Otwórz menu główne

Zmiany

Piłka nożna

Dodane 16 bajtów, 2 lata temu
M
dr.
=== Piłka nożna w szkołach ===
W gimnazjach i liceach gra w piłkę nożną polega na kopaniu piłki „na pałę” ''na pałę'' do przodu. Taktyka gry zwykle wygląda tak: najgrubszy i najgorszy to bramkarz, najsłabsi z [[Wychowanie fizyczne|wuefu]] na obronie (2dwója, góra 3trója), a cała reszta na atak, więc gramy jak w [[Anglia|Anglii]], z pominięciem linii pomocy. Zdarza się też że mecz rozgrywany jest na zasadzie bramkarz + sami pomocnicy (trochę <ref>Trochę śmierdzi grą w [[Hiszpania|Hiszpanii]]) jako</ref>. Jako, że każdy biegnie po piłkę , nie ważne czy jest na połowie przeciwnika czy swojej i ilu kumpli z drużyny też po nią biegnie. Nie obowiązuje też zasada spalonego i każdy stoi przy bramce przeciwnika ''na sępa'' i czeka na strzelenie gola.
=== Drużyna ===
Składa się z 11 osób. Dycha z nich powinna znaleźć się w polu; jeden, zazwyczaj ten, który ma najmniej znajomości lub jest najmniej lubiany (zwykle najmłodszy) „staje ''staje na budzie”budzie''. Gra trwa 90 minut, więc przez ten czas wszyscy się męczą. Ci więc, którzy najładniej poproszą zostają zmienieni przez tzw. zawodników rezerwowych. Rezerwowi biegają mniej, ale zarabiają zwykle tyle samo<ref>Potwierdzi wam to sam [[Jerzy Dudek]]!</ref>.
W skład drużyny wchodzą:
{{główny artykuł|[[żółta kartka]], [[czerwona kartka]]}}
W piłce nożnej nie ma kary dwóch minut. Kodeks piłkarski za to mówi nam, że ostrzeżenie, jakim jest żółta kartka i bezczelne wyrzucenie na zbity ryj (kartka czerwona) mogą być przydzielane, gdy zawodnicy:
* opóźniają grę.;* ciągną się za ubranie.;* biorą piłkę za pazuchę i uciekają przed przeciwnikiem w siną dal.;* zgrywają [[kozak (osoba)|kozaka]].;* spuszczają sobie [[wpierdol]].;* plują sobie w koszulki i rozcierają.;* mylą swojego przeciwnika z piłką.;* mylą sędziego z przeciwnikiem.;
* pomagają [[szalikowcy|szalikowcom]] w starciach z policją.
3123

edycje