Otwórz menu główne


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

def Python (pythonowszczyzna):

print "środek komunikacji na linii komputer-człowiek"
print "ojczysty język Google"

a od wersji 3:

def Python (pythonowszczyzna):

print ("środek komunikacji na linii komputer-człowiek")
print ("ojczysty język Google")

Cechy

  • Python został napisany przez grupę hippisów, dlatego wiele jego cech cechuje cecha w żargonie operatorów klawiatur komputerowych zwana kompletnym odlotem. Język ten cofa nas do lat 60tych – można zapomnieć o blokach oznaczanych schludnym begin..end, minimalistycznym {..} czy geekowskim %$#%#%$$$..? – tutaj bloki oznaczane są… znakami nowej linii i wcięciami! Jednocześnie hippisi w akcie protestu postanowili zrezygnować z koncepcji stałych, instrukcji switch/case oraz modyfikatorów dostępu do metod i atrybutów. Trwają dyskusje nad usunięciem słowa kluczowego if.
  • Python jest językiem stworzonym dla lamerów. Dawniej, prawdziwy hakier musiał stworzyć wielolinijkowy program, aby połączyć się z danym serwerem, a w Pythonie przyjdzie taki lamus nie znający się na prawdziwym kodowaniu, wpisze strona = urllib2.urlopen("http://nonsensopedia.org") i już ma dostęp do www. Kompletna amatorszczyzna i zbrodnia przeciw true coding (czyt. tró).

Głównym zadaniem Pythona jest opisywanie skeczy Tadeusza Drozdy! Początkowo język miał się nazywać Drozd, ale uznano, że nazwa ptaka nie jest wystarczająco śmieszna.


  To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.