Otwórz menu główne

Przemyt (kontrabanda, pot. szmugiel) – świadomy lub nieświadomy wwóz/wywóz limitowanych towarów na teren UE z krajów zza naszej wschodniej granicy, lub też między każdym obszarem, gdzie głupie władze wprowadziły cło i inne handlowo-ekonomiczne ułatwienia.

Nasilenie przemytu mierzy się opłacalnością w stosunku do ryzyka urlopu w państwowych zakładach wychowawczych. Historia przemytu jest równie długa i wesoła, jak historia opłat granicznych. W Polsce od zaborów i Kolumbii przemycano wszystko, co dało schować się w skarpecie, lub jak w wypadku kolumbijskich specjalistów, w żołądku (o pojemności paru litrów).

Towary przemycane

Najpopularniejszym przemycanym towarem są oczywiście papierosy – głównym korytarzem przemytu tego jakże niezbędnego towaru, kiedy u nasz cały czas drożeją, jest piesze przejście w Medyce. Kiedyś opłacało się przemycać papierosy, bo można było przenieść karton (10 paczek), dziś – tylko 2 paczki. Na alkohol z Ukrainy podobno jest jakiś limit, ale smakuje jak olej silnikowy, więc i tak go nikt nie przemyca. Paliwo również najczęściej przemyca się z Ukrainy można nawieźć ile wlezie, lecz na białoruskie paliwo jest limit. Cóż za niesprawiedliwość dla kierowców TIR-ów i autobusów. W związku z planem budowy polskiej elektrowni atomowej, w najbliższym czasie wzrośnie popyt na przemycany przez hardkorowców uran.

Zobacz też


  To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny ekonomii. Jeśli wiesz, dlaczego Balcerowicz musiał odejść – rozbuduj go.

  To jest tylko zalążek artykułu o czynnościach. Jeśli robisz to codziennie od lat – rozbuduj go.