Otwórz menu główne
Wojna na memy
Obrona.png
Konflikt Walka o memy na „hocie”
Data 12-15 sierpnia 2019
Miejsce Reddit (głównie subreddity r/Polska_wpz oraz r/ich_iel)
Wynik Zdecydowana wygrana polskiego sojuszu
Strony
Dowódcy
 • u/abakus10
 • u/Hubinator
Siły
 • r/FostTalicska – 13,800
 • r/Polska_wpz – 6,100
 • r/cr_vrl – 300
 • razem – 20,200
 • r/ich_iel – 75,000
 • r/ik_ihe – 66,800
 • razem – 141,800
Straty
 • Podczas blitzkriegu jeden niemiecki mem dostał się na „hot” na r/Polska_wpz
 • r/ich_iel został całkowicie przejęty i okupowany przez siły polskiego sojuszu
 

Polsko-niemiecka wojna na memykonflikt zbrojny między dwoma sojuszami, polskim, do którego zaliczały się siły czeskie i węgierskie, a także niemieckim, w którym udział brali żołnierze holenderscy. Miał on miejsce w największej mierze na terytoriach subredditów r/Polska_wpz oraz r/Ich_iel, trwał trzy dni, a ostatecznie zakończył się on bez większych strat, wygraną Polaków.

Spis treści

Przyczyny konfliktu i sytuacja dyplomatyczna

Główną przyczyną wojny był atak niemiecko–holenderskich sił na duży anglojęzyczny subreddit r/me_irl. Me_irl nie było przygotowane na atak i całkowicie ugięło się pod naciskiem niemieckich i holenderskich memów. Gdy Niemcy świętowali zwycięstwo, polski memowy sub r/Polska_wpz postanowił zemścić się na Niemcach. Wiadomość o planach ataku została entuzjastycznie przyjęta przez Polaków, którzy nie przepadali za Niemcami oraz domagali się zemsty za II wojnę światową. Kilka dni przed atakiem Polaków r/ich_iel zostało najechane przez żydowski sub r/ani_bm, nie wiadomo jednak, o co chodziło Żydom, gdyż ich alfabet składa się z przypadkowych kresek. 10 sierpnia 2019 u/abakus10 ogłosił datę rozpoczęcia inwazji – 13 sierpnia o godzinie 10:00. Wkrótce do zaprzyjaźnionych państw zostały wysłane prośby o pomoc. 10 sierpnia u/Dragonaax wysłał depeszę do r/Czech, niektórzy Czesi mieli jednak wątpliwości, czy wspomóc Polsce. 12 sierpnia u/bartman901 wysłał depeszę do węgierskiego r/FostTalicska, Węgrzy dołączyli się do sojuszu. Propozycja sojuszu została również wysłana do słowiańskiego r/LifeofBoris, r/mimovi oraz r/pikabu, lecz zostały odrzucone, a Rosjanie zachowali neutralność. Niestety Niemcy przechwycili depeszę o zaplanowanym ataku i postanowili wyprowadzić uderzenie wyprzedzające.

Przebieg wojny

Niemiecki blitzkrieg

Niemcy, gdy tylko dowiedzieli się o polskich planach, postanowili zastosować sprawdzone rozwiązanie – blitzkrieg. Jego celem było zaskoczenie Polaków, szybkie przejęcie r/Polska_wpz oraz osłabienie polskiego morale przed atakiem na r/ich_iel. Polski moderator u/pothkan doradził, aby wypowiedzieć wojnę r/ich_iel, dzięki czemu Polacy na r/ich_iel mogli legalnie wstawiać posty w języku polskim. Rozpoczęła się wojna. Niemcy zaatakowali 12 sierpnia, lecz ich atak był słabo zorganizowany i nieskoordynowany, w wyniku czego zakończył się klęską niemieckich memów – tylko 1 niemiecki mem dostał się na „hot” (swoją drogą całkiem niezły). Słaba siła niemieckiego ataku była również spowodowana tym, że część niemieckich sił zaatakowała i zajęła neutralny r/LifeofBoris, który wcześniej odrzucił propozycję sojuszu z Polską. Skutkiem niemieckiego ataku było wyśmianie go przez Polaków i zwiększenie pewności siebie sił r/Polska_wpz.

Uderzenie sojuszu Polski Czech i Węgier

Dnia 13 sierpnia 2019 roku o godzinie 10:00 zgodnie z planami Polska i jej sojusznicy uderzyli na r/ich_iel, w ciągu kilkunastu minut polsko–czesko–węgierskie memy całkowicie przejęły niemiecki sub. Rozpoczęła się polsko–czesko–węgierska okupacja r/ich_iel, a niemiecki ruch oporu zszedł do sekcji komentarzy, dominacja sił okupacyjnych była tak duża że momentami kilkadziesiąt pierwszych memów w „hot” należała do polskiego sojuszu, działo się to między innymi dzięki świetnej organizacji, zaangażowaniu oraz świetnej strategii działań. Specjalna dywizja policji polowej „Skryba”, dowodzona przez u/pothkan, pomimo dużych strat w karmie, zwalczała niemiecką partyzantkę. Niemcy zostali tak przyciśnięci, że nie mogli zorganizować żadnego planu, ponieważ ich posty były od razu dołowane przez okupantów. r/ich_iel nie miało szans samodzielnie przeciwstawić się najeźdźcom, poprosili więc o pomoc inne kraje. Dzięki dywersji dyplomatycznej przeprowadzonej przez u/pothkan Rosjanie z r/pikabu nie wsparli Niemiec. r/ich_iel mógł jednak liczyć na Holenderskiego sojusznika r/ik_ihe, który odpowiedział pozytywnie na wezwanie.

Niemiecko–holenderski kontratak

Po upokorzeniu Niemcy postanowili razem z Holendrami odgryźć się, atakując suby należące do polskiego sojuszu. Atak zaplanowano na 14 sierpnia o godzinie 18:00. Tutaj należy wspomnieć o u/piterb, który opracował nowy plan działań o nazwie „Operacja Dezinformacja”, polegał on na wykorzystaniu polskiej dominacji na r/ich_iel i umyślnym podawaniu złego czasu niemieckiego ataku, żeby tym sposobem go osłabić, niestety Niemcy odszyfrowali polski język, którym była zakodowana wiadomość i dowiedzieli się o polskich planach. 14 sierpnia o 18:00 w kierunku r/Polska_wpz zostały wysłane liczne niemieckie i holenderskie memy, jednak dzięki świetnej taktyce polegającej na wstawieniu wielu polskich memów tuż przed atakiem oraz zaangażowaniu obrońców, którzy patrolowali „new” i dołowali każdego niemieckiego mema, cały atak zakończył się kompletną klęską niemieckiego sojuszu. Jedną z przyczyn niemieckiej porażki było to, że 14 sierpnia była środa, co dawało Polakom możliwość spamowania memem „It is wednesday, my dudes”, niemieckie memy nie były w stanie przebić się przez zaporę utworzoną z polskich memów.

Pokój i skutki wojny

14 sierpnia u/Hubinator wysłał propozycję pokoju do wszystkich sił atakujących niemiecki sub, na którą zgodził się polski sojusz. Na jego mocy zawieszenie memów miało nastąpić 15 sierpnia o godzinie 8:00. Oznaczało to kompletne zwycięstwo nad przeważającymi siłami niemiecko–holenderskimi. Dzięki tej wojnie umocniła się polsko–węgierska przyjaźń, pomimo konfliktu poprawiły się też relacje Polski i Niemiec, którzy docenili polską waleczność. W wyniku wielojęzyczności memów dużo osób poprawiło umiejętność posługiwania się językami obcymi. Skutkiem wojny było też powstanie ruchu nawołującego wszystkie europejskie kraje do sojuszu i wzajemnego wspierania się na r/EUR_irl.