Otwórz menu główne

Ludzie pracujący na Nonsensopedii mają identyczne charaktery, poglądy i pochodzenie, dlatego głównie dochodzi do konfliktów między użytkownikami. Poniższe zasady powstały po to, by rozwiązanie tych konfliktów nie przebiegało w sposób łatwy, szybki i kulturalny.

Podstawowe zasady zachowania na Nonsensopedii

 1. Zakładaj złą wolę drugiej strony – przyjmij, że osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w złej wierze, chyba, że udowodni, że jest inaczej.
 2. Skrytykuj, zanim pochwalisz – dyskusję zaczynaj zawsze od jakiejś przygany. Gdy tak zrobisz, krytykowana osoba będzie przynajmniej wiedziała, że o coś ci chodzi, a nie, że przychodzisz się podlizać i będzie bardziej skłonna zareagować pozytywnie.
 3. Usuwaj stare pochwały – gdy osoba przez ciebie pochwalona przyjęła do wiadomości uwagi i pozytywnie na nie zareagowała, usuń z tekstu dyskusji słowa dawnej pochwały, bo ta osoba na pewno zdążyła coś spieprzyć. Osoba chwalona często nie ma śmiałości zrobić tego za ciebie.
 4. Mów jak najczęściej niemiłe rzeczy – strony dyskusyjne służą wyłącznie do sporów. Jeśli uznałeś jakiś artykuł za szczególnie do dupy, nie wstydź się napisać o tym w dyskusji.
 5. Krytykuj za pomocą komunikatów zamkniętych – zamiast pytać po prostu, czy dana osoba jest w błędzie, można jej powiedzieć, że na pewno jest. Na przykład zamiast pisać czy rower musi być koniecznie jednośladem? można napisać rower musi być koniecznie jednośladem!
 6. Pisz w liczbie mnogiej (my, nonsensopedyści) – pamiętaj, że krytykując kogoś, wyrażasz zdanie wszystkich, a nie tylko swoje. Czuj się za nie odpowiedzialny. Dlatego lepiej jest krytykować, pisząc zdaniem wszystkich to nie jest prawda niż moim bardzo skromnym zdaniem to nieprawda.
 7. Nie pisz nigdy w pierwszej osobie – zdania w rodzaju słuchaj, myślę, nie masz racji są szczególnie przykre, bo są odbierane jako propozycja pójścia na piwo. Ogólnie nie unikaj atakowania osób – nie dyskutuj o poglądach, bo o nich się nie dyskutuje.
 8. Daj do zrozumienia, że nie dotarły do ciebie argumenty – zanim zaczniesz krytykować, napisz, że nie rozumiesz argumentów osoby krytykowanej (nawet, jeśli się z nimi zgadzasz). Nie pisz rozumiem twoje argumenty, ale się z nimi nie zgadzam, bo…, tylko to nieprawda, że….
 9. Moderuj zbyt ospałe dyskusje – jeśli widzisz, że dyskusja dwóch osób wkracza w niebezpiecznie nudną fazę, włącz się w nią jako stronniczy moderator. Wypunktuj im wyraźnie różnice, bo pewnie ich nie widzą oraz zaproponuj rozkręcenie dyskusji, jeśli ta wygląda, jakby się kończyła.
 10. Angażuj się przesadnie – pamiętaj, że to jest Nonsensopedia, a nie forum dyskusyjne o hodowli złotych rybek. Jeśli dyskusja stała się zbyt nudna, spróbuj rozpocząć nową, tak, żeby mieć przeciw sobie tych, których przed chwilą chciałeś pogodzić.
 11. Kasuj próby dyskusji o haśle – jeśli jedna strona próbuje przedyskutować zmiany w haśle dokonane przez ciebie, nie odpowiadaj na jej pytania – kasuj i rewertuj bez zastanowienia.
 12. Nie reaguj na łamanie Nonetykiety – jeżeli widzisz, że ktoś łamie zasady Nonetykiety, poczekaj, aż zareaguje osoba dłużej działająca w Nonsensopedii, która bywa jeszcze miła, albo osoba posiadająca uprawnienia administratora. Jeżeli zauważysz, że ktoś naruszył którąś z zasad Nonetykiety, olej to. Oczywiście zwracając uwagę, że sam łamałeś zasady Nonetykiety.
 13. Nie przechodź na priv – jeżeli wokół jakiegoś zagadnienia toczy się między tobą a innym nonsensopedystą dyskusja przez dłuższy czas, osoby obserwujące ostatnie zmiany bardzo łatwo zauważą tego typu spór. I dobrze! W takim przypadku lepiej nie proponuj drugiej osobie prywatnej rozmowy poza Nonsensopedią, poprzez pocztę elektroniczną lub komunikatory. Daj innym popatrzeć! W ten sposób szybciej będziecie mogli wciągnąć w kłótnię większą liczbę osób, które zakłócą główny tok samej dyskusji, czasami mogącej szybko się wypalić.
 14. Zwalczaj chamstwo chamstwem – chociaż często wydaje się, że takie działania bywają nieskuteczne, to jednak reagując chamstwem na chamstwo sam uczysz się w taki sposób reagować, hartujesz się i stajesz weteranem. Dzięki temu szybciej uczą się nonsensopedyści, którzy dopiero co dołączyli do projektu. Osobie, która zachowuje się w sposób chamski przedstawiaj Nonetykietę i pochwal za postępy. Daj się wyprowadzić z równowagi, a jeżeli trudno ci się zdenerwować, poproś innego nonsensopedystę, aby zajął się danym przypadkiem chamskiego zachowania i zawołał cię, kiedy będzie się już na co zdenerwować.


Ta strona zawiera treści z Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Wikipedia:Wikietykieta. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.