Otwórz menu główne

Gra planszowazabawa polegająca na rzucaniu sześcianem lub inną bryłą płaską nazywaną dalej kością (istnieją gry planszowe bez kości), liczeniu kropek i poruszaniu się po planszy (istnieje kilka rodzajów plansz: euklidesowa, inercjalna, przestrzenna, czasoprzestrzenna i inne) pionkiem zazwyczaj w kształcie stożka, często zakończonego kulką zapobiegającą okaleczeniu się gracza.

Zasady gryEdytuj

W przeciwieństwie do kwasów, zasady wpływają znacząco na przebieg gry. Celem gry jest jej wygranie. Zaczyna gracz A. Rzuca on kością (wykluczone są rzuty innymi przedmiotami, gdyż może to doprowadzić do kontuzji pionka lub gracza) i liczy kropki. Po pięciokrotnym upewnieniu się, że podał dobry wynik, przesuwa swój pionek o tyle pól do przodu, ile wynosi potrojony pierwiastek z liczby oczek ewentualnie inna liczba plus 5. Gracz B widząc przekręty gracza A przesuwa jego pionek o tyle pól do tyłu, ile wynosi różnica ich wieku, pola powierzchni pięści gracza B, bądź też, o liczbę pól ustaloną przez graczy w inny sposób. Następnie rzuca kością i zasady powtarzane są rekurencyjnie dla A=B i B=A.

Gra kończy się, gdy zabraknie planszy dla obu graczy, bądź tylko jednego z nich. W przypadku większej ilości graczy nazywamy ich gracz C, D, E i tak dalej. Wtedy rekurencja jest bardziej złożona i wygląda mniej więcej A=B, B=C,(...), Ż=A.

Przykłady gier planszowychEdytuj