Otwórz menu główne
Pyszne Dania
Flaga Dania.JPG
Nie, nie flaga. Lego!
Stolica Kopenhaga
Ludność potomkowie Wikingów (99%), 1% to imigranci z Somalii
Język urzędowy język duński
Ustrój demokracja
Religia legocyizm
Waluta lego
 
Panorama Danii

Dania – wyspa znajdująca się na półwyspie rozrzuconym po wyspach, jednocześnie pierwsze państwo w historii nowożytnej złożone w całości z klocków Lego. Dania jest przyjaznym krajem dla obcokrajowców, ludzi innych religii, innej orientacji, dlatego też w Kopenhadze częściej spotkasz Araba albo Polaka niż Duńczyka. W centrum stolicy Kopenhagi znajduje się tzw. Wolne Miasto, gdzie można zajarać trawę tudzież wciągnąć kreskę niczym się nie przejmując, ponieważ owe miasto rządzi się własnymi prawami.

Spis treści

Historia

Dania została zbudowana przez księcia Karola z 256 tysięcy klocków Lego. Historia Danii jest wyjątkowo uboga, gdyż nigdy zbytnio nie chciało się Duńczykom wypływać na morze, chyba, żeby podbić spory kawał nikomu niepotrzebnego Lodolandu, w kolekcji do istniejącego już Legolandu.
Dania jest monarchią, co nie zmienia faktu, że najznamienitszym Duńczykiem jest Egon Olsen.

Hamlet

Dania w swojej historii najbardziej zasłynęła dzięki Williamowi Szekspirowi, który wybrał Danię jako miejsce akcji Hamleta. I tak, Anglicy, zwodzeni za nos, za najsławniejszy kawałek duńskiej historii uznali czystą, literacką fantazję pt. być albo nie być.

Język

Język duński jest często nazywany przez innych Skandynawów „chorobą gardła”. Kiedy już Norweg albo Szwed się porządnie napiją, dopiero wtedy mogą wymówić jakiś wyraz po duńsku. Przykładem może być bardzo proste wyrażenie: „speciallægepraksisplanlægningsstabiliseringsperiode”.

Przydatne zwroty:

  • Skide godtklawo jak cholera, jednak po duńsku znaczy to nieco zbyt prostacko cholernie dobrze, a czytamy „skyyyylllll goddtt”.
  • Takdziękuję, jednak aby nie było za łatwo, wymawia się „cak”.
  • Jatak,
  • Denne bygning har SEKStusindeSEKShundredeogSEKSogtres årTen budynek ma 6666 lat.
  • Rødgrød med fløde – wyrażenie, przy wymowie którego nie-Duńczyk się dusi. Jedna z teorii głosi, że aby zapewnić małemu zdrowe dzieciństwo, naukę mówienia zaczynają właśnie od tego wyrażenia, o znaczeniu czerwony kisiel z bitą śmietaną, jednocześnie karmiąc go tym świństwem.

Ciekawostki

  • Dania podczas II wojny światowej poddała się po stracie dwóch żołnierzy (strażników granicznych). Cóż za wytrwałość!
  • Najstarszym odznaczeniem Danii jest Order Słonia, ustanowiony w czasach, gdy nikt z Duńczyków nie wiedział, jak słoń wygląda.
  • Z Duńczykami ma zatargi niejaki Skipper. Niestety nikt nie wie o co chodzi. Oni sami twierdzą, że zamieszał coś z kanapkami[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Teczka o tym została zniszczona w 2013 roku w czasie Szczęśliwego Dnia Skippera