Otwórz menu główne

Kompresja (skrót od dwóch wyrazów – komp i presja) – nazwa czynności, podczas której pod wielką presją zmusza się dane, aby zajmowały mniej miejsca na kompie. Można to robić ręcznie, przy pomocy różnego rodzaju narzędzi, co jest jednak bardzo trudne i wielu użytkowników decyduje się na użycie specjalnych programów kompresujących.

Spis treści

Historia

Od zarania dziejów ludzie borykali się z problemem – jak poradzić sobie z np. coraz większą liczbą dokumentów, której nie idzie nigdzie upchać. I sposób się znalazł: na chama. Można było skakać po aktach żeby się trochę skurczyły, można było zgniatać dokumenty w kulki albo ciąć je w drobny mak. Żeby później taki dokument odczytać, należało go z drobnego maku posklejać w odwrotnej kolejności niż dany dokument cięliśmy. Kiedy pojawiły się komputery i pierwsze twarde dyski, prawie od razu stało się jasne, że grzeczny i kulturalny człowiek dużo danych na nich nie pomieści. Ale jak wytłumaczyć bezmyślnej maszynie o co nam chodzi? Trzeba było wymyślić program kompresujący.

Zasada działania programu kompresującego

Program taki to cała masa małych, ale wrednych wirusów, które na swój tajemniczy sposób zmuszają dane do tego, aby ustawiały się bliżej siebie, a jeżeli dane stawiają opór, wirusy postępują z nimi jak z omawianym wyżej papierowym dokumentem. Aby dane te dało się później odczytać, w każdym porządnym programie kompresującym znajduje się specjalna dekompresująca jednostka wirusów.

Kompresja idealna w Windowsie XP

W systemie Windows pojawiła się po raz pierwszy możliwość dokonania kompresji absolutnej. Dzięki ukrytym mechanizmom, stopień kompresji może wynieść nawet 100%. Aby to osiągnąć, należy zaznaczyć wybrany plik i kliknąć przycisk delete.

Przyszłość

Nieuchronnie nadchodzi kres kompresji danych. Świadczą o tym coraz większe dyski twarde, oraz coraz to inteligentniejsze komputery, które na pewno z czasem zrozumieją że w dobrym tonie jest nie rozpychać się z danymi na lewo i prawo, tylko tak robić, żeby się wszystko kupy trzymało.