Otwórz menu główne

Zmiany

Rzeszów

Usunięte 5 bajtów, 2 lata temu
M
brak opisu edycji
Pierwsza wzmianka o Rzeszowie sięga czasów neolitu, kiedy to w dzisiejszej Słocinie zaczęto używać kamieni oraz powstał gród na terenie Staromieścia. Nie wiadomo jakim cudem, ale przetrwał on do [[19 stycznia]] [[1354]], czyli czasów nadania niniejszych włości Janowi Pakosławicowi ze Stróżyc – wielkiemu idolowi każdego rzeszowiaka. Sam zainteresowany nawet nie wiedział jaka będzie z tym zabawa.
Jan Pakosławic zadowolony darkiem podarkiem od [[Kazimierz Wielki|Króla Kazimierza]] zmienił nazwisko na „Rzeszowski”. Ale się bidak cieszył… Ale i tak długo ród nie pogościł, bo przyszedł nie jaki Spytek Ligęza, hajtnął się z jego potomkinią i było po zabawie.
W gruncie rzeczy, Mikołaj Spytek Ligęza zapisał się nadzwyczaj dobrze w kartach miasta. Szpital wybudował, zamek wznosić zaczął, a handel kwitł w najlepsze. No i jak to zwykle bywa, {{cenzura3}}, przyjdą inni, ożenią się z jego córą i znowu rewolta. Chodzi o to, że Ligęza uznawany jest przez wielu za gospodarza wszech czasów. Na jego cześć nazwali 200 metrową ulicę wciśniętą nad Wisłokiem pomiędzy cmentarzem, a bliżej niezidentyfikowanym blokowiskiem w okolicach miejskiego targowiska.
=== Rozrywka ===
[[Plik:Rzeszów Build1B|250px|right|thumb|Rzeszów za 100 lat stanie się ciekawym miejscem]]
{{główny artykuł|[[Komunikacja miejska w Rzeszowie]]}}
Jedyną rozrywką w mieście był darmowy przejazd na trasie Rzeszów – [[Auchan]] (Krasne)w ramach wycieczki fakultatywnej jak z Egiptu do Gizy. Sam dojazd był bezpłatny, lecz teraz trzeba sobie wykupić bilecik za 1,30zł… Wcześniej wystarczyło kupić zapałki za 6 gr, zabierać paragon i wracamy. Niestety teraz musimy do zapałek dokupić bilet.
* Pasaż Rzeszów – galeria w centrum miasta, nic szczególnego poza nazwą, która zresztą też do szczególnych nie należy
* Millenium Hall – znany też jako Kościół Matki Bożej Millenijnej; najczęściej odwiedzana w niedzielę rzeszowska świątynia
* Galeria Rzeszów – gdy jeden rzeszowski multimilioner zbankrutował przy budowie Millenium Hall, jego główny konkurent nie chciał być gorszy; powstała na gruzach Hotelu Rzeszów, konkurencyjna parafia Matki Bożej Rzeszowskiej, a cuda tam takie, że aż się trzęsie.
== Kultura ==
Jak już wcześniej wspomniałem, dzielnice są umowne. Czasem przyjeżdża grupka studentów z sąsiedniej Malawy i chcąc pobawić się w [[Mikronacja|mikronacje]] głoszą, że mieszkają na osiedlu, o którym rodowici rzeszowianie pierwszy raz słyszą.
* '''[[Baranówka (dzielnica Rzeszowa)|Baranówka]]''' – pomimo obalenia komunizmu, ''estetyczne'' bloki w stylu socrealistycznym wyrastają jak grzyby po deszczu. Tylko bloki. gdyby wyludnić tych mieszkańców to przestępczość w mieście spadła by o co najmniej 50%;
* '''[[Bzianka (Rzeszów) | Bzianka]]''' - do 31.12.2016 r. wieś za [[Przybyszówka | ulicą Dębicką]], od 1.01.2017 r. część miasta Rzeszowa.
* '''[[Budziwój (dzielnica Rzeszowa)|Budziwój]]''' – dzielnica najbardziej wysunięta na południe, dzięki której Rzeszów przypomina na mapach kształtem Afrykę. Znana z co najmniej jednego burdelu, jednego klubu pseudopiłkarskiego nazwanego nie wiedzieć czemu „Grunwald” oraz mieszkańców, którzy się tam przeprowadzili i myślą, że to dzielnica willowa. Tylko oni tak myślą.
* '''[[Gwardzistów (dzielnica Rzeszowa)|Gwardzistów]]''' – wszyscy mówią Gwardzistów a każdy wie, że osiedle nazywa się Kmity. Dzielnica znana z tak zwanego blaszaka (sklepu) i blaszanych bloków;
18 392

edycje