Otwórz menu główne
Manjaro
Manjaro 17.0 Gellivara.png
Domena Software
Królestwo Systemy operacyjne
Typ Uniksowce
Gromada Linuksy
Podgromada GNU/Linuksy
Rząd Archowe
Rodzina Manjarowate
Rodzaj Manjaro
Model wydawania Rolling release
Najnowsze wydanie 17.1.coś Hakoila Takie, jak na początku
Licencja Różne, głównie GNU Generally Paranoid License v3
Deweloperzy Projekt Manjaro i niemające lepszych zajęć kujony

Manjaro Linux – system operacyjny dla kompów domowych (PC) będący dystrybucją Linuksa. Powstał na Arch Linuksie, a od niego różni się tylko tym, że posiada przynajmniej jakiś interfejs graficzny i nie trzeba go instalować w konsoli razem ze środowiskiem graficznym i swoimi ulubionymi programami typu Gadu-Gadu czy Firefox. W dystrybucji widać duży nacisk na gamerów, gdyż są łatwo dostępne zamknięte sterowniki Nvidii, Playonlinux i Wine-Staging, a Steam jest aż dołączony do Live USB dla osób lubiących grać w gry indie na cudzych komputerach.

Z nieznanych źródeł wiadomo, że jest to dziecko po namiętnym romansie między kominiarzem Archem a miętówką przy pomocy kodosów Durex.

Spis treści

Pochodzenie

System stworzyli Niemcy i Austriacy, czyli pełna rodzinka Adolfa, więc uważaj, bo czasem możesz możesz zobaczyć przed monitorem duszę Adusia albo nagą kiełbasę.

Wymagania sprzętowe

Manjaro jest strasznie wymagającym systemem, więc jak chcesz zabić swojego kompa z zemsty za to że masz lagi w srajkrafcie, to szykuj się na jego instalację.

 • Procesor – 666 rdzeniowy Motorola MC68420 6000YsHz (Yotta-srako-herców)
 • RAM – DIP 8YsB (Yotta-srako-bajtów)
 • Grafika – Nvidia 0B, bo Manjaro wyświetla interfejs w procesorze zamiast w karcie graficznej
 • Dysk 900YB
 • Monitor – rozdzielczość minimum 100000000000x14000000000

…jeśli decydujesz się na wersję z GNOME 3. Przy KDE wystarczy zaledwie 8 EB RAMu (koniecznie DDR4) i taktowanie 2YsHz, ale jest potrzebna jakaś karta graficzna, co najmniej Nvidia DBGTX 2160 Ti z 4PB VRAMu. Dla osób używających XFCE wymagania są jeszcze niższe:

 • Procesor – Intel Pentium 2 lub nowszy Pentium, lub zupełnie cokolwiek nowszego niż Intel Pentium 4 (tak, AMD też)
 • RAM – 256MB DDR2
 • Grafika – 3dfx Voodoo 5, Nvidia GeForce 3, AMD Rage 128 VR lub nowsza
 • Miejsce na dysku – 2GB na minimalny system, 16GB dla używalności
 • Monitor – co najmniej 640x400, ze wsparciem dla 16 kolorów lub więcej.

Repozytoria

Manjaro posiada własne repozytoria, prawie takie same jak w Archu.

 • Core – pakiety tutaj zawarte powinny zapewniać podstawową funkcjonalność systemu, tam znajdziemy jaja pingwina i jakieś sterowniki do naszej grafiki (FLOSS-owe czy nie), jak chcesz se pograć w ce-esa;
 • Extra – coś ekstra na jesienne wieczory, najczęściej pobierana jest stąd gra Saper i najlepsze turowe RPG, tutaj też są bardzo osiągalne środowiska graficzne;
 • Community – repozytoria społeczności, sporo syfu i od chu chu niepotrzebnych pr0n downloaderów; w przeciwieństwie do Archa tutaj dostępne są frontendy do AURa, Jogurt i Paker, jak i sporo przeportowanych pakietów z AUR takich jak menedżer galaretek Compiz;
 • Multilib – to samo co w Core, tyle że dla ludzi co chcą odpalać stare 32-bitowe apki sprzed 28 lat. W przeciwieństwie do Archa Manjaro oficjalnie wspiera i386, gdzie Multilib z amd64 zmienia się w Core.

AUR

Manjaro od razu po instalacji pozwala ci na używanie źle zapaczkowanych i niesprawdzonych pakietów z repozytorium użytkowników Archa. Dzięki temu, jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, możesz się tu poczuć jak w domu – od razu zachęcany jesteś do pobierania wirusów!

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy