Otwórz menu główne
Muminki Cię widzą, Muminki Cię śledzą. Muminki Cię znajdą, zabiją i zjedzą.
Popularny w podstawówce wierszyk, przeróbka hymnu Muminków
Muminki się cieszą, gdy kogoś powieszą, Mumiinki!
Inny popularny wierszyk o Muminkach

Muminki (szw. Mumintroll, fiń. Muumi) – psychodeliczne postacie, a zarazem seria książek Tove Jansson.

Spis treści

FabułaEdytuj

Nieprosta i nieskomplikowana. Głównie polega na poznawaniu tajemniczego świata przez zakochanego w swoim przyjacielu Włóczykiju (ale o tym niżej) Muminku oraz o prawdziwych ludziach (niespotykanych tutaj), których symbolizują te przedziwne stworki. Napotykamy tutaj związki partnerskie, seks przedmałżeński, homoseksualizm, edukację na poziomie banana, fascynujące przeżycia wewnętrzne oraz ciekawe opisy przyrody rodem z Nad Niemnem.

BohaterowieEdytuj

 
Mumiiiiiinki!
 • Muminek – fascynat przyrody i swojego przyjaciela. Uwielbia całować muszelkę Migotki [1], zbierać jakieś niepotrzebne kamulce i łazić gdzie go nogi łapy poniosą. Wyznaje zasadę "Żeby życie miało smaczek, raz dziewczynka, raz chłopaczek", więc działa na dwa fronty - z Migotką i Włóczykijem.
 • Włóczykij – najlepszy psiapsiół tego wyżej. Jego ksywa wzięła się stąd, że w młodości często włóczył kija. Uwielbia także łazić gdzie popadnie. Jest jak Magdalena z M jak miłość – mówi, że wynosi się z tej wiochy, po czym zawsze wraca po kilku miesiącach-latach, by potem powtórzyć rytuał. Istnieje podejrzenie, że jest kochankiem Muminka, ponieważ ten jest nim bardziej zafascynowany niż swoją narzeczoną. Ilość gejowskich obrazków z nim i głównym bohaterem przewyższa ilością liczbę dni w jednym milenium.
 • Mama Muminka, vel Mamusia – kieruje się w życiu dobrem rodziny i tolerancją, a raczej poprawnością polityczną [2]. Była tancerką w klubo-barze Moomin's erotic, gdzie poznała Tatusia Muminka. Nikt nie wie jak się nazywała, nim została Mamą Muminka. Przypuszczalnie zwała się Przyszła Mama Muminka.
 • Tatuś Muminka – gnuśny i dziecinny. Jedynym jego zajęciem jest czytanie gazet i palenie fajki, przez co wpędził syna w homoseksualizm. Niegdyś podróżnik, teraz wyznaje zasadę Róbta co chceta.
 • Mała Mi (fiń. Pikku Myy) – mała, podła, ruda jędza. Została przygarnięta przez rodzinę Muminków, przez co należało tam później odprawić egzorcyzmy. Jest młodszą siostrą Mimbli. Historia jej rodu jest żywcem wzięta z Mody na sukces. Jest tak mała, że może wejść do dzbanka i spuszcza wpierdol mrówkom.
 • Panna Migotka – panna, ale nie dziewica. Muminek śpi z nią w jednym łóżku. Zabiega o względy wymienionego z Włóczykijem, jednak zawsze przegrywa. Co ciekawe, jej barwa zależy od nastroju i występowania okresu.
 • Migotek – brat tej wyżej. Kujon i nudziarz. Organizuje zebrania, których szefem mianuje sam siebie.
 • Ryjek – podły materialista, lichwiarz i Żyd. Lubi zarobić, ale się nie narobić. Dostaje głupawki, kiedy tylko zobaczy coś, co się błyszczy. Trudni się ponadto korupcją.
 • Mimbla – starsza siostra Pikku Myy. W sumie to nic ciekawego.
 • Paszczaki – inna odmiana: paszczury. Dość wysokie, nieco przypominające Muminki dziwadła. Każdy ma obsesję na punkcie jakiejś nauki albo zawodu i jest w tej dziedzinie mistrzem.
 • Buka (szw.Mårran) – glut o kolorze fioletowym. Niesie zimno, pustkę i mhrok wszędzie gdzie się pojawi. Szuka przyjaciela, bo nie ma żadnego, jednak Muminki się jej boją i robią w gacie, gdy tylko usłyszą jej imię. Bohaterka ta napawała strachem dzieci, które oglądały serial o Muminkach. Prześladowała niejakich: Topika i Topcię, gdyż ci podprowadzili jej rentę i trzymali ją w kufrze. Dała się przekupić dopiero po wyczarowaniu przy pomocy magicznego kapelusza z glutaminianu sodu i zgniłych czereśni rubinu i daniu go jej. Obecnie prowadzi profil na twarzoksiążce i rzuca tam wybornymi sucharami. Jest bytem "bezwiecznym"(tj. nigdy nie powstała, choć istnieje) i absolutnie niezniszczalnym i nieśmiertelnym, na dodatek NIGDY się nie starzeje, choć zawsze była dorosła biologicznie i psychicznie. Nie należy do żadnej rasy, jest bytem indywidualnym (biologicznie, socjologicznie i fizycznie). Jej życiowym celem naprawdę jest polowanie na winnych, toteż należy do przymierza Mrocznego Księżyca z Dark Souls, a dzięki iluzji jej straszliwego zleceniodawcy Gwyndolina Mroczne Słońce i ofiarom z nieumarłych oraz strażniczce (która wstydzi się swego wyglądu, więc nosi zbroję) ogniska z Anor Londo nie gasną w jej towarzystwie. Mimo to bardziej przypomina z Wyglądu Gravelorda Nito, a moc zamrażania jest jak nawiązanie do kryształów Seatha Scalessa.
 • Filifionkimoherowe berety i wierne fanki programu Perfekcyjna Pani Domu. Lubią sprzątać, sprzątać i jeszcze raz narzekać na nieporządek.
 • Hatifnatowiedziwne stworzenia o barwie białej, zupełnie jakby byli wypełnieni tajemniczą substancją. Elektryzują i napadają w wielkich grupach na biedne babcie. Możliwe, iż są duchami elektryków lub plemnikami samego Zeusa, którego czczą. Właściwie powinno się o nich mówić Hatifnaty, gdyż sprawiają raczej wrażenie istot niecywilizowanych lub roślin, grzybów, glonów, protistów czy bakterii. Mogą zawierać nieśladowe ilości laktozy.
 • Bobek – chodzące łajno. Wystąpił tylko w serialu i był tam głównym niszczycielem. W grze, o której mowa poniżej występował jako tzw. heros i był dużym środkiem zarobku podczas eventu.

KsiążkiEdytuj

 • W Dolinie Muminków – zawiera najbardziej obszerne opisy Doliny Muminków, jednak nie jest pierwszą powieścią z cyklu. To w tej części rozgrywa się bitwa o rubin, w której w jednej drużynie znaleźli się: Muminek, Mama Muminka, Tatuś Muminka, Ryjek, Mała Mi, Topik i Topcia, a w drugiej Buka. Do PvP jednak nie doszło, bo druga strona otrzymała łapówkę i się oddaliła.
 • Kometa nad Doliną Muminków – akcja rozgrywa się 21 grudnia 2012 roku. Bohaterom po użyciu psychotropów zdawać się zaczęło, że kometa, która stała się widoczna na niebie, pieprznie w ich raj. Do tego jednak nie doszło.
 • Pamiętniki Tatusia Muminkaarcyciekawa historia młodości i popadnięcia w sklerozę ojca Muminka.
 • Lato Muminków – czyli powódź w 2010 roku i zabawa w teatr. Ponadto występuje plagiat słowiańskich zwyczajów i panika.
 • Zima Muminków – skacowane Muminki śpią przez kilka miesięcy, jednak Muminek budzi się w środku zimy. Wychodzi z chałupy, widzi śnieg, spotyka Małą Mi oraz okupantkę latarni, niejaką Too-tiki, po czym przeżywają napad na chatę oraz spotkanie z Koldbicz, znaną też jako Lodowa Pani.
 • Opowiadania z Doliny Muminków – bajki dla maluczkich. Nieciekawe.
 • Tatuś Muminka i morze – pastisz powieści Stary człowiek i morze. Tatuś Muminka zastanawia się nad sensem życia gapiąc się w morze, po czym to wszystko zapomina, latarnik buszuje w latarni, a Buka przyłazi po raz ostatni.
 • Dolina Muminków w listopadzie (oryg. Nara, frajerzy) – ostatnia część o przygodach patologicznej rodziny Muminków. Włóczykij wyrusza na jesienną wędrówkę, rozmyślając o swoich przyjaciołach. W międzyczasie poznajemy kilku innych bohaterów o nieciekawych historiach.

CiekawostkiEdytuj

 • Autorka Muminków była homoseksualna!
 • Są to jedne z ulubionych powieści dzieci PRLu.
 • Muminki doczekały się kontynuacji w grze Margonem podczas eventu wielkanocnego w 2012 roku. Historia kończy się tam na tym, że mieszkańcy Doliny Muminków organizują wielkie przyjęcie i zapraszają tam Bukę, która nareszcie znajduje znajomych.

Przypisy

 1. Zboczeńcu!
 2. Chodzi o to, żeby to było coś nowoczesnego...Ale konserwatywnego! ~ Pani Frał