Otwórz menu główne
Obejrzyj ten film na YouTubie
Internetowy mem – przykład 1
Obejrzyj ten film na YouTubie
Internetowy mem – przykład 3
Facepalm
Mem? A, o pen drive'a chodzi!
Jan Kowalski o memie
Memento o memach!
Gość Niedzielny o memach

Mem (szl. ślimok uszny) – termin wymyślony przez Richarda Dawkinsa, na określenie zjawiska społecznego polegający na powtarzaniu wszelakiej maści elementów, melodii czy motywów, ewoluujący nawet przez pokolenia. Czyli doskonała płytka Petriego dla teorii spiskowych. Mówiąc prościej – jeżeli kiedykolwiek odkurzając mieszkanie nuciłeś Give me some fish! to znak, że oberwałeś memem. Można odnieść wrażenie, że mem, to coś, co zostało sparodiowane, a nie wiadomo skąd się wzięło lub wzięło się z youtube'a.

Mówi się, iż brak memów jest szkodliwy. Baskowie byli przez wieki pozbawieni memów, a teraz się zachowują jak Al-Kaida.

Spis treści

Mem w historii

Według pana Richarda najstarszym (i zmutowanym!) memem jest niejaki Bóg. Regularnie podlewany religiolem urósł do rangi, nomen-omen, bóstwa i zagarnął umysły wszystkich ludzi. Jaki z tego morał? Dawkins lubi neologizmy.

Znanym polskim memem jest woźny z warszawskiej szkoły, pan Józef Tkaczuk. Ludzie, potrzebując idola, nie znaleźli sobie nikogo odpowiedniego na to stanowisko, więc sobie go wymyślili. Tak oto polski Chuck Norris, który też jest memem, zdobył sławę pojawiając się na murach całej polski.

Wyżej wspomniany Strażnik Teksasu, Lech i Jarosław, cytaty Lecha Wałęsy, Kaczor Donald, piosenki disco-polo, amerykańskie filmy akcji, Rick roll... Och, ile tych memów! Powstał nawet program – Pogromcy Memów. I co z tego? Ludzie nadal myślą, że UFO istnieje (bo istnieje!zamknij się!) lub że do wesela się zagoi. Uświadamiam was – ożenek nie gwarantuje nowej protezy ręki.

Memy dziś

Era Web 2.0 i szybkiej, międzyludzkiej komunikacji sprawiła, iż memy osiągnęły formę zero-jedynkową. Wirus albański sieje wbrew pozorom większe spustoszenie niż trojan, albowiem wnika w nasze umysły i transformuje się w łańcuszek szczęścia. Fakty o Chucku Norrisie i twojej starej zalewają strony, nawet gdy temat dotyczy nowej szczoteczki Aquafresh. 4chan – /b/tardzi to posłańcy memów! Demotywatory.pl też na tym żerują.

Memy w uproszczeniu dla Kowalskiego

  • Cudze fotografie opatrzone tekstem jakiegoś internauty. Autor zazwyczaj uważa, że jego komentarz jest błyskotliwy, oryginalny, a także niesie jakieś głębsze przesłanie. W Internecie istnieje wiele miejsc gdzie spotykają się autorzy memów, by podejrzeć konkurencję i poszukać natchnienia.
  • Bezpieczna i nieszkodliwa forma odreagowania.

Memy na Nonsensopedii

  Główny artykuł: Kategoria:Memy

Linki