Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy amerykańskiego wokalisty. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Kurt Donald Cobain
Kurt i jego kombajn

Kurt Donald Cobain (vel Combain, ur. 20 lutego 1967, zm. 5 kwietnia 1994) – były wokalista, frontman, gitarzysta, pierworodny kompozytor, tekściarz i wizytówka zespołu Nirvana, towar eksportowy Seattle, pierwsza naszywka młodych punków, demolisher scen knajpianych i z rozmachem powoływanych festiwali. Posiadacz postrzelonych pomysłów. Koszulka z jego wizerunkiem potrafi kupić się sama.

Biografia

Razem z Kristem Novoselikiem założył swoją pierwszą kapelę, która nie wiedziała jak się nazwać. W końcowym składzie dołączył Dave Grohl i tak powstała Nirvana. W dzieciństwie Kurt wyimaginował sobie Kurta duo – wymyślonego przyjaciela, który to pomagał mu borykać się z nienawiścią i wzgardą świata. Posiadał żonę, Courtney Love, z którą dorobił się dziecka w postaci córki. Niestety, wkrótce po jednej z jego złych wkręt odebrano im prawa rodzicielskie. Kurt porzucił szkołę średnią kilka tygodni wcześniej przed jej ukończeniem.

Tak naprawdę Cobain kochał wszystkich.

Twórczość

Nagrał głównie Smells Like Teen Spirit. Ten hymn ku czci antyperspirantu dla rozemocjonowanych nastolatek jest hymnem grunge'u.

Reszta twórczości to Lithium dla obłąkanych i potencjalnych psychopatów oraz Sliver poświęcony precyzyjnemu przeżuwaniu mięsa. Stworzył również Polly żeby podkreślić sprawę gwałtów w jego okolicy.

Ciekawostki

  • Kurt Cobain popełnił samobójstwo po odsłuchaniu utworu Niepokonani zespołu Perfect. Jego prywatny gramofon zaciął się odtwarzając w kółko Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym.
  • Zawsze pije alkohol w Klubie 27.