Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy niemieckiego nazisty. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Sierżant Józef Tusk
Adolf Hitler daje przykład, czemu warto być Polakiem...
Józef Tusk maszeruje z towarzyszami przez Warszawę
Matka, ja to jeno dla ojczyzny robię!
Józef Tusk po zapisaniu się do Wehrmachtu
Za Polskę i Führera!!!
Józef Tusk prowadzi atak

Józef Tusk (właśc. Günter TuSSk, ur. 23 marca 1907 w Kancelarii Hitlera, zm. 12 czerwca 1987, broniąc bohatersko Berlina) – obywatel Wolnego Miasta Gdańska, dziadek Donalda Tuska, z pochodzenia Kaszub. Na ochotnika zgłosił się jako żołnierz Wehrmachtu, stając się nieświadomym negatywnym bohaterem kampanii do wyborów prezydenckich w 2005 roku. Wojenne losy Dziadka, choć nie aż tak barwne, jak przygody Franciszka Dolasa, tak bohaterskie jak walki Wojciecha Jaruzelskiego i nie był tak idealny jak Werner Goldberg, wystarczyły, by o kilka punktów zmniejszyć poparcie dla jego wnuka i utorować drogę do prezydentury L. Kaczyńskiemu. W ten sposób Feldfebel Tusk – żołnierz III Rzeszy, walnie przyczynił się do powstania IV RP, co w sposób oczywisty potwierdza tezę o nasilających się bezprzykładnych ingerencjach wrogich Narodowi Polskiemu obcych sił w wewnętrzne sprawy Polski, a także od dawna rozchodzące się wśród środowisk akademickich plotki, o bardzo niskim poziomie nauk humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim.

Ten istotny epizod najnowszej historii Polski został opisany i spopularyzowany przez niestrudzonego i dociekliwego jej badacza i odkłamywacza, wybitnego przedstawiciela PiS-u, Jacka Kurskiego. Spowodowane to było faktem, iż Donek usiłował ukryć ten wstydliwy fakt przed wyborcami i w reklamówkach wyborczych określał dziadka jako „polskiego kolejarza”.

Do 1946 roku nosił nazwisko Günter Thusk. Po tym, jak Gdańsk stał się polski, komuchy zmieniły mu imię na Józef i spolszczyły nazwisko.