Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy osoby kochającej ojczyznę. Zobacz też Patriota (pomnik).
Jeśli patrzysz na ten obrazek i nadal siedzisz, to nie jesteś patriotą
Znany patriota

Patriota – osoba ogromnie zakochana w swojej biedzie, w naszej kochanej ojczyźnie kościelnej i czekoladowych ciastkach. Pijąca alkohol za ojczyznę. Doskonałym przykładem postawy patriotycznej jest ksiądz Robak z Pana Tadeusza, który to za ojczyznę schlał się jak świnia.

Patrioci w historii

Tak naprawdę nie było wielu patriotów w Polsce. Ci którzy ginęli w egzekucjach za Polskę, to były zwykłe nieroby, którym nie chciało się pracować. W czasach wojen tacy osobnicy byli natychmiast usuwani ze społeczeństwa. Dziś ci ludzie to zwykle menele lub księża, względnie dresy.

Rodzaje patriotów

  • polski – odmiana masochizmu. Polega na rozpamiętywaniu i wspominaniu tragedii narodowych, zachwycaniu się martyrologią narodu polskiego. Oznacza też pragnienie bycia postrzeganym jako największa ofiara historii. Zakłada obrażanie się za każde kwestionowanie historyczne świętości narodu polskiego;
  • niemiecki – uznaje brak zdolności językowych za wyższość. Żeby być dobrym Niemcem, trzeba w Polsce mówić po niemiecku. Żeby być jeszcze lepszym Niemcem trzeba nie wiedzieć, że w innych krajach mówi się innymi językami. Tak więc rozmawiając z Polakiem należy mówić szybko i niewyraźnie;
  • żydowski – niechęć do Arabów, zazwyczaj wyrażane poprzez wzorowe naśladownictwo dawnych przyjaciół;
  • lewicowy – uznaje każdy szlachetny czyn i obywatelski obowiązek za patriotyzm. W myśl postępowego i nowoczesnego założenia cechami patriotyzmu są chociażby: segregacja śmieci, sprzątanie kup po psie, płacenie wysokich podatków oraz przeprowadzanie staruszki przez jezdnię.

Występowanie w Polsce

Obecnie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Ze względu na brak wojen, ludzie nie mogą się wykazać patriotyzmem. Jednak nadal istnieje (wbrew pozorom) kilka sposobów, by wyjść na idiotę stać się patriotą: