Otwórz menu główne
Bośnia i Hercegowina
Flaga Bośni i Hercegowiny.svg.png
Flaga Bośniaka.
Stolica Sarajewo
Ludność nieliczona, bo w kółko się wielu wybija
Język urzędowy bośniacki
Ustrój Demokracja w powijakach. Do komuny jeszcze zbyt wielu ciągnie
Religia islam
Waluta 1 człowiek = skrzynka Johnny Walkera
 
To w końcu Bośnia czy Hercegowina?
Uczeń na geografii

Bośnia i Hercegowina (B&H, Konfederacja – Królestwo zjednoczonych królestw Bośni, Hercegowiny i częściowo Serbii, serb. Босна и Херцеговина) – sporawe państwo (51 129 km²) wciśnięte na obrzeżach Bałkanów i cywilizowanej Europy, z wielkim dostępem do morza (aż 17 km).

Spis treści

Historia

Bośnia może poszczyć się bardzo długą niepodległością, trwającą aż 25 lat. Przez wiele wieków Turcy opiekowali się Bośniakami, którzy dzielili się swoją religią. W XIX wieku Bośniakami zaopiekowali się Austriacy, którzy widzieli w tym narodzie proste mięso armatnie do ewentualnej wojny. Gdy w końcu wojna się pojawiła (za sprawą Bośniaka) to 1/3 Bośniaków wybiła się przy pojedynkach z Rosją. Pozostali Bośniacy nieźle się zdziwili, że znaleźli się w jednym państwie z Chorwatami i Serbami. Spośród Bośniaków pamiętających I wojnę światową, 2/3 z nich zginęło w wyniku czystek Chorwatów podczas II wojny światowej. Potem rozkręciła się komuna, w Sarajewie wybudowano wiele obiektów sportowych w ramach zimowych igrzysk i przyznano niepodległość. Jako że Bośniacy ją wygrali, to trochę zdziwili, gdy w deklaracji niepodległości znalazł się druczek mówiący o śmierci całego narodu w ramach czystek etnicznych. Wkrótce pojawili się Serbowie, z wsparciem Rosji i Ojca Mateusza działającego pod pseudonimem Radosław Wolf. Obecnie Bośnia zmaga się z problemami – jak już stanęli na nogi po wojnie to pojawiła się powódź, w wyniku której zawaliły się domy. Ale przynajmniej znaleźli trochę serbskich min, które po wysadzeniu udrożniły koryta rzek.

Znani Bośniacy

Najbardziej znanym Bośniakiem był Gawryło Princip. Musiał on mieć jakieś pretensje do Arcyksięcia Ferdynanda i jego żony. Podziurawił ich jak sito. Jego pomnik w Sarajewie przypomina tzw. „ustęp turecki” czyli są to ślady stóp odlane w betonie.

O sławnych Hercegowińczykach nie znaleźliśmy informacji.

Przeciętny obywatel

Zwykły mieszkaniec Bośni (i Hercegowiny) żyje w podziurawionym od kul bloku, nie ma pracy i wypłakuje swoje żale z kumplami w kawiarni albo w barze, popijając rakiję. Biedniejszy Bośniak szuka każdej możliwości, żeby zarobić, dlatego sprzedaje kałasznikowy i koszulki z wizerunkiem Tity (taki dyktator Jugosławii) na pobliskim bazarze. Bogatszych Bośniaków nie ma, bo każdy bogatszy Bośniak już wyjechał i siedzi w Niemczech, Szwecji albo w Austrii i pracuje na bramce w klubie nocnym.

Powierzchnia

Bośnia i Hercegowina jest państwem o największej powierzchni pól minowych w Europie. Wystarczy zejść z drogi lub ścieżki i BUM! nie żyjesz.

Ciekawostki

  • Bośniacy to jedyny naród islamski, który warto docenić. Tylko tutaj na 100 muzułmańskich Bośniaków 99 pije alkohol (reszta to małe dzieci).
  • Pomimo tego, że Bośnia przypomina dzisiaj Polskę z lat 90., to w jednym miejscu wyprzedza Polskę o lata świetlne – cała telewizja jest prywatna.