Otwórz menu główne
Po cóż idzie do grzesznika,
Tego zdziercy i oszusta?
Czyżby nie miał już do kogo dzisiaj iść?
Piosenka o Mateuszu
Mateusz, wajchę przełóż!
Ja jestem Adam i nie przekładam.
Standardowe zawołanie

Mateuszimię pochodzące prawdopodobnie od zdania „ma te uszy”, więc imię oznacza „tego, który ma uszy”, a więc człowieka, który niczym się nie wyróżnia fizycznie, co umożliwia mu prowadzenie błyskotliwej kariery szpiega.

Spis treści

Charakter

Mateusz jest niczym Dr Jekyll and Mr Hyde w jednym ciele – introwertycznym ekstrawer­tykiem. Jego życie wewnętrzne, jak sam mówi, jest bogate i uporządkowane, pragnie by u innych ludzi było podobne, więc mieszając się w nie burzy ich świat – doprowadza do rozwódów, samobójstw, morderstw, a w najlepszym wypadku do nieuleczalnych załamań nerwowych. Zachowuje przy tym przekonanie, iż postępuje słusznie i jego pomoc jest nieoceniona. Uważa się za osobę prawdomówną, godną zaufania, pomocną, postępującą według zasad najwyższych i najważniejszych, co daje o sobie znać w pierwszych dwóch miesiącach znajomości. Później w mężczyźnie tym rodzi się nieokiełznany potwór, którego nie jest w stanie ujarzmić nawet najpiękniejsza na świecie kobieta. Jego główna zasada to brak zasad, choć twierdzi inaczej. Mateusz ma zawsze rację, a gdy nie ma racji to i tak ma rację, prowadzi to do błędnego koła, w którym jego życie obraca się od poniedziałku do niedzieli. Ogólnie nie wie co się z nim dzieje. Często znajduje sobie ciche miejsce (tj. śmietnik, rów melioracyjny lub inne tego typu) i śpi.

Młodość i dojrzewanie

Jako uczeń czy student często podważa autorytet profesora by zaimponować klasie, ponieważ wie że jest nikim. Jeśli nie udaje mu się to poprzez zabłyśnięcie wiedzą, stosuje bardziej drastyczne środki typu zakładanie kosza na śmieci na głowę, nagrywanie drastycznych filmów telefonem komórkowym itp. W późniejszym czasie natura mści się na nim, ponieważ sam zostaje nauczycielem, a więc i ofiarą młodzieży. Może także być politykiem, psycho­logiem czy psychiatrą lub szpiegiem. Mateusz bowiem łatwo przystosowuje się do sytuacji, pod warunkiem, że dzierży drążek sterowni­czy w dłoni.

Uczucia

Mateusz jest bardzo wrażliwy, szczególnie na swoim punkcie, choć zdarza się, że potrafi stanąć w obronie niesłusznie atakowanych – szczególnie wtedy, gdy daje mu to możliwość wywyższania się i moralizowania.

Przyjaźń

Mateusz ma bardzo dużo przyjaciół. Ale każdego olewa. Ma „jedną czarną”, z którą był kilka razy, ale woli inne. Przyjaciele są dla niego na samym końcu czarnej listy, bowiem stałość nie jest jego domeną. Poszukuje zmian i nowych doznań.

Miłość

Potrafi się opanować, jednak uważa to za niepotrzebny wysiłek. Kobieta jest dla niego obiektem seksualnym, który należy regularnie wymieniać. Nie potrafi okazywać uczuć i nie wiadomo czy takowe w ogóle posiada. W związku czuje się spełniony, jeśli jest doceniony fizycznie i intelektualnie. Ogólnie nie umie kochać, bo nie wie co to znaczy. Gdy ma dziewczynę, nie wie dlaczego chodzi z nią za rękę.

Imieniny

Znani Mateuszowie