Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego ministra. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Dla Rosjan to zdjęcie jest jednoznaczne
My nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę
Józio zaprasza Adolfa do Polski
Wiesz Adolf, od przyjaciela boli najbardziej
Józio do Adolfa po przyjęciu zaproszenia
Joseph Beck? Is he the same person as Joseph Stalin?
Amerykański student historii o Józefie Becku

Józef Beck – wielki polski patriota, minister spraw zagranicznych Drugiej Rzeczypospolitej. Jak na odważnego polityka przystało, zaraz po wybuchu wojny zwiał gdzie pieprz rośnie.

Patriotyzm

Józef Beck tak bardzo kochał Wolne Miasto Gdańsk, że gotów był dla niego poświęcić swoją ojczyznę i wieloletnią przyjaźń z Adolfem Hitlerem, przez co cały chytry plan wspólnego ataku na ZSRR szlag trafił. Chcąc zamanifestować polski patriotyzm, zaraz po wybuchu wojny odbył memoriał Kusocińskiego, spieprzając przed Wehrmachtem ustanowił rekord świata na trasie Polska–Rumunia.

Stosunek do Wielkiej Brytanii

W połowie lat 30, kiedy relacje pomiędzy Drugą Rzecząpospolitą a Trzecią Rzeszą wyglądały jak wielka nieskończona miłość, trzęsący dupą Anglicy postanowili zlikwidować Polskę, aby dzięki nowopowstałej wskutek tego granicy niemiecko-radzieckiej Hitler i Stalin chwycili się za łby, co miało zapewnić Brytyjczykom bezpieczeństwo. Posłusznemu niczym pies Józkowi, jak i całej dzielnej polskiej świcie obiecano dożywotnie schronienie na wyspach w zamian za sprowokowanie Adolfa do ataku na Polskę. Operacja dzielnej ucieczki polskich elit rządowych do Anglii nazywana jest dziś „Rządem Londyńskim”.

Spuścizna

Józef Beck posiadł licznych naśladowców, którzy chętnie walczyli by z kim popadnie, ale w razie czego uciekali gdzie pieprz rośnie. Jeden z nich zmienił kierunek.