Otwórz menu główne
Mieszko II
Przywódcy Polski nie posiadają broni jądrowej.
Konrad II o jądrach Mieszka II

Mieszko II – król Polski, następca swojego ojca Bolusia Kasiastego. Dla dobra kraju musiał ożenić się z Niemką, Rychezą. Miał syna Kazia, który został pierwszym polskim facetem od remontów.

Jeśli chodzi o Miesia, to Gall Anonim był powściągliwy co do opisywania jego rządów: Nie odznaczał się już tak jak ojciec ani zaletami żywota, ani obyczajów (...).

Ale co tam może mieć do powiedzenia jakiś Anonim, skoro możni uważali króla za fajnego gościa i mądrego zioma.

Rządy

Z innych źródeł niż tylko kronika Galla możemy wywnioskować, że panowanie króla było bardzo burzliwe. Z początku gościu próbował kontynuować politykę ojczula i zapadał na wschodnie kresy Dojczlandu (Polska napadała na Niemcy! Łał!). Niestety, gnuśny braciszek Mieszka, Bezprym, zrobił se koalicję i sprzymierzył się z niemieckim cesarzem i ruskim księciem. Te dwa gnomy w 1031 roku najechali kraj z dwóch stron (to jeszcze nic – 900 lat później było podobnie). Król musiał spieprzać. Władzę przejął Bezprym, masakra totalna.

Tryumfalny powrót

Ale Mieszka nie tak łatwo wywalić z gry, oł noł noł! Wrócił on w kilka lat później, ale na warunkach Konrada II, cesarza Niemców. Facet pozbawił go korony, a także najcenniejszych w kraju klejnotów, od których zależała ciągłość dynastii. Na szczęście, był Kazek. Ogółem bardziej niż utrata jaj bolała go utrata Milska, Łużyc, Grodów Czerwieńskich, Moraw i Słowacji. Jeśli chodzi o Bezpryma, to ktoś mu zrobił kuku i zemrzał Ci on. Natomiast Mieszko kopnął w kalendarz w 1034 r. Nie wiadomo czemu.

Przypuszczenia co do śmierci

Najpopularniejsza teza głosi, że Mieszko został zamordowany. Ale niekoniecznie tak musiało być. Zdaje się, że wędrując po lesie spostrzegł nagle zombie Bezpryma i walnął na zawał.