Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy liczby. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Jeden to taka samotna liczba
Ed o liczbie 1

Jeden – cyfra i liczba przed dwójką i przed trójką, a także przed trzydziestką piątką. Prawdopodobnie też przed sto pięćdziesiątką dziewiątką, ale nie chciało mi się sprawdzać.

1 jest liczbą magiczną. Po pomnożeniu dowolnej liczby przez jeden, otrzymujemy tę samą liczbę. Wyjątkiem od tej reguły jest 0. Po pomnożeniu zera przez 1 otrzymujemy bowiem zero.

1 posiada własność paradoksu nieprzemienności. Choć w wielu zbiorach jest pierwszą liczbą, jeden nie jest liczbą pierwszą.

Jeden w matematyceEdytuj

Wzór na jeden:
 
 
Lub po skróceniu:
 

Łatwo można dowieść, iż 0,(9) = 1.

 

 

 

A więc  . Proste, prawda?

Jeden w języku polskimEdytuj

Jeden używa się do wyeksponowania treści metaforycznych w wypowiedzianym zdaniu. Przykład:

  • „Chcesz poklikać?” – zdanie bez wyeksponowanej treści metaforycznej
  • „CHcEsh poKlikać??!11!1!jeden” – zdanie z wyeksponowaną treścią metaforyczną

Jeden w polskim systemie edukacjiEdytuj

Stopień 1 na świadectwie nie oznacza bynajmniej wiedzy z pierwszej ręki, wręcz przeciwnie – stopień 1 otrzymany przez ucznia może zablokować jego dalszą karierę na szczeblach krajowej oświaty. Na szczęście Roman I Litościwy przedsięwziął kroki mające na celu ukrócenie barbarzyńskiego procederu oblewania egzaminu dojrzałości przez ocenę 1. Należało by wspomnieć, iż cyferka jeden (czyt. 1) została usunięta, bądź niewprowadzona do wyższego szkolnictwa, jej rolę przejęła cyferka 2, która jest równie śmiercionośna jak cyferka 1 w szkolnictwie średnim i podstawowym.