Otwórz menu główne

Edittools to narzędzie ułatwiające edycję, wyświetlające się pod oknem edycji (czyli po kliknięciu na Edytuj na górze strony). Pozwala dodawać pewne znaki, które nie wszyscy mają na klawiaturze oraz najpopularniejsze znaczniki.

Aby go użyć, wystarczy kliknąć wybrany znak, a wstawi się on w oknie edycji w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili kursor. Jeżeli jakiś fragment tekstu jest aktualnie zaznaczony, kliknięcie na większość wywołań spowoduje ujęcie fragmentu w dany tag (np. link, cudzysłów drukarski) i odznaczenie tekstu. Jeżeli wywołany znak jest pojedynczy, zostanie dodany na początku zaznaczonego tekstu, a tekst zostanie odznaczony. Nic nie można w ten sposób zepsuć, bo nie ma tu opcji zastępowania tekstu.

Skład znaków można zmieniać, a aktualna wersja znajduje się w pliku MediaWiki:Edittools (mogą go edytować tylko admini). Jeżeli chcesz zaproponować zmiany, przejdź na stronę dyskusji i napisz, co można dodać albo co jest nieprzydatne i można to usunąć.

Pamiętaj o korzyściach płynących z edittools, w tym o łatwym dodawaniu znaków interpunkcyjnych: półpauzy (–) i cudzysłowu drukarskiego („”). Ten drugi występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z lewej, zaraz po półpauzie, to połączone cudzysłów otwierający i zamykający, jest więc dobry do zaznaczonego wcześniej tekstu, a dwa następne to otwierający i zamykający, ale oddzielone.