Otwórz menu główne
Power Rangers wykonując grupowy gest Kozakiewicza
Go, go, Power Rangers!
Jan Kochanowski o Power Rangers
– Mastodont!
– Pterodaktyl!
– Triceratops!
– Tygrys szablozębny!
– Daj kamienia!
Kultowa, niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju przemiana Power Rangers
Come on, Dragonzord, I need your help!
Zielony wojownik, gdy reszta sobie nie radzi
U see that? That was a Power Rangers
Mięśniak do Czachy
- Eeee… Słuchajno synek!
- Lubię placki!
- Siema Eniu!
- Daj kamienia!
Najnowsza wersja przemiany Rangersów
POV–er Rangares?!
Wikipedysta o Power Rangers
– Mastran!
– Pterodaktall!
– Trajsejtap!
– Sejputu Tajger!
– Tyranozors!
Przemiania bez tłumaczenia na język polski Power Rangers
Nasza parodia jest lepsza od oryginału
Rockstar Games, twórcy GTA

Power Rangers (czyt. pałerendżers) – jedyny amerykański serial całkowicie oparty na faktach. Dotychczas powstało około 50 serii po jakieś 200 odcinków. Jest kalką równie szalonego, japońskiego serialu Super Sentai. W amerykańskiej telewizji zadebiutował w we wczesnej młodości Twoich rodziców za sprawą kanału Fox Kids. W Polsce parę lat później m.in. dzięki Polsatowi, Fox Kids/Jetix, TV4, Nickelodeon i Cartoon Network.

Super Sentai – pierwowzór Power Rangers
Obejrzyj ten film na YouTubie
Daj kamienia…

Spis treści

Fabuła

Zordon – twarz zamknięta w szczelnej komorze – utworzył załogę wojowników mających walczyć ze złem na świecie (to jest bandą kosmitów, mutantów i uśpionego zła). Tych nadpobudliwych wojów ubrał w różnokolorowe stroje, by obezwładnić przeciwnika śmiechem, gdy będzie komentował, co zgraja przebierańców robi w wielkich hełmach i kombinezonach przy 30°C.

Przeciętny Ranger w życiu prywatnym jest przeciętnym nastolatkiem z college'u, który po zbyt długim pobycie na słońcu dorobił się zaawansowanego ADHD. Nie jest to dziwne ze względu na już wcześniej wspomniane problemy z kombinezonami.

Każdy wojownik szczyci się tym, że posiada własną broń typu sekator, która może łączyć się z innymi w megabroń. Wojownik ma też Zorda, który łączy się z innymi w Megazorda. Megazord z megabronią łączą się w Supermegazorda z supermegabronią. Supermegazord z supermegabronią łączą się w Hipermegazorda z hipermegabronią. I tak w nieskończoność. Wojownikom nigdy nie przyjdzie do głowy, żeby użyć zordów w momencie, gdy potwór jeszcze nie jest powiększony przez Ritę i Lorda Z, choć dzięki temu mogliby go szybciej i łatwiej pokonać przez zmiażdżenie go. Poza tym, mimo że czekanie na przybycie zordów od momentu ich wezwania trwa ponad minutę, przez ten czas ogromny potwór spokojnie czeka i nie próbuje zmiażdżyć wojowników. Poza tym Ritę i Lorda Z nie obchodzą arsenały broni atomowej ani broni konwencjonalnej różnych krajów świata, które użyte przez armie największych światowych mocarstw mogłyby przeszkodzić im w podboju Ziemi – obchodzi ich tylko piątka/szóstka nastolatków i to, żeby najpierw bez powodu nasłać na nich kitowców, a potem potwora, i ich zniszczyć.

Chronologia

Nazwa serii Emisja Liczba odcinków Oryginał
1 Mighty Morphin Power Rangers 1 1993–1994 60 Kyōryū Sentai Zyuranger
2 Mighty Morphin Power Rangers 2 1994–1995 52 Gosei Sentai Dairanger
3 Mighty Morphin Power Rangers 3 1995 33 Ninja Sentai Kakuranger
3,5 Mighty Morphin Alien Rangers 1996 10 Ninja Sentai Kakuranger
4 Power Rangers Zeo 1996 50 Chōriki Sentai Ohranger
5 Power Rangers Turbo 1997 45 Gekisō Sentai Carranger
6 Power Rangers w Kosmosie 1998 43 Denji Sentai Megaranger
7 Power Rangers Zagubiona Galaktyka 1999 45 Seijū Sentai Gingaman
8 Power Rangers Lightspeed Rescue 2000 40 Kyūkyū Sentai GoGoFive
9 Power Rangers Time Force 2001 40 Mirai Sentai Timeranger
10 Power Rangers Wild Force 2002 40 Hyakujū Sentai Gaoranger
11 Power Rangers Ninja Storm 2003 38 Ninpū Sentai Hurricanger
12 Power Rangers Dino Grzmot 2004 38 Bakuryū Sentai Abaranger
13 Power Rangers S.P.D. 2005 38 Tokusō Sentai Dekaranger
14 Power Rangers Mistyczna Moc 2006 32 Mahō Sentai Magiranger
15 Power Rangers Operacja Overdrive 2007 32 Gōgō Sentai Boukenger
16 Power Rangers Furia Dżungli 2008 32 Jūken Sentai Gekiranger
17 Power Rangers RPM 2009 32 Engine Sentai Go-Onger
18 Power Rangers Samurai 2011 23 Samurai Sentai Shinkenger
19 Power Rangers Super Samurai 2012 22 Samurai Sentai Shinkenger
20 Power Rangers Megaforce 2013 22 Tensō Sentai Goseiger
21 Power Rangers Super Megaforce 2014 20 Kaizoku Sentai Gokaiger
22 Power Rangers Dino Charge 2015 22 Zyuden Sentai Kyoryuger
23 Power Rangers Dino Super Charge 2016 22 Zyuden Sentai Kyoryuger
24 Power Rangers Ninja Steel 2017 22 Shuriken Sentai Ninninger
25 Power Rangers Super Ninja Steel 2018 ?? Shuriken Sentai Ninninger

Wojownicy

Każdy wojownik ma przydzieloną płeć, funkcję i kolor skóry. I tak:

 • Czerwony to zazwyczaj przywódca stada, posiada najlepszą broń i Zorda. Jest białym facetem o indiańskich korzeniach (raz kobieta, ale to wypadek przy pracy). Nikt go nie lubi, bo ma chody u Zordona. Ma wszystkie odcinki Mody na sukces na płytach. Śpi z otwartymi oczami (jak Gandalf) z obawy przed zielonym rangerem i Buką z Muminków.
 • Czarny wojownik to czarny facet. Nikt nic o nim nie wie. Jego wujkiem jest Dumbledor, więc nikt mu nie podskakuje.
 • Żółty to żółta kobieta (niespodzianka, co?). Ma wzrok mordercy i zabójczy śmiech. Nabawiła się też nerwicy z powodu koloru stroju (zawsze chciała mieć różowy, ale przecież Zordon nie lubi Chińczyków, więc jest żółta). Jej Zordem jest lew, tzw. mistrz turlania. Zawsze nosi przy sobie dziwne tabletki, którymi obdarowuje innych.
 • Różowy ranger to biała kobieta, delikatna, miła i zazwyczaj zabujana w czerwonym rangerze. Jej tajną bronią jest kusza, która strzela tęczą, co ma na celu wywołanie u przeciwnika śmierci ze śmiechu.
 • Niebieski to nerd i magiczny poszukiwacz jednorożców. Chodzą słuchy, że to on zajumał Atlantydę i, co więcej, nie chce jej oddać. Jego zadaniem jest szpanowanie mózgiem i zordem delfinem. Jego dilerem jest żółty, ale ćpa po kątach z zielonym.
 • Zielony ma oddzielnego, świetnego Zorda i jest lepszy nawet niż czerwony, ponadto jest mistrzem grania na flecie. Podróżuje żółwiem, czasami pandą, chodzą słuchy, że nawet wężem, a ostatnio widziano go z krową. Potajemnie snuje plany przejęcia władzy.
 • Biały ranger jest zielonym rangerem, ale na wyższym poziomie mocy i z gadającym nożem do masła. Nadal posiada najfajniejszego Zorda i jest obiektem zazdrości czerwonego, któremu odbija różową.

W nowych seriach (a jest ich sporo) występuje też:

 • Omega ranger, który odebrał przewodnictwo w drużynie czerwonemu (ileż można?).
 • Roborycerz, takie skrzyżowanie robota, rycerza, i Zorda-Lwa.

Inni bohaterowie

 
Idole amerykańskich nastolatek – Mięśniak i Czacha

Wśród innych bohaterów wyróżniamy kultowe kreacje Alfy (ajajajaj) oraz Mięśniaka i Czachy, którzy do serialu wprowadzają wątek „humorystyczny”. W serialu występuje też mucha (tak, mucha), która zawsze musi coś powiedzieć, skomentować.

Wrogowie

Każdy wygląda tak samo i ulepiony jest z gliny dzięki magicznym zdolnościom Lorda Z (o nim trochę niżej) i jego słodkiej żonki Rity. Jak każdy czarny charakter chcą przejąć władzę nad światem albo go zniszczyć (co jest zupełnie bez sensu, ale przemilczmy to). Najsłynniejszym jednak wrogiem – wrogiem wrogów – jest Lord Z, który chciał zemścić się na Zordonie za upokorzenie, jakie ten wyrządził mu w dzieciństwie. Zabił go. Jednak, dzięki niebywałym zdolnościom lekarzy, Lord wrócił do formy i mierzy się z Zordonem Power Rangersami, bo Zordon to tchórz i cwaniakuje, że ma szerokie plecy w wojownikach. Rita dzielnie wspiera mężusia, wykorzystując do tego swoich mało rozgarniętych sługusów.

Serie wraz z krótką charakterystyką

 • Mighty Morphin Power Rangers (czyli Wojownicy Mocy i Potężnej Morfiny) – wojownicy walczą z czarownicą o imieniu Rita, Lordem Zeddem, oraz innymi dziwnymi stworami, wnerwiającymi ich w Angel Grove.
 • Power Rangers Zeo – wojownicy, podobnie jak w poprzedniej serii, walczą ze złem wnerwiającym ich w Angel Grove. Nie są to już jednak potwory, a roboty.
 • Power Rangers Turbo – podobnie jak w poprzednich seriach, wojownicy walczą ze złem wnerwiającym ich w Angel Grove. Zresztą, do połowy tej serii, to te same osoby, więc praktycznie nic się nie zmienia. Ich przeciwnikiem jest piratka Divatox.
 • Power Rangers w Kosmosie – fabuła jak wyżej, co jest bardzo wciągającym pomysłem, z tym że dodane są elementy podróży kosmicznych.
 • Power Rangers Zagubiona Galaktyka – fabuła jak w wersji powyżej, tyle że prócz elementów kosmicznych pojawiają się jeszcze problemy związane z życiem na skolonizowanym statku kosmicznym.
 • Power Rangers Lightspeed Rescue – seria inna niż poprzednie. Nie była emitowana w Polsce, więc dokładnie nie wiadomo o co w niej chodzi. Z obcojęzycznych przekazów ustnych wydaje się jednak, że seria ta dotyczy walki z demonami przy pomocy najnowocześniejszej technologii wojskowej. Ulubiona seria Ojca Rydzyka.
 • Power Rangers Time Force – to co poprzednio, tyle że chodzi o podróże w czasie a nie w przestrzeni. Wojownicy korzystają ze zdobyczy militarnych wieku trzytysięcznego.
 • Power Rangers Wild Force – tytuł serii podobny do poprzedniego, lecz tym razem, wojownicy nie mają do dyspozycji broni wytworzonej w tajnych laboratoriach rządowych, lecz…nie wiadomo w sumie skąd. Ta seria także nie została wyemitowana w Polsce. Kto miał okazję ją oglądać w zagranicznej TV wie, że chodzi tam głownie o podteksty proekologiczne niedowartościowanych amerykańskich ekologów.
 • Power Rangers Ninja Storm – trzej najgorsi uczniowie akademii otrzymują od swego mentora tajemniczą moc Power Rangers Ninja, by na wzór poprzednich serii, biegać sobie w kolorowych lateksowych strojach, walcząc ze złem.
 • Power Rangers Dino Grzmot – trzech uczniów włamało się do domu byłego Rangera i za i mu 3 telefony, przez które zostali wciśnięci w ciuchy Dino Rangerów.
 • Power Rangers S.P.D. – tym razem Rangersi pokazują uroki międzyrasowej policji (i łapówkę na boku).
 • Power Rangers Mistyczna Moc – galadriela ściągnęła sobie z miasteczka obok Lorien parę dzieciaków i wyuczyła ich potterowych sztuczek, żeby miał kto napieprzać w złych magików jak ona będzie ćpała z wilczym rycerzem i konduktorem słonecznej ciuchci.
 • Power Rangers Operacja Overdrive – szukanie 5 błyskotek Mr.T w celu opchnięcia ich za grosze na Allegro.
 • Power Rangers Furia Dżungli – trójka uczniów Tarzana ma za zadanie wp ić tym wszystkim wycinaczom lasów.
 • Power Rangers RPM – Rangersi w mieście pod kopułą leżącym gdzieś na pustyni biją się z armią robotów, dowodzoną przez myślącego wirusa, którego stworzyła niedowartościowana uzależniona od pianek trzynastolatka od urodzenia trzymana w ciemnicy Umberella Corporation, przez co nie mogła się wyżalić Bravo i z nudów stworzyła wirusa i Power Rangersów (opierając się na tym co jej szef dostał od Zordona na libacji).
 • Power Rangers Samurai – pięciu Samurai-Strażników z mieczami wyposażonymi w kręcikółka walczy ze złym Xandredem (alias Osama bin Laden) i jego obrzyganymi sługusami. Potem do drużyny dołącza Złoty Ranger będący sprzedawcą ryb.
 • Power Rangers Super Samurai – kontynuacja Samuraiów. Sześciu bohaterów dysponuje Czarnym Pudłem służącym do przemiany w Super Samuraia.
 • Power Rangers Megaforce – plagiat fabuły serii Mighty Morphin Power Rangers. Różni się jedynie tym, że Zordona zastępuje Gosei i nie ma specjalnego Rangera.
 • Power Rangers Super Megaforce – kontynuacja Megaforce. Rangerzy stają się piratami i piratują transformacje z poprzednich generacji Rangerów.
 • Power Rangers Dino Charge – nowi Rangerzy o dinozaurzych zdolnościach. Oczywiście Złoty jest największym koksiarzem. Walczą z zakutym łbem oglądającym telewizję w wielkim statku kosmicznym.
 • Power Rangers Ninja Steel – trzecia w historii seria o sztuce ninja. Nowa drużyna Ninja Rangersów walczy z kosmitami, którzy mają własny galaktyczny teleturniej walk o tytuł największego koksa w galaktyce.
 • Power Rangers Super Ninja Steel – kontynuacja Ninja Steel.