Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej i polskiego żołnierza. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Franek Dolas we własnej osobie!

Franciszek Dolas (alias Grzegorz Brzęczyszczykiewicz lub Marian Kociniak, ur. ???, Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody, zm. 17 marca 2016 w ???) – wybitny polski strateg i dowódca wojskowy, prowodyr wielu działań zbrojnych na frontach II wojny światowej, mistrz kamuflażu i gier hazardowych. Za swe zasługi wielokrotnie nieodznaczony orderem Virtuti Militari.

Spis treści

Działania wojenne

1939

1 września 1939 roku Franciszek Dolas dokonuje jednoosobowej agresji na hitlerowskie Niemcy, co jest bezpośrednim powodem ataku odwetowego przy użyciu naprędce zgromadzonych sił zbrojnych.

1940

Przebywając na tyłach wroga, Franciszek Dolas organizuje pierwszą ucieczkę z obozu jenieckiego Altdorf am See. Zadaje Niemcom poważne straty, niszcząc m.in. wieżyczkę strażniczą, wyposażenie umywalni, rozpędzając wiec nazistowski w miejscowości Strassberg (Tyrol) i podłamując agresora moralnie, zmuszając go do zapisania swojego kryptonimu. Następnie wyskakując z pociągu ucieka do Jugosławii, organizując zamieszki, celem których staje się ambasada niemiecka w Belgradzie. Działania Dolasa stają się bezpośrednią przyczyną agresji Niemiec na ten kraj. On sam zaś ucieka na jugosłowiańskim statku, topiąc go po drodze (co zostaje omyłkowo przypisane włoskiej marynarce wojennej), po czym daje się uratować jednostce francuskiej.

1941

Franciszek Dolas trafia do Syrii. Tu sieje ferment wśród jednostek Legii Cudzoziemskiej, podszywając się pod kucharza. Jednocześnie podburza miejscową ludność arabską przeciw francuskiemu okupatowi. W wyniku buntu jednostki francuskie dezerterują, przyłączają się do Anglików. Sam Dolas daje się przerzucić do Egiptu.

1942

W Egipcie Franciszek Dolas przyłącza się do sił brytyjskich (dokładnie: oddziału kpt Ralpha Peacocka), w ramach którego inicjuje działania zaczepne przeciwko Niemcom i Włochom. Jego śmiały manewr doprowadza do zdobycia ważnego strategicznie burdelu (wł. bordello militare), co jest przyczynkiem do bitwy pod Al-Alamajn i zwycięstwa Brytyjczyków. Franciszek Dolas nie zostaje jednak świadkiem tego tryumfu, ponieważ w przebraniu sanitariusza przerzuca się do Włoch.

1943-1944

We Włoszech Franciszek Dolas przemyślnie daje się aresztować, dokonując wcześniej profanacji munduru niemieckiego przy pomocy gaci. Przez jakiś czas przebywa w niewoli, po czym – podczas drogi na front wschodni – zrzuca się ze spadochronem w okolicach Lublina. Tu – po nawiązaniu krótkiego kontaktu z tutejszym duchowieństwem – przystaje do oddziału partyzanckiego, dokonując wcześniej masakry Niemców w jednej z wsi. Odłączywszy się od oddziału, udaremnia akcje wysadzenia mostu; w tej akcji niepoślednią rolę odgrywają jego palce (niem. Panzer!!!). Po akcji widziano Dolasa po raz ostatni, gdy biegł w stronę nadjeżdżających czołgów…

Dalsze losy

Od tej pory słuch o Franciszku Dolasie zaginął, nie mniej jednak wybuchające na świecie konflikty nosiły znamię jego działań. Niepotwierdzone przekazy mówią, że:

  • w 1948 widziano go na terenach Palestyny, kiedy to na wielbłądzie zmierzał ku liniom arabskim, co przyczyniło się do wybuchu wojny arabsko-izraelskiej,
  • w 1950 ponoć zagubił się w Korei na jakimś polu ryżowym z puszką Coca-Coli, co zostało uznane za imperialistyczną amerykańską prowokację i doprowadziło do wybuchu wojny koreańskiej,
  • ostatnie doniesienia o Franciszku Dolasie pochodzą z 1954 roku, kiedy to jeden z misjonarzy spotkał go pod Dien Bien Phu. Chwilę potem Wietnamczycy zaatakowali…

Upamiętnienie osoby Franciszka Dolasa

Pamięci Franciszka Dolasa poświęcona jest filmowa trylogia pt. Jak rozpętałem II wojnę światową, której coroczne wyświetlanie w TVP zostało nakazane stosowną uchwałą Sejmu.
Franciszek Dolas posiada tytuły Honorowego Obywatela Strassberga, Belgradu, Wielkiego Miasta, rodzinnych Chrząszczyżewoszyc oraz Łękołodów.