Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy obszernie mafii. Zobacz też „włoska” mafia z USA.
Ujednoznacznienie Możesz także sprawdzić inne znaczenia słowa Mafia.
Ciasteczka Rodzinne

Mafia (inaczej gang) – popularne określenie dla młodych ludzi poszukujących zarobku w miejscu innym niż McDonald, czyli na czarnym rynku. Cechuje się ona znacznie skuteczniejszym działaniem i motywacją niż policja, dlatego też nie wszystkie mafie w naszym pięknym kraju nad Wisłą są znane. Mafia trudni się m.in. sprzedażą towarów niedostępnych nawet na ruskim rynku, przerzucaniem ludzi w kontenerach przez granicę na eksport i import, zabijaniem dla pieniędzy/na zamówienie, porwaniami dla miliona dolarów z okupu, kradzieżą samochodów (nie zdziw się, gdy po przeczytaniu tego zapuka do Ciebie pan z propozycją zakupu „prawie nowego” niemieckiego auta...) oraz infiltrowaniem rządu w celach bliżej nieznanych. Nie wiadomo też czemu – przecież to taka miła i sympatyczna grupa społeczna! – CBŚ często prowadzi przeciwko nim śledztwa i nasyła na „podejrzanych” – czyli przypadkowych przechodniów, którym nie spodoba się garnitur agenta Tomka – antyterrorystów. Jeśli jakimś cudem uda się im znaleźć jedną z siedzib mafii – TVP i TVN radośnie oznajmiają światu o sukcesie polskich służb. W innych wypadkach, na przykład pomyleniu mieszkań i złamaniu komuś kręgosłupa, czy w razie kompletnego fiasku operacji, Wielkie Media wymownie milczą.

Bywały nawet mafie, które tak ceniły sobie wygodę, że zabijały przypadkowych świadków, np. takich którzy akurat przechodzili obok.

Rodzaje mafiiEdytuj

Istniejące, między innymi, mafie:

 • Mafia rządowa – sejm, senat itp. itd. Wyróżniani członkowie to:
  • Premier – odpowiedzialny za wymyślanie pomysłów (epic!) rozwoju mafii, które natomiast standardowo i zgodnie z konstytucją wetuje...
  • ...prezydent – człek ten nie robi nic poza tym, że głośno wyraża swoje niezadowolenie z pomysłów premiera (i ma najczęściej rację, bo premier ma pomysły premiersko głupie) w formie weta, które, zgodnie z unijnymi standardami, jest odrzucane przez...
  • ...członków (wrogiej) partii – inaczej posłów; posłów w sejmie lub na sejm, posłów w senacie lub na senat; grupa ta cechuje się podziałem na dwie główne partie: PO – Polscy Onaniści oraz PiS – Potwory i Spółka. Najlepszym przykładem członka partii jest Janusz Palikot, który wręcz słynie ze swych: niecenzuralnych, nieregulaminowych, niefajnych i niezbyt (ostatnio zwłaszcza) zabawnych wypowiedzi, częstego pokazywania w wiadomościach – ludzie przecież ostatnio rzadko kiedy mogą chodzić do ZOO... – oraz bloga na Onecie, który jest wciąż i wciąż w polecanych, chociaż nie przedstawia sobą żadnej wartości mentalnej, oprócz tego, że jest świetnym pokazem ludzkiej ignorancji. Część osób zastanawia się, czy Janusz Palikot nie jest...
  • ...kłamcą lustracyjnym. – Człek takowy jest podejrzewany o konszachty w komunistycznej Polsce ze służbami specjalnymi. Najczęściej jednak sąd i tak nic nie odkrywa, bo nagle prokurator dostał klapki na oczy w formie... Szeleszczącej kapusty. Wyjątkowo pożądany w krajach nordyckich, w których korupcja dopiero się rozwija.
  • Minister bez teki – facet, który nie różni się niczym od ministra. Psuje tylko ludziom krew swoimi iście idiotycznymi pomysłami na ulepszenie polskiego życia...
 • Mafia podwórkowa – zaliczają się do niej wszyscy Twoi z ławeczki pod blokiem, którzy regularnie uświadamiają Ci, że life is brutal i zagrzewają (prze)mocą do dalszego walczenia o swą nędzną egzystencję w papierkowej wolskiej inwestyturze za zapłatą 1500 zł miesięcznie. Mafiozi podwórkowi noszą najczęściej dresy – chociaż to nie jest reguła – i mają spore pałki do bejsbola. Ich głównym życiowym celem jest zdobycie szacunku na swoim osiedlu, co najczęściej czyni poprzez zastraszanie sklepowej i wyłudzanie pieniążków (Żywiec lub życie, kobieto!). Niektórzy członkowie mafii podwórkowej są także dilerami, sprzedającymi dzieciakom z gimnazjum podejrzanie wyglądające cukierki i oranżadki...
 
Oto mafiozo. Zwróćcie uwagę na jego zagadkowy wyraz twarzy.

Członkowie mafiiEdytuj

Mafia, jak każda organizacja, miała pewną hierarchię społeczną[1]. Oto podstawowe członkostwo:

 • Mafiozo – on jest najwyżej. Jego zajęciem jest aprobowanie, negowanie i dostawanie kasy. Zwykle jeździ Maybachem – dla niego Audi to siara.
 • Dowódca – mawia o sobie, że ma najwięcej roboty. W zasadzie musi tylko dyrygować akcją i mówić gangsterom czy mają iść w prawo, czy w lewo.
 • Bankier – Zajmuje się wydawaniem kasy. Zwykle nikt, oprócz mafioza nie wie jak wygląda. Najbardziej tajemnicza postać w mafii.
 • Gangster (członek) – Cała robota zwykle spada na niego. Zwykli członkowie dzielą się na wiele różnych frakcji, np. otwieracze sejfów[2].
 • Agent – To samo co zwykły członek, tyle, że tajny. Powierza mu się delikatniejsze akcje.
 • Szofer – Kierowca mafioza. Postać, zdawałoby się niszowa, jednak dzięki swojej umiejętności kierowania potrafi uratować całą mafię. Mimo to wszyscy go olewają.

Przypisy

 1. By nie rzec mafijną
 2. Nie mylić z otwieraczami sejwów