Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy dzielnicy Warszawy. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Ludność Pragi

Praga – stolica Warszawy, Dziewiąty Krąg Polski i statek-matka dresiarzy. Znajduje się u ujścia Portu Praskiego do Wisły.

Spis treści

Historia

W czasie powstania warszawskiego Praga stała się tymczasowym centrum dowodzenia Armii Czerwonej, która doceniła ją jako ważny ośrodek przemysłu alkoholowego i z której dachów Rosjanie podziwiali bombardowania Warszawy.

Na Pradze nie było Powstania Warszawskiego, dzięki czemu dziś jej gruzowiska oraz rozliczne gorzelnie oraz synagogi przerobione przez Rosjan na gorzelnie ocalały. To tu grupują się najczęściej tzw. Warszawiacy. Jednak błędem jest myślenie, iż posiadają charakterystyczny akcent. Ze względu na zamiłowania życiowe stopili się z resztą Polski.

Obecnie dzielnica ta osiągnęła stadium połowicznego rozpadu. Oznacza to, że zapadła się w głąb ziemi już w połowie, a niebawem zapadnie się całkowicie i wyleci dołem na przeciwległej półkuli, zabijając po drodze ostatniego polarnego niedźwiedzia. Podobno ma to coś wspólnego z próbami wybudowania metra w tej okolicy, jednak metro uparcie wszystkiemu zaprzecza.

Atrakcje

Najsłynniejszą, a zarazem najstarszą atrakcją dzielnicy jest słynny na całym świecie praski wpierdol. Tutejsi mieszkańcy szczycą się swoim fachem, od urodzenia się do niego wprawiając. Co ciekawe cena tej usługi zwykle nie jest wygórowana – najczęściej wynosi równowartość portfela lub telefonu komórkowego. Na specjalną wersję wpierdolu – wjebano mogą liczyć turyści z Afryki.

Specjalnie na EURO 2012 prascy dresiarze odbyli kursy doszkalające z Unii Europejskiej, jak kulturalnie wpierdolić turyście[1].

Obecnie

Praga jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. Znajduje się tu wiele dziupli samochodowych, rozlewni wódki. Istnieje hipoteza, że na Pradze regularnie ląduje UFO – często ludzie (głównie przyjezdni, którzy pomylili lewą stronę Wisły z prawą) budzą się wprost na ulicy nie pamiętając niczego; posiniaczeni, pozbawieni zębów, nerek i co ciekawe – portfeli. Według przyjezdnych nie da się zejść do piwnicy bez kałacha, a chupacabra przechadza się ulicami...

Praga była odrestaurowywana w ostatnich latach przez Hannę Gronkiewicz Waltz pod hasłem „Praga jest sexy”. Szefowie licznych pubów gejowskich skupionych wokół części Pragi Północ, tj. Nowej Pragi wzięli sobie tę dewizę do serca, dzięki czemu dziś nieoświetlone brudne ulice zastąpiły różowe lampiony, a złodziei panowie w obcisłych sweterkach.

Ciekawostki

  • Czesi przywłaszczyli nazwę Praga dla swojej stolicy.
  • Kamienice na Pradze są pomalowane na kolor brudnoceglasty.
  • XIX-wieczna Praga jest starsza od XVII-wiecznej warszawskiej Starówki.
  • Jest tam tak bezpiecznie, że nawet policja tam nie jeździ. Pogłoski mówią, że tak naprawdę policja boi się tam jeździć, ale to wie sam Pan Bóg.
  • To stąd pochodzi grypsera – mowa więzienna. Obecnie wraz z autochtonami warszawskimi w zaniku.

Przypisy

  1. Nie wierzysz? A chcesz wpierdol?!