Otwórz menu główne

Linki (hiperłącza) są jedną z podstawowych cech hipertekstu, a więc i Nonsensopedii. Oto jak je tworzyć.

Spis treści

Ogólna charakterystykaEdytuj

  • Link nie jest wrażliwy na odmianę, np. link [[szkołę]] nie poprowadzi do słowa „szkoła”.
  • Można jednak dodawać niektóre końcówki bez modyfikowania wyświetlanej nazwy. Link bowiem potrafi uwzględnić sąsiednie znaki występujące po nim, na przykład [[szkoła]]mi wyświetli link „szkołami”.
  • Nie ma potrzeba pisania linków wielką literą. Pierwsza litera jest kapitalizowana automatycznie w docelowej lokalizacji i np. „szkoła” i „Szkoła” prowadzą w to samo miejsce.
  • Kapitalizowane są też pierwsze litery w nazwach stron w danej przestrzeni, np. „słownik:strona główna” i „Słownik:Strona główna”.
  • W przypadku linków wewnętrznych nie jest istotne to, z ilu słów składają się strona docelowa i/lub opis.

Link prostyEdytuj

[[link]]
link

Słowo lub grupę słów, które chcemy podlinkować, ujmujemy w podwójne nawiasy kwadratowe.

Link z opisemEdytuj

[[link|szkoła]]
szkoła

Znak „|” pozwala na oddzielenie w linku tego, gdzie prowadzi, i tego, jak jest opisany. Opis linku umieszczamy zawsze po prawej stronie. Opisy zmienione przez dopisanie ich po „|” dotyczą wszystkich typów linków, z wyjątkiem linków zewnętrznych i linków do adresów e-mail.

Link zewnętrznyEdytuj

http://nonsensopedia.org/
http://nonsensopedia.org/

Po prostu wpisz adres strony. (pamiętaj o „http://” na początku lub o prefiksie innego protokołu, np. „ftp://”).

Link zewnętrzny z opisemEdytuj

[http://nonsensopedia.org/ Nonsensopedia]
Nonsensopedia

Link zewnętrzny z opisem tworzy się przez wpisanie po pojedynczym nawiasie kwadratowym linku. Spacja jest w tym wypadku separatorem, tak jak wcześniej „|”, po którym wpisujemy opis. Link zamykamy pojedynczym nawiasem kwadratowym.

Zwróć uwagę, że link nie może zawierać spacji, bo zostanie potraktowana jak separator. Spację można zastąpić ciągiem trzech znaków: „%22”. Opis linku może zawierać spacje (separatorem jest ta pierwsza spacja).

Ujęcie linku zewnętrznego w pojedyncze nawiasy kwadratowe, ale nieopisanie go, spowoduje, że zostanie wyświetlony w formie [1] i każdy kolejny link na danej stronie zostanie oznaczony kolejnym numerem (dotyczy kolejności występowania na stronie, a nie kolejności dodawania w czasie).

Link do grafiki lub kategoriiEdytuj

[[:Kategoria:Biografie]]
Kategoria:Biografie

Wstawienie grafiki lub kategorii bez dwukropka na początku powoduje wyświetlenie grafiki lub skategoryzowanie strony. Po dodaniu dwukropka link funkcjonuje tak, jak normalny link.

Link rozpoczynający się od ukośnikaEdytuj

[[:/dev/null]]
/dev/null

Linki rozpoczynające się od prawego ukośnika (/) są traktowane jako linki do podstron danej strony. Aby uniknąć tworzenia linków do podstron, należy na początku linku dodać dwukropek. Jeżeli go nie będzie, link – przykładowo – /podstrona poprowadzi do strony Pomoc:Tworzenie linków/podstrona.

Link międzyjęzykowy (interlanguage link)Edytuj

[[:en:Poland]]
en:Poland

Link międzyjęzykowy do link do siostrzanego projektu Nonsensopedii. Utworzenie go z dwukropkiem zapobiega dodaniu po lewej w sekcji W innych językach. Pełna lista prefiksów dla linków między językowych znajduje się tutaj.

Jeżeli chcesz, aby link znalazł się w sekcji W innych językach, dodaj go bez dwukropka. Pamiętaj wcześniej sprawdzić, czy dana strona istnieje na innej wersji językowej.

Link interwikiEdytuj

[[wikipedia:pl:Strona główna]]
wikipedia:pl:Strona główna

Link interwiki to link do innego projektu (w lwiej części opartego na wiki), np. do Wikipedii. Jest to link przenoszący poza Nonsensopedię. Pełna lista interwiki znajduje się tutaj.

Linki do polskiej Wikipedii tworzymy z prefiksem „[[wikipedia:pl:”.

Link do innej Wikii tworzymy z prefiksem „[[w:c:nazwawikii:”.

Link do adresu e-mailEdytuj

[mailto:uzytkownik@domena.com uzytkownik@domena.com]
uzytkownik@domena.com

Podobnie jak w przypadku linków zewnętrznych, rozpoczynamy pojedynczym nawiasem, następnie wpisujemy prefix „mailto:”, a po nim adres e-mail. Adres można dodatkowo opisać tak samo, jak link zewnętrzny, lub pozostawić bez opisu, wtedy będzie wyglądał tak: [2].

ISBNEdytuj

ISBN 83-7384-109-1
ISBN 83-7384-109-1

Chociaż raczej nie przyda się to na Nonsensopedii, link do ISBN-ów, a konkretniej do strony zawierającej spis możliwych bibliotek i sklepów, które posiadają książkę w swoich zbiorach lub magazynach, tworzy się przez wpisanie ISBN (tu spacja) i prawidłowo sformatowanego numeru.

HTMLEdytuj

Nie działa – i właśnie po to jest ta strona.

Zobacz teżEdytuj