Otwórz menu główne


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

PHP – to wieloparadygmatowy, proceduralny i dynamiczny język programowania. Jest on rozszerzeniem C dodającym wiele nowych bezużytecznych funkcji[1], pozwalającym na tworzenie stron internetowych i pozbywającego go preprocesora.

Ze względu na dużą popularność, trudno znaleźć serwer nie obsługujący PHP. Praktycznie nie stosowany na normalnych komputerach. Ostatnio ze względy na protesty programistów dodano możliwość programowania obiektowego.

Młotek zrobiony, bazując na doświadczeniach z PHP

Spis treści

Programowanie w PHPEdytuj

Programowanie w PHP jest bardzo proste ze względu na olbrzymią liczbę funkcji. Dla przykładu, jeśli chcesz napisać „Nonsensopedia jest wspaniała!” możesz to zrobić na wiele różnych sposobów. Funkcje są często bardzo podobne, na przykład echo jest tym samym co print tyle że w echo oddzielasz wyrazy przecinkami, a w print kropkami.

Nonsensopedia jest wspaniała!<br> <? // najprostsza wersja echo() – poza kodem ?>

<?
 error_reporting(-9223372036854743049);
 echo  'Nonsensopedia ',jest,chr(32),'wspaniała!<br>' ;
 print 'Nonsensopedia '.jest.chr(32).'wspaniała!<br>' ; /* używa się tu kropek nie przecinków */
 printf('Nonsensopedia '.jest.chr(32).'wspaniała!<br>'); // funkcja przeniesiona z C, wymaga nawiasów
 die  ('Nonsensopedia '.jest.chr(32).'wspaniała!<br>'); # odpowiednik print, ale z nawiasami
?>

Zwracanie błędówEdytuj

Funkcja error_reporting() ustawia poziom informacji o błędach. Jak łatwo się domyślić, poziom -9223372036854743049 znaczy że PHP powinien informować o wszystkich błędach, z wyjątkiem tych które mogłyby zmniejszyć kompatybilność z C (jak na przykład używanie niezaicjalizowanych zmiennych). Aby PHP informował o wszystkich błędach, nawet tych wprowadzonych w przyszłości trzeba użyć 9223372036854775807.

PHP jest znany z pomocnych komunikatów błędów, które wymagają bycia poliglotą. Nie dość że trzeba znać angielski, ale także inne języki takie jak niemiecki, francuski, japoński czy nawet hebrajski.

Przykład 1Edytuj

Przykład kodu poniżej zawiera błąd o którym PHP informuje.

<?
 function sł33t_::_fónkj1a (^^ )--
 {
  echo 'Nonsensopedia '.jest.chr(32).'wspaniała!<br>';
 }
?>

Parse error: syntax error, unexpected T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM, expecting '(' in /dev/null on line 2

Przykład 2Edytuj

Innym, bardziej zrozumiałym błędem jest występujący w następującej funkcji.

<?
function pomnóż_przez_dwa(integer $i) {
  return $i * 2;
}
echo '2 * 2 = ', pomnóż_przez_dwa(2);
?>

2 * 2 = PHP Catchable fatal error: Argument 1 passed to pomnóż_przez_dwa() must be an instance of integer, integer given, called in /dev/null on line 5 and defined in /dev/null on line 2

IntuicyjnośćEdytuj

PHP jest znany ze swojej nieziemskiej intuicyjności, dzięki czemu programista przesiadający się z innego języka może wręcz natychmiast zacząć tworzyć niezwykle kreatywne i niespotykane nigdzie indziej bugi i problemy. Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm żonglerki błędami (ang. type juggling), który pozwala programiście w prosty i wygodny sposób dodać do swojej aplikacji kilka luk bezpieczeństwa. Przykładowy kod wykorzystujący wspomnianą funkcję:

<?php

$tablica = array();
$tablica[3.123456] = 5;
$tablica[3.777777] = 10;

if ($tablica[3.123456] == 10) {
    echo('WSZYSTKO ');
}
 
if ("20000000000000001" == "20000000000000000") {
    echo('OŁRAJT!');
}

?>

Wynik: WSZYSTKO OŁRAJT!

Mechanizm ten jest na tyle transparentny i instynktowny, że większość zagorzałych programistów PHP nawet nie wie o jego istnieniu, a mimo to z sukcesem bije rekordy pod względem ilości dodanych linijek kodu błędów.

PrzenośnośćEdytuj

Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta). PHP idzie o krok dalej. Kod zachowuje się inaczej w zależności od konfiguracji PHP, więc nawet między systemami możesz się spodziewać trochę innego zachowania kodu. Na przykład, opcja magic_quotes_gpc dostawia slashe do danych użytkownika ponieważ według autorów PHP im więcej slashy tym lepiej. Oczywiście można je usunąć funkcją stripslashes(), ale wtedy twój kod będzie usuwać slashe celowo wstawione w komputerach które nie mają tej opcji włączonej.

Ale to nie wszystko – można wyłączyć każdą funkcję bez problemu w konfiguracji. Nie lubisz printf – nie ma sprawy, zmień jedną linijkę w konfiguracji. To co że zewnętrzny kod używający jej nie będzie działać. Oczywiście jeśli tego nie lubisz możesz użyć znaku ` do uruchamiania zewnętrznych programów (czytaj: symulatora printf), ale jego też można zablokować.

Funkcje dodatkoweEdytuj

Znane programy napisane w PHPEdytuj

 • WordPress – ze względu na szybką konfigurację wykorzystywany do tworzenia blogów przez nastolatki.
 • Simple Machine Forums – skrypt do tworzenia słit forumz.
 • MediaWiki – skrypt Wiki wykorzystywany przez Wikipedię.

Przypisy