Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego polityka. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Rzadkie zdjęcie przedstawiającego Morawieckiego, który trzyma ręce w swoich, a nie twoich, kieszeniach
Nic się nie stanie jak zapłacą trochę więcej
Motto Morawieckiego
Bardzo ciężko pracują
Morawiecki o politykach

Mateusz Jakub Morawiecki (ur. 20 czerwca 1968 we Wrocławiu) – polski menedżer, bankowiec, były minister rozwoju i finansów, premier, twórca polskiej odmiany komunizmu polegającej na grabieży biednych i bogatych za pomocą akcyzy, od 8 grudnia 2017 premier IV RP.

Spis treści

Biografia

Jak przystało na polskiego ekonomistę ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Wcześniej rozdawał ulotki. Tyle że nie dostawał za nie 5 zł. za godzinę tylko pałki milicyjne. W Hamburgu zbierał ogórki oraz kończył studia ekonomiczne wśród wykładowców, którzy tworzyli zręby potęgi gospodarczej NRD. W drugiej połowie lat 90. ukazały się jego ciągoty do Niemiec – pracował w Deutsche Banku oraz zaczynał myśleć nad zaoraniem gospodarki Polski. Jego działania doprowadziły do tego, że negocjował warunki przystąpienia naszego państwa do Eurokołchozu.

Mateusz Morawiecki miał chwilę słabości. Było to w 2010 roku, kiedy Donald Tusk powołał go w skład Rady Gospodarczej. Plotki głoszą, że Mati był odpowiedzialny za istnienie zielonej wyspy, tak bardzo nielubianej przez jego szefa. Podczas pracy u bogu Tuska poznał Jacka Rostowskiego, który nauczył go rozwiązywać wszystkie problemy gospodarcze za pomocą krzywej Rostowskiego. Nauki nie poszły w las o czym Polacy przekonali się w listopadzie 2016 roku kiedy wzrosła akcyza na samochody.

Z funkcji członka Rady Gospodarczej zrezygnował 9 listopada 2015. W tym samym czasie otrzymał stanowisko w Ministerstwie Rozwoju. Potem wygryzł Pawła Szałamachę z Ministerstwa Finansów. Dziś Morawiecki naprawia budżet oraz czeka na Nagrodę Nobla z ekonomii.

Pomysły na zdobywanie pieniędzy

Głównym zadaniem Morawieckiego na dzisiaj jest dopięcie budżetu – tak by starczyło na 500+ i dotację dla kościoła. Jak na razie minister finansów znalazł kilka niewykorzystanych źródeł, które można opodatkować. I tak pieniądze znalazł w:

 • starych samochodach (które można obłożyć specjalną akcyzą za to, że zanieczyszczają środowisko); inna nazwa tego podatku to „podatek od ubóstwa” – płacą go tylko ubodzy, których nie stać na samochód z salonu;
 • blogerkach (gdyż te nie rejestrują swojej działalności gospodarczej);
 • klasie średniej, której nie należy się większa kwota wolna od podatku;
 • bogatych, na których należy nałożyć 40% stawkę PIT i pozbawić ich kwoty wolnej od podatku (nie dotyczy pracowitych posłów)
 • pożyczka OFE – wprawdzie PiS wygrał wybory krytykując zagarnięcie pieniędzy z OFE przez Platformę, ale gdy już nie trzeba walczyć o głosy wyborców to można „rozdać obywatelom” pozostałe pieniądze z OFE.

Prognozowany wzrost gospodarczy za cały 2016 rok według Morawieckiego

 • styczeń 2016: 3,7-3,8%
 • marzec 2016: powyżej 3,5%
 • kwiecień 2016: ok. 3,5%
 • sierpień 2016: 3,3-3,4%
 • październik 2016: wzrost PKB nie jest teraz najważniejszy dla Polski

Ciekawostki

 • Według Morawieckiego 3,1% wzrost gospodarczy za Prawa i Sprawiedliwości to bardzo dobry wynik, a 3,6% wzrostu za Platformy to wstyd i dowód na istnienie Polski w ruinie.
 • Według Morawieckiego zadłużenie w kraju na 50 mld nie jest niczym złym. Pod warunkiem że pieniędzy potrzebuje PiS. Z kolei 45 mld długu zaciągniętych przez Donalda Tuska w jednym roku to hańba i brak myślenia długoterminowego.
 • Według Morawieckiego Donald Tusk zniszczył polską gospodarkę. Nie przeszkadza mu jednak to, że sam znalazł zatrudnienie u byłego premiera.
 • Według Morawieckiego Polacy po 2019 roku będą żyć jak Włosi. To już się udało, bo w obu państwach istnieje podział na bogate i biedne rejony, w obu kościół miesza się do polityki, w obu korupcję i nepotyzm odmienia się przez wszystkie przypadki oraz w obu nie ma z czego spłacić zadłużenia.
 • Uważa, że Polska odzyskała niepodległość 11 września.