 lut 2006 autorstwa Szoferka (dyskusja | edycje) ((uzupełnię puste linki, proszę nie kasować))
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | przejdź do następnej wersji → (różn.)

Wiersz to pojedynczy tekst kultury, wytwór poety lub grafomana. O wierszach mówi się, że są śmietnikiem kultury, co oznacza, że znaleźć w nich można tylko te treści, które nie nadają się do prezentowania w innych gatunkach literackich, a gdzieś muszą znaleźć swoje ujście. Takie treści to zazwyczaj stan zawieszenia intelektualnego pomiędzy kategorycznością i relatywizmem, klasycyzmem i turpizmem oraz awangardą, społecznikostwem i nihilizmem oraz outsideryzmem, oratorstwem i analfabetyzmem, innymi słowy, wszelkie nieskategoryzowane ruchy literkotwórcze, pełne niezdecydowania i niejasno przeczuwanych prawideł rządzących światem, zostają zebrane w synkretyczny zgniotek, podzielone na wersy i ogłoszone wierszem.

Na rynku wydawniczym, w księgarniach i księgarniach internetowych wiersze zajmują miejsce równorzędne z przeterminowanymi konserwami w hipermarketach: chociaż bywają rozpaczliwie eksponowane, nie znajdują nabywców i długo pozostają w żelaznym repertuarze sprzedawcy, chociaż dostawca wierszy od miesięcy nie przeprowadził dorzutu nowego towaru.

W czasach PRL-u wiersze były dodatkiem do płomiennych i emfatycznych wystąpień propagandowych eksponowanych na łamach państwowych periodyków. Stanowiły drugorzędne uzupełnienie, dlatego musiały być zgodne z aktualnie prezentowanymi poglądami i jako takie stanowiły duplikat już zawartych w wydaniu informacji, ale jako, że prominenci, pomni doświadczeń okresu rozbiorów, byli świadomi mocy wiersza, dodatkowo wzmacniali nim linię pisma lub linię partii.

W rzadkich przypadkach wiersz bywa po prostu częścią wielkiej i znakomitej poezji nielicznych wybitnych autorów, jednak stosunek wierszy wybitnych do beznadziejnych jest tak nieproporcjonalnie duży na korzyść miernoty, że trudno mówić o jakimś wyraźnym trendzie stawiającym sobie za cel uczynienie z każdego wiersza poezji.

Zobacz też: