Otwórz menu główne

Zmiany

Rzeszów

Dodane 2332 bajty, 3 lata temu
sytuacja w samorządzie (PiS/Rada Miasta i Prezydent Rzeszowa); wątek wyroku dla właściciela Galerii Rzeszów i innych osób z afer; inne drobne dopiski
{{t||właśc. '''Mojżeszów'''}} miasto i powiat w [[województwo podkarpackie|woj. podkarpackim]], stolica [[województwo podkarpackie|województwa]] i [[powiat rzeszowski|powiatu rzeszowskiego]], którego nie jest członkiem ale członkowie powiatu w nim przesiadują bo sami nie wiedzą gdzie mają siedzieć. Ostatni w miarę ucywilizowany bastion polskości na kresach wschodnich.
Wyglądem przypomina poziom 1-1 z [[Super Mario Bros.]] Dalej na wschód od miasta już nic nie ma i zamiera wszelkie życie. Rozciągają się jedynie dzikie pola i można zauważyć osobom ze sprawnym okiem - kilka osad. Teren ten opanowali dzikie ludzie z zagranicy w samochodach typu skorodowany 50 letni Żyguli, 45 letnia Zastawa bez świateł - stali klienci rzeszowskich hipermarketów oraz dostawcy spirytusu Royal z baku samochodu oraz papierosów zza dziurawej chłodnicy. Biznesmeni docierają do Rzeszowa z reguły wręczając kopertę na granicy i nie jest to wcale list z pozdrowieniami od babci Tamary. Dzięki tym "East-biznesmenom" w Rzeszowie przypada największe zagęszczenie galerii handlowych i hipermarketów w Polsce (a cały czas budują nowe). Wiadomo, że miasto jest żywicielem nie tylko Rzeszowian ale również jest otwarte na turystów zagranicznych (czytaj wyżej). Ważne jest aby dokonali oni zakupów dużo i szybko oraz wybrali jedyny słuszny kierunek podróży - "wschodni". Kontakty z zagranicznymi biznesmenami, które są nie po ich myśli, często kończą się na Oddziale SOR Szpitala Wojewódzkiego nr 2 (dojedziesz autobusem..., przepraszam... - dowiozą cię służby medyczne). Na pocieszenie dodam, że tylko w Przemyślu są częstsze wyjazdy służb medycznych w tym zakresie.
Zagraniczna "Biznes Woman" często "łapie stopa" wystawiając prawe kolano, mając do perfekcji opanowane stwierdzenie: "w paszczu tridccat w pipu piedijesjat". Co dziwne owa zagraniczna biznesmenka daleko nie jedzie, najwyżej prosi o podwiezienie do leśnego zagajnika (pewnie zbiera grzyby). Niekiedy samochód nigdzie nie zabiera biznesmenki a "rozmowy w samochodzie" pewnie dotyczą przyjaźni między narodami.W bezpośrednich okolicach Rzeszowa jest bardzo wiele zagranicznych grzybobiarek, ubrane w kolorowe odzienie i mini spódniczki. Pewnie odstrasza to kleszcze. Widocznie zagranicą nie ma takiego urodzaju grzybów lub borówek co koło Rzeszowa. Często odpoczywają one przy poboczu wyginając ciało (pewnie ze zmęczenia i ciągłego pochylania się w przód)Rzeszowiacy z reguły wybierają kierunek zachodni - stąd też kończy się autostrada A 4 biegnąca z zachodu na węźle Rzeszów-Wschód. Niby trwają dalej prace na autostradzie w kierunku wschodnim, jednakże jest to budowa rozgrzebana z czego bardzo zadowoleni są mieszkańcy miasta. Przesuwane terminy (choć autostrada jest już praktycznie gotowa) cieszą mieszkańców Rzeszowa, zwłaszcza tych, którzy mają lub mieli bezpośredni kontakt z zagranicznymi biznesmenami - o których była mowa wyżej - nie warto tego powtarzać bo nic to nie zmieni i tak.
== Historia ==
W czasach [[II Rzeczpospolita|II RP]] Rzeszów znany był z tego, że jego ratusz w nocy był zataczany do szopy, aby go nikt nie ukradł.
Kolejne dzieje to suchar z betonem. Aż do czasów, tzw. demokracji. III Rzeczpospolita ogłosiła całe Podkarpacie, a Rzeszów zarazem „Moherowym Bastionem”. Maryjan Krzaklewski i cała AWS zdobyła tu bardzo wiele głosów. Nie ważne, że są tu najsławniejsze w Polsce budowle ku czci [[komunizm|czerwonych]], i to nawet na kościelnych terytoriach, że [[Polska Partia Pracy|PPP]] miała tu ponad 1% głosów i, że od <del>trzech</del> czterech kadencji prezydentem Prezydentem miasta jest były członek [[Polska Zjednoczona Partia Robotnicza|PZPR–u]]. Tu mohery rządzą i już!Miasto jest obecnie Bastionem PiS-u z domieszką symboli komunistycznych, gdzie na czele miasta stoi były towarzysz PZPR a w Radzie Miasta większość ma Komitet Prezydenta i PO. Ostatnio wybudowano "Pomnik smoleński" zaś Urząd Marszałkowski zdominowany jest zaś przez PiS (jako jedyne w Polsce ma w nim większość). Określić to wszystko bardzo trudno jednym słowem, szczególnie gdy Prezydent stwierdził, że chwalił i chwali sobie współprace z PiS'em. Podobno nawet obce służby wywiadu nie są w stanie skumać kto z kim i ogólnie kto rządzi. Polskie służby dawno wymiękły a wielu dyrektorów popadło w schizofrenię paranoidalną.
== Położenie geograficzne ==
[[Plik:zdaje.jpg|thumb|200px|Rzeszów jeszcze jako tako zdaje, gorzej z Rzeszowiakami…]]
Położenie Rzeszowa jest to jedyna rzecz, z której słynie to miasto. Razem z [[Suwałki|Suwałkami]] tworzy duet miast, które z niewiadomych przyczyn znajdują się na mapach [[prognoza pogody|prognoz pogody]]. Dało to początek licznym [[teoria spiskowa|teoriom spiskowym]], które są tak tajne, że nikt o nich nawet nie słyszał. IMGW na ten temat milczy więc coś jest na rzeczy.
Przez Rzeszów przepływa <del>malownicza</del> rzeka… no, nazwijmy to tak, zwana [[Wisłok]]iem. Według jednej z teorii, pływają w nim krokodyle – prawdopodobnie jednak był to sposób władz miasta, aby <del>przegonić</del> <del>uratować od groźnych chorób</del> zainteresować basenami mieszkających w pobliżu studentów.
=== Rozrywka ===
Obecnie największą atrakcją jest przejazd autobusem linii „6” kursującym na trasie ul. Ustrzycka – Malawa. Do autobusu należy zabrać śpiwór i termos, gdyż trasę o długości dziesięciu kilometrów pokonuje w ciągu 12 godzin, kategorycznie nie należy kasować pełnego biletu na I strefę, a jedynie na strefę miejską (ponieważ kanary niezbyt chętnie kontrolują na terenie Malawy – powody nie są oficjalnie znane, aczkolwiek mówi się, że mieszkańcy tejże miejscowości mają ustawowy obowiązek podrzeć mandat przed oczami kontrolującego i dać mu [[wpierdol]]). Pieniądze zaoszczędzone na bilecie zaleca się zachować dla pana Romana (vel Rumun), który całe życie przebywa na ostatnim przystanku w Malawie i pobiera datek z tytułu: „Ej młody/młoda, weź ta pożycz dwa złote”. W samym autobusie „6” czekają na pasażerów wielorakie możliwości rozrywki:
* 12-godzinny przejazd na stojąco w towarzystwie emerytów/rencistów, którzy za znak honoru obierają sobie werbalne obrażanie wszystkich pasażerów, którzy nie udostępnili im miejsca siedzącego, a ich tygodniowy grafik zawiera zwiedzenie wszystkich przychodni występujących na terenie miasta (tak wojewódzkiego, jak i ościennychdo 500 km), w celu również werbalnego obrażania jak największej liczby lekarzy;
* wieloosobowe śpiewanie utworu o nazwie „Nowenna” do niejakiej M.B.;
* upajanie się niezliczoną ilością nut zapachowych – od kiszonej kapusty, przez odchody zwierząt, po wydychany alkohol etylowy i nieprane, dwutygodniowe majtki;
* możliwość zaobserwowania wielu gatunków zwierząt przewożonych przez pasażerów – od domowych po trzodę;
* możliwość usłyszenia zwrotu: ''„Ej chuju, chcesz [[wpierdol]]?”'';
* możliwość sprawdzenia nuty zapachowej szyby i uszczelek w sposób najbardziej bezpośredni gdy Malawianie wracają z miasta do domostw;
* inne.
Inną atrakcją komunikacyjną jest stanie na przystanku na Placu Wolności i oczekiwanie na autobus linii „19” lub „27”, zwłaszcza przed 8:00 rano. Dlaczego? Bo „19” najpierw przyjeżdża cała zapchana z [tu wpisz dowolną liczbę większą od 20] minutami spóźnienia, aby po chwili z oddalonej w linii prostej o 100 metrów ulicy Batorego przyjechał puściutki autobus, którego nawet nie ma w rozkładzie jazdy <Ref>Czasami nawet nie ma oznaczenia, że to linia „19”, więc tylko kierowca wie, gdzie jedzie</ref> i przyjeżdża tylko po to, żeby wku{{Cenzura3}}wić tych, którzy pchają tamten wcześniejszy autobus. Z kolei „27” potrafi przyjechać z 15-minutowym (słownie: piętnastominutowym) opóźnieniem, chociaż do przejechania ma tylko 2 skrzyżowania, ale kierowca na ogół za długo gada ze sprzedawcą biletów na przystanku na Batorego (skąd wyjeżdża autobus) i zapomni wyjechać o czasie.
* Pasaż Rzeszów – galeria w centrum miasta, nic szczególnego poza nazwą, która zresztą też do szczególnych nie należy
* Millenium Hall – znany też jako Kościół Matki Bożej Millenijnej; najczęściej odwiedzana w niedzielę rzeszowska świątynia
* Galeria Rzeszów – gdy jeden rzeszowski multimilioner zbankrutował przy budowie Millenium Hall, jego główny konkurent nie chciał być gorszy; powstała na gruzach Hotelu Rzeszów, konkurencyjna parafia Matki Bożej Rzeszowskiej, a cuda tam takie, że aż się trzęsie. Właściciel galerii tak wiele zrobił dla miasta (ma ich kilka), że otrzymał w nagrodę wyrok Sądu Okręgowego. Kilka znanych osób z Rzeszowa oczekuje na takie nagrody lub je już otrzymało. Dzięki nim maja niektórzy mogą liczyć na: opłacone całodzienne wyżywienie, nocleg, pranie, spacery. I to nie na parę dni czy tygodni ale nawet parę lat. Żyć, nie umierać! Pozostali jednak mogą jedynie pomarzyć o w/w gdyż nagrody czasem są przyznawane w zawieszeniu.
== Kultura ==
=== Zabytki ===
Zabytki Rzeszowa dzielą się na [[socrealizm|socrealistyczne]]…:
* {{t|Pomnik Czynu Rewolucyjnego|zwany Wielką Cipą, Pizdą Europy, ew. Uszami Zakopanego Zająca}}czyli jak zrobić symbol wszech czasów z kilku kilkunastu ton betonu i gwoździ. Gdy do władzy doszedł prawicowy (?) prezydent, zgodnie ze swoimi poglądami umieścił na nim herb Rzeszowa, od jego nazwiska zwany Szlachtaczką; swoje zrobili również zakonnicy pobliskiej parafii, odkupując go od miasta i dobudowując park z trawnikiem zwanym Futerkiem. Krótko mówiąc, to w Rzeszowie nawet piczka doczekała się pomniczka;
* {{t|Gmach Urzędu Wojewódzkiego}}taki jak [[Pałac Kultury i Nauki|Pałac Kultury]] tylko na wieżę brakło. I na salę kongresową. I na odnogi. W sumie to ni chuja Pałacu nie przypomina – ale tak się mówi, więc tak jest;
* {{t|Gmach Sądu Apelacyjnego}}dawniej siedziała tam partia, teraz też siedzi, tylko w togach;. Większość to towarzysze z "tamtych lat"
…[[prawie]] socrealistyczne,…:
* {{t|Zamek Lubomirskich}}po co dawać do zwiedzania? Przemeldujmy to na sąd!;
* {{t|Aleja Kasztanowa i Lubomirskich}}nie ma to jak spacer wśród kasztanów patrząc na zabytkowe… zabytkowe... - nie ma to jak spacer wśród kasztanów;* {{t|Ulica 3-maja}}nieoficjalne centrum kulturowe miasta, gdzie można zjeść pizze, kebaba, lody, zrobić zakupy, pójść do muzeum, apteki, pomodlić się w kościele, a to wszystko na przestrzeni 10 m².* {{t|Rynek}}kiedy to w innych miastach, protesty przeciwko klubom go-go powodowały ich usuwanie, w Rzeszowie wskutek protestów założono drugi. Pewnie władzom nie odpowiadało iż nawet w słoneczne dni wolontariuszki chodziły z parasolkami. Nie pomogło nawet to iż były one czerwone a więc w jedynym słusznym kolorze bo Prezydent miasta ma legitymację w czerwonej okładce).
…niesklasyfikowane…:
Jak już wcześniej wspomniałem, dzielnice są umowne. Czasem przyjeżdża grupka studentów z sąsiedniej Malawy i chcąc pobawić się w [[Mikronacja|mikronacje]] głoszą, że mieszkają na osiedlu, o którym rodowici rzeszowianie pierwszy raz słyszą.
* {{t|[[Baranówka (dzielnica Rzeszowa)|Baranówka]]}}pomimo obalenia komunizmu, ''estetyczne'' bloki w stylu socrealistycznym wyrastają jak grzyby po deszczu. Tylko bloki. gdyby wyludnić tych mieszkańców to przestępczość w mieście spadła by o co najmniej 50%;
* {{t|[[Budziwój (dzielnica Rzeszowa)|Budziwój]]}} dzielnia dzielnica najbardziej wysunięta na południe, dzięki której Rzeszów przypomina na mapach kształtem Afrykę. Znana z co najmniej jednego burdelu, jednego klubu pseudopiłkarskiego pseudo-piłkarskiego nazwanego nie wiedzieć czemu „Grunwald” oraz mieszkańców, którzy się tam przeprowadzili i myślą, że to dzielnica willowa. Tylko oni tak myślą.
* {{t|[[Gwardzistów (dzielnica Rzeszowa)|Gwardzistów]]}}wszyscy mówią Gwardzistów a każdy wie, że osiedle nazywa się Kmity. Dzielnica znana z tak zwanego blaszaka (sklepu) i blaszanych bloków;
* {{t|[[Biała (dzielnica Rzeszowa)|Biała]]}}jeżeli powiesz komuś, że to teren miejski to wyśmieje cię w twarz;
== Przyległe wioski ==
Jak wiemy, Rzeszów każdego roku pochłania coraz to kolejne przyległe wioski. Ty też byś przyłączał je do miasta gdyby były z każdej strony… Według analityków, jeśli Rzeszów nie przejdzie na dietę, w 2112 r. będzie sięgał od Karpat aż po Warszawę.
Wsie jeszcze nie przyłączonych do miasta:
Anonimowy użytkownik