Otwórz menu główne

Lśnienie – horror[1] o pewnym facecie, który biegał z siekierą i chciał nią wymordować całą rodzinę. Bardzo relaksujący i odstresowujący.

Spis treści

FabułaEdytuj

Jack Torrance początkujący pisarz dostaje pracę stróża zimowego, w położonym na kompletnym zadupiu hotelu Overlook (pol. Panorama)[2]. Przeprowadza się tam razem z żoną Wendy i przejawiającym objawy choroby psychicznej synem Dannym. Po hotelowej kuchni oprowadza ich murzyn, który ma tą samą chorobę co Danny, tzn. może z kimś rozmawiać bez otwierania ust[3]. Kiedy zaczyna się zima, wszyscy goście opuszczają hotel...i wtedy zaczyna się zabawa. Danny zaczyna mieć fantazje halucynacje z dziewczynkami w roli głównej,

Jack widzi duchy i wariuje, a żona nie rozumie o co chodzi. Na końcu chce zabić rodzinę, ale żona wali go po łbie i zamyka w spiżarni. Jednak jeden z duchów przychodzi i go uwalnia. W finale wbija z siekierą do pokoju, ale znowu mu się nie udaje i zabija tylko murzyna, który w międzyczasie wrócił. Potem biega za swoim synem w labiryncie, ale się gubi i zamarza.

BohaterowieEdytuj

  • Jack Torrance – wariat, szaleniec, alkoholik... a i pisarz! Biega z siekierą tam i z powrotem. Konkurencja ta podobno miała się być jedną z głównych atrakcji igrzysk olimpijskich w Londynie. Wycofano ją, ponieważ mediom nie spodobało się wbijanie rzeczonej siekiery w mostek łysego murzyna po każdej rundce.
  • Wendy Torrance – żona Jacka. Na końcu też biega tam i z powrotem, tyle że z nożem.
  • Danny Torrance – syn Wendy i Jacka. Często ma halucynacje. Ponadto uważa, że u niego w buzi coś mieszka.

Długość filmuEdytuj

Oficjalna wersja filmu ma 119 minut, podczas gdy oryginalna aż 146. Skąd to różnica? Otóż z wersji oficjalnej wycięto sceny nie nadające się dla dzieci.

Przypisy

  1. Naprawdę?
  2. Jak zawsze w horrorach jest zbudowany na indiańskim cmentarzu i ktoś kiedyś kogoś w nim czymś zabił.
  3. To jest właśnie tytułowe Lśnienie.