Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy amerykańskiego prezydenta. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Brun ris.jpg

Wielce Czcigodny Dawid Ryż Atchison[1] (ur. 11 sierpnia 1807, zm. 26 stycznia 1886) – amerykański nierób i najkrócej urzędujący w historii świata prezydent.

Spis treści

Poglądy

Dawid Ryż Atchison był znany ze swoich poglądów i działań, którymi starał się wspierać biedną ludność murzyńską USA, aby nie była biedna[2]. W swojej walce z biedą wśród czarnoskórych propagował slaveryzm i antyabolicjonizm. W ciągu swojego życia osobiście wsparał kilkadziesiąt osób o czarnym kolorze skóry zapewniając im schronienie i minimalne porcje żywnościowe. W zamian oczekiwał tylko solidnej, ciężkiej pracy i dużej elastyczności w czasie pracy.

Dodatkową kwestią, jeśli chodzi o poglądy, u Dawida Ryża było to, że gdy się na niego spoglądało, to robiło się niedobrze z powodu trzech gigantycznych owłosionych brodawek na lewym policzku.

Mormoni

Jak głosi miejska legenda, Dawid Ryż Atchison objawił się Józefowi Smithowi – założycielowi Kościoła Mormonów. Niestety, większość legend ma to do siebie, że nie są prawdziwe – tym samym USA nie mogą się szczycić tym, że Bóg był jednym z ich prezydentów. Z historii o mormonach prawdą jest jednak to, że Ryż reprezentował Józefa Smitha w sądzie – podobno z polecenia samego Boga[3].

Wojna secesyjna

Dawid Ryż, jak przystało na prawdziwego Jankesa[4], walczył w obronie praw czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych walcząc po stronie Konfederatów przeciwko najeźdźcom z północy, którzy chcieli zabrać Murzynom opiekę socjalną, którą zapewniały Stany Południowe.

Co prawda Dawid Ryż dzielnie dowodził małymi grupami żołnierzy w czasie walk o Missouri, ale jak wskazują badania historyków, Konfederacja wygrałaby wojnę, gdyby nie Dawid Ryż, który ewidentnie przyczynił się do porażki Konfederatów. W końcu czego można było się spodziewać po prawniku dowodzącym armią?

Prezydent na jeden dzień

 
Fuj, jakie buby!

Dawid Ryż Atchison ostatecznie trafił do Senatu, gdzie był przewodniczącym pro tempore. Miał szczęście urzędować w czasie, gdy następowała zmiana prezydentów. James Polk kończył kadencję, a Zachary Taylor ją zaczynał. Niestety, Taylor okazał się być bigotem i odmówił bycia zaprzysiężonym w niedzielę. Podobnie jego partner Millard Fillmore. W efekcie Dawid Ryż został prezydentem na jeden dzień. Jego kadencja przeszła do historii jako jedna z najbardziej burzliwych kadencji spośród wszystkich prezydentów w hisotrii świata.

Kadencja Polka zakończyła się w południe 4 marca 1849 roku – wtedy rozpoczęła się kadencja Dawida Ryża. Oto jej krótki opis:

12:01: Dawid Ryż przekręca się na prawy bok w swoim łóżku.

14:02: Dawid Ryż przewraca się na plecy.

15:23: Dawid Ryż wstaje na siku.

15:30: Dawid Ryż wstaje na siku raz jeszcze z powodu prostaty.

15:40: I jeszcze raz.

15:59: Dawid Ryż zasypia ponownie.

17:12: Dawid Ryż wstaje i woła swojego czarnego przyjaciela, aby zrobił mu coś do jedzenia.

17:40: Dawid Ryż pałaszuje Prezydenckie Śniadanie podczas gdy jego przyjaciel patrzy – to dowód na to, że nie był rasistą.

18:15: Dawid Ryż zauważa, że w sumie zaczyna robić się ciemno. Idzie się umyć.

19:00: Dawid Ryż zasypia ponownie.

22:00: Dawid Ryż budzi się na siku.

22:05: Ponownie.

(...)

4:05: Dawid Ryż wstaje, bo już się wyspał.

7:00: Dawid Ryż dzielnie rusza na zaprzysiężenie Zachary'ego Taylora.

Potem Taylor został zaprzysiężony. Dawid Ryż przyznał, że większość kadencji przespał, ponieważ był zmęczony całym wyścigiem o fotel prezydenta[5]

Niektórzy jednak zazdroszczą Dawidowi Ryżowi tego, że był prezydentem i odmawiają uznania go za dwunastego prezydenta Stanów Zjednoczonych – niektórzy śmią twierdzić, że w ogóle nie był prezydentem! Inni zaś uznają go za prezydenta nr 11,5.

Sam Dawid Ryż stwierdził, że nie zdążył się poczuć Prezydentem, aczkolwiek śniło mu się, że Amerykanie przegrywają jakąś walkę z Indianami a jedyną osobą, która przeżyła był koń o imieniu Komancz. Dawid Ryż nie wiedział, że minął się z powołaniem jasnowidza.

Przypisy

  1. Zgodnie z transkrypcją magistra Janusza Korwina-Mikke
  2. Ani USA
  3. Którym mógł być Dawid Ryż Atchison – nigdzie w Biblii nie jest napisane, że nie mógł byc
  4. Ekhm?
  5. Ścigał się z jednym z senatorów do Gabinetu Prezydenta. Dawid Ryż wygrał wyścig.