Otwórz menu główne

Zmiany

Daimos

Usunięte 328 bajtów, 3 lata temu
brak opisu edycji
{{sur|fikcyjnego robota|[[Deimos]] – księżyc Marsa}}
[[Plik:Daimos-img.JPG|thumb|right|200px|Daimos]]
'''Generał Daimos''' – robot, [[mańkut]] z protezą lewej ręki. Jego specjalny atak to wysuwające się z wypustek na klatce piersiowej narządy wietrząco-dmuchające, wywiewające wroga z [[pole bitwy|pola bitwy]]. Przed transformacją jest połączeniem wielkiej lokomotywy jądrowo-elektrycznej z [[ciężarówka|ciężarówką]] o nazwie Tanzer<ref>Nie mylić z Tarzanem</ref>. Całość uruchamia się hasłem kojarzącym się ze znanym współczesnej młodzieży zagranicznym piosenkarzem, słynnym bardziej ze skandali niż z piosenek. Pojawia zawsze zza skały i ciągle przekracza dozwoloną prędkość. Stacjonuje w tajnej bazie i statku kosmicznym zarazem Daimowiku<ref>Tylko nie pomylcie z Dubrownikiem!</ref>, o którym i tak wszyscy wiedzą. Podobno na jakimś przylądku [[Japonia|Japonii]] na serio jest baza wojskowa o takiej nazwie (dlatego nie zdziwcie się, kiedy będziecie jechać japońską autostradą, a przed wami wyskoczy 300 000 tonowa ciężarówka<ref>Ciekawe, ile słoni albo wielorybów by się w niej zmieściło? No, ale odpowiedź na to pytanie zna tylko Kairo, który ma tendencje do obliczania przeróżnych rzeczy.</ref>).
Instrukcja BHP w razie problemów na autostradzie w pobliżu Daimowika, a zarazem bardzo dobry sposób na pozbycie się korków.
== Pilot ==
Jego pilotem jest Kazuya vel Casanova, przydomek stąd, gdyż ciągle jest [[miłośćMiłość|zakochany]]. Brał udział w Szalonych Wyścigach szalonych wyścigach swoją małą wyścigówką, która zamienia się w fotel u Daimosa. Przekraczając dozwoloną prędkość, kiedyś wyjechał kilkadziesiąt metrów przed Tanzerem i nie miał jak do niego przeskoczyć. Zawsze podczas walki zakłada dziwny biały strój w którym wygląda jak idiota<ref>aczkolwiek niektórzy twierdzą, że kask z tego mundurka do złudzenia przypomina samurajski hełm, a reszta wygląda jak strój kierowcy rajdowego</ref>.
[[Plik:pilot.JPG|thumb|right|200px|Pilot Daimosa w całej okazałości]]
== Przesłanie ==
Daimos bije wszystkich nunchaku i ma taaakie rakiety i [[karabin]]y<ref>Gdyby ten serial powstał w Polsce, to Generał Daimos biłby wrogów ciupagą jak sam [[Janosik]], ewentualnie szablą niczym niejaki [[Michał Wołodyjowski]]</ref>. Przy okazji dowiadujemy się też, że ''bycie złym nie jest dobre''. <ref>Ten cytat pochodzi z ''Lego Star Wars: Kroniki Yody'' (konkretnie z trzeciej części ''Kronik Yody''), gdzie akcja ma miejsce co prawda ''w odległej galaktyce'', ale tam też źli walczą z dobrymi, więc użycie tego cytatu jest tutaj jak najbardziej wskazane.</ref>
== Pochodzenie ==
Jego korzenie znajdują się w Japonii, gdzie został wyprodukowany w 1978 przez niejakiego profesora Izumi oraz ojca Casanovy Urazakiego. Został stworzony do walki z Bamisjanami (Anioło-kosmitami którzy zaatakowali [[Ziemia|Ziemię]], którzy z wyglądu nie przypominają współczesnych kosmitów przedstawianych w [[Archiwum X]], ani tym bardziej rodaków tytułowego bohatera serialu [[Alf]], nie mówiąc już o kosmitach z filmu [[Znaki]], w ogóle też nie wyglądają oni jak [[E.T.]] ani tym bardziej jak [[Muzzy w Gondolandii|Muzzy]]).
== Wrogowie Daimosa ==
To oczywiście Bamisjanie, a w szczególności:
[[Plik:Richiter.JPG|thumb|right|200px|Admirał Richiter]]
* '''Admirał Richiter''' – dumny, butny, chmurny. Budzi szacunek swoich poddanych i przerażenie swoich wrogów. Boi się tylko jednego: że ktoś zajmie jego miejsce na stanowisku głównodowodzącego podwodną bazą. Ale jak sam powiada: ''Pożyjemy, zobaczymy''. Największy wróg, a zarazem przyszły szwagier Kazuyi, nie lubi go ponieważ zawsze psuje zbudowane przez jego ludzi roboty, które wcześniej zaprojektował z pomocą klocków Lego. Trudno na jego widok nie zakrzyknąć: "O [[Zeus]]ie Gromowładny!", zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę częstotliwość rzucanych przez niego gromów nie tylko na wrogów, ale i na podwładnych, którzy go kompletnie zawodzą. Gdy admirał się wścieka, zwykle używa wiązanki słów nieurodziwych<ref>Takich jak: fuzja, muszkiet, strychnina, cykuta, zaskrońce, podagra i malaria</ref>. Trudno jednak mu się dziwić, że tak robi, bo w końcu ile można przegrywać z tym samym przeciwnikiem? Święci takiego bilansu porażek by nie wytrzymali nerwowo, a co dopiero śmiertelnicy. Trzeba by cudotwórcy najgenialszego najgenialniejszego z genialnych, by móc stworzyć robota bojowego milion razy silniejszego od Daimosa. (Jeden taki cudotwórca się ostatecznie znalazł - ze stopniem profesora, na dobitek najlepszy kumpel admirała, tylko szkoda, że nie zabawił dłużej w podwodnej bazie i w ogóle w całej historii.) Sądząc po długości jego włosów, można by pomyśleć, że miał tego samego fryzjera, co popularny wśród Ziemian muzyk o nazwisku [[Jon Bon Jovi]]. Żyje w przekonaniu, że [[Ziemianie]] ziemianie zabili jego ojca i ślepo ufa swoim ludziom, jak widać na końcu całej historyjki bardzo się myli. Typowy samuraj, honorowy i odważny, ale też głupi i narwany. Gdy na końcu nic mu się nie udaje, popełnia harakiri za pomocą statku kosmicznego i planety [[Jowisz]]. Z powodu częstej ilości nieurodziwych słów wypowiadanych przez admirała serial ten w wielu krajach jest cenzurowany.* '''Generał Balbas''' – starszy odpowiednik Cartmana z [[Miasteczko South Park|South Parku]], ale ze skrzydłami. Kosmiczny odpowiednik nazisty, uważa rasę Baamisjan za jedyną która powinna istnieć. Nosi na czole naszyjnik węża, który oznacza rasę doskonałą. Prowadzi roboty zaprojektowane przez Richitera. Współpracuje z Laizą jako "mięśnie" tandemu. Wszyscy chwalą jego siłę, ale nie inteligencję. Być może jest po temu jakiś powód. W dzieciństwie uwielbiał grać w statki, co mu się przydało w dorosłym życiu przy namierzaniu i zestrzelaniu wszystkiego, co się porusza.
* '''Generał Laiza''' – posiada tytuł inżyniera, zajmuje się budową robotów, które potem psuje Casanova Daimosem. Jest zakochana w Richiterze, jednak on jest za tępy, żeby to zauważyć. Jej atrybutem jest bat, za pomocą którego wybija z głów leniuchom obijanie się i buntownikom myśli o stawianiu się jej lub jej szefostwu. Non stop obiecuje Richiterowi robota doskonałego, jednak potem olewa całą sprawę i robi wszystko na przysłowiowy odpierdol. Ale widocznie to jest wina materiałów, z których robione są te roboty, albowiem są oznaczone napisem ''made in China''. W efekcie walkę jej robotów bojowych z Daimosem można podsumować krótkim stwierdzeniem: ''veni, vidi i nici'', w domyśle - nici z robotów bojowych. Współpracuje z Balbasem jako "mózg" tandemu.
* '''Wielki Generał Olban''' – zły król wszystkich Bamisjan, wkurza go fakt że [[Japonia]] jest lepsza od jego armii. Zlecił zabójstwo Leona (ojca Richitera oraz Eriki) rozpętując I wojnę kosmiczno-światową. Jak każdy czarny charakter, nigdy się nie uśmiecha. Nigdy się nie goli, przez co ma olbrzymi zarost (stąd jego ksywka), a w zimę dorabia sobie jako bamisjański mikołaj. Ostatecznie zabił go, nienawidzący konkurencji, Richiter.
* '''Komendant Gero''' – przytyłkowiec Olbana, który zabił Leona dostając w zamian paczkę tanich [[papierosy|papierosów]] dla których, jak widać, zrobi wszystko. Wazeliniarz i włazidupek. Z wyglądu przypomina fioletowego dzwonnika z Notre Dame, oczywiście ze skrzydłami<ref>Zdaniem [[Kowalski (Madagaskar)|jednego pingwina]] z pewnego znanego kwartetu Gero wygląda tak, jakby przejechał po nim pociąg towarowy, potem drezyna, potem jeszcze większy pociąg towarowy, a na końcu przebiegła po nim wycieczka szkolna. Ktoś inny by powiedział, że Gero wygląda jak po bliskim spotkaniu trzeciego stopnia z robotem o wdzięcznej nazwie Zonnekaiza</ref> - w ogóle zachodzi podejrzenie, że jest on nieślubnym synem Quasimoda, lecz fakt ten nie został potwierdzony przez twórców. Jak ongiś w powieści [[Awantura „Awantura o Basię]] Basię” o aktorze Antonim Walickim, tak teraz o Gero polski pisarz [[Kornel Makuszyński]] mógłby napisać: ''Byłoby przesadą nazwanie go egzemplarzem okazałym. Nie ulega wątpliwości, że wielki rzeźbiarz grecki [[Fidiasz]] nie zatrzymałby się na widok tej postaci i nie złapałby się z zachwytu za głowę.'' Ma wadę zgryzu przez co zawsze wyszczerza żółte zęby. Zanim został szefem bezpieki cara Olbana próbował swych sił jako aktor w reklamie pasty do zębów, jednak z oczywistych powodów nie przyjęto go. Gdy doszedł do władzy zaczął się odkuwać na całym Baamie za swoje niepowodzenia. Olban zatrudnił go u siebie, bo spodobał mu się jego program wyborczy, gdy kandydował na szefa jego osobistej policji<ref>A brzmiał on: "Kara śmierci dla wszystkich wrogów państwa oraz dentystów i producentów pasty do zębów"</ref>. Jak każdy drań w tym serialu w końcu i on się doigrał, gdyż Richiter zabił go nożem, kiedy odkrył, że to on skasował jego ojca.
* '''Komandor Miwa''' – największy fanatyk na Ziemi. Czerpie przyjemność w zabijaniu Baamisjan i osobistym mordobiciu. Psychol i świr, nie posiadający żadnych zdolności strategicznych i dowódczych, co czyni go najlepszym kandydatem na stanowisko Naczelnego Komendanta Sił Azjatyckich. Nie spocznie, dopóki nie dowie się, gdzie jest podwodna baza Baamisjan<ref>odpowiedź na to pytanie brzmi: ''Pod wodą, oczywiście.''</ref>. Materialista, uwielbia dostawać nagrody i medale, co jest konsekwencją rozpieszczenia go przez [[matka|mamusię]]. Należy do partii nazistowskiej, rasista, prowadził kampanię przeciwko innym rasom niż Ziemianie. Najbardziej nie lubi, kiedy się go ciągnie za [[wąsy]]. Próbował przejęć funkcję bossa na Daimowiku, co mu się nie udało. Ostatecznie wygnany z Japonii i zamknięty w wariatkowie.
== Mieszkańcy Daimowika ==
* '''Kazuya''' – człowiek, który nigdy na oczy nie widział grzebienia. W rezultacie jego włosy wyglądają jak stara miotła, w którą strzelił piorun. Lubi szybko jeździć swoją [[samochód|furą]] (Trajperem) którą dostał od profesora Izumi, narażając Japonię na straty finansowe z powodu pokrywania jego mandatów. W wolnych (od bójek z robotami Baamisjan) chwilach trzaska na perkusji (być może kiedyś był uczniem samego [[Ringo Starr]]a, perkusisty [[The Beatles|Beatlesów]]). Jako jedyny człowiek na świecie posiada uprawnienia do prowadzenia Daimosa, jednak niestety czasami jadąc do walki zapomina odpalić Tanzera, przez co ląduje w wodzie. Zakochał się w dziewczynie, którą przez całą [[wojna|wojnę]] widział z dwa, może trzy razy, stąd ksywka Casanova. Uwielbia rozwalać sobie pięści na korze drzew i nie boi się krojenia na żywca podczas operacji, co może zakrawać na masochizm. Gdy ma stawać do walki z kolejnym robotem bojowym Baamisjan, nuci sobie pod nosem: ''No i znów bijatyka/ No, znów bijatyka/ No, bijatyka cały dzień./ I porąbany dzień,/ I porąbany łeb/ Razem, bracia, aż po zmierzch.''<ref>Dla niekumatych - jest to refren piosenki marynarskiej pod tytułem ''To 24 był lutego'' (tytuł alternatywny ''Bijatyka'').</ref>* '''Erika''' – Bamisjanka, pacyfistka, dziewczyna Casanovy a zarazem [[siostra]] Richitera. Miłość do Casanovy tak ją oślepiła że nie zauważyła kiedy brat skazał ją na śmierć. Z racji ukończonych studiów medycznych uważa się ją za baamisjańską koleżankę po fachu [[''Czterej pancerni i pies''|Marusi Ogoniok]] z serialu [[''Czterej „Czterej pancerni i pies'']]pies”. Choruje na manię prześladowczą, przez co spędzenie z nią 5 minut jest bardzo uciążliwe, bo cały czas nawija o Kazuji, którego w ogóle nie zna. Najgorzej cierpi z tego powodu Margareta, niania Eriki która musi tego słuchać przez 15 godzin dziennie.
[[Plik:kijoshiro.JPG|thumb|right|200px|Kijoshiro na swoim [[Romet|romecie]]]]
* '''Kijoshiro''' – niedorozwinięty kolega Kazuyi, a zarazem kolejny po nim [[idiota]] który dostał uprawnienia do pilotażu samolotów i kartę motorowerową. Jest przedstawicielem disco-szału lat 70. Choć się do tego nie przyznaje nawet przed sobą samym, uwielbia w chwilach wolnych od pomagania Casanowie w tłuczeniu robotów wroga słuchać [[Boney M.]] i [[The Ottawans]]. Łatwo go rozpoznać po pedalskich różowych okularach (pewnie po to, żeby widzowie myśleli, iż on jest niepoprawnym optymistą)oraz wielkim afro z którym się urodził. Łazi zawsze z kijem udając że zna karate. Jest taki chudy, że przy nieznacznej zmianie charakteryzacji mógłby udawać swój własny miecz. Uwielbia jeździć swoim Rometem stwarzając na drodze większe zagrożenie niż Kazuya. Swoim filozofowaniem o wszystkim i o niczym może słuchaczy przyprawić o ból głowy. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć iż jego ksywka pochodzi od dwóch słów: kija (wiadomo dlaczego), i shira (sylwek) tłumacząc na polski jego ksywa brzmi ''sylwek kijował''.* '''Nana''' – młodsza siora Kazuyi, uwielbia go i patrzy w niego jak w obrazek. Stara się go naśladować w każdym calu. Podobnie jak brat odziedziczyła jego pasje do szybkich bryk i [[samolot]]ów, a także mordobicia. Straszna nerwuska, gdy się zdenerwuje, to lepiej nie wchodzić jej w drogę (przypomina w tym aspekcie Kaczora Donalda). Okropna [[feministka]], poza Kazuyą i Izumim nie szanuje żadnych mężczyzn. Wraz z Kijosziro pilotuje myśliwiec Galber FX-2, co powoduje więcej zamieszania niż pomocy dla Daimosa (wyobraźcie sobie, że sobie spokojnie walczycie z robotem i już wygrywacie, gdy tu nagle wasza głupia siora wyskakuje nie wiadomo skąd i narzuca się wam z pomocą, powodując mnóstwo bałaganu, to może wkurzać, nie?). Chodzi skąpo ubrana (koszulka i spodenki), przez co piloci, jak np. Kijosziro, mają sporo problemów, gdyż zamiast walczyć gapią się na jej [[nogi]]. Niewątpliwie kocha swego braciszka bardzo mocno, jest o niego zazdrosna (oj, pachnie to kazirodztwem), ale przyprawia go często o ból głowy. Po godzinach dorabia sobie jako niania dzieci państwa Darling, chodzi wówczas w futrze z [[pies domowy|psa]] rasy bernardyn, które opada na nią tak mocno, że wszyscy myślą, że jest naprawdę psem. Ale to bynajmniej nie o niej pisał ongiś niejaki [[Emil Zola]] w swojej słynnej powieści, tylko o jej imienniczce z zupełnie innego kraju.* '''Izumi''' – szurnięty naukowiec, opiekun Kazuyi i Nany, najwyższy boss na Daimowiku, kumpel nieżyjącego już ojca Kazuyi, współtwórca Daimosa. Uczył się karate od samego Bruce'a Lee, później także od [[Chuck Norris|Chucka Norrisa]], zaś swoją wiedzą na temat sztuk walki podzielił się z Kazuyą. Geniusz Izumiego jest poddawany chwilami pod wątpliwość. Pomimo tego potrafi zbudować z byle czego coś świetnego (taki japoński [[MacGyver]]). Niskie fundusze od rządu japońskiego zmuszają go do szukania innych źródeł. Niewątpliwie jest o niebo mądrzejszy od Kazuyi i jego przyjaciół, służy im chętnie radą i pomocą, ale czasami zachowuje się dziecinnie (lubi lizaki<ref>[[Porucznik Kojak]] też lubił lizaki, ale najwyraźniej dlatego, że glukoza w nich zawarta dobrze działa na pracę mózgu</ref>, ogląda bajki na video). Płacenie mandatów Kazuyi i kupowanie ubrań do Nany omal nie doprowadziło go do bankructwa. Dąży do szybkiego zakończenia wojny, w końcu, ile forsy na to idzie, ile ludzkich istnień ginie, a także ile drzewek zostaje pozbawionych korzeni podczas jej trwania...
* '''Okane''' – kucharka na Daimowiku, kobieta mająca problemu z [[otyłość|nadwagą]] i zdobyciem męża. Straszna nerwuska, wkurzona daje wciry każdemu, kto ją rozdrażnił, najczęściej patelnią. Przeważnie jej ofiarą pada Kairo, kiedy ją porządnie wnerwi. Nadopiekuńcza, ale kochająca, gotuje świetne potrawy.
* '''Kairo''' – mały, czerwony, złośliwy robocik, pracujący na Daimowiku. Czerpie dziwnie perwersyjną przyjemność w upierdliwianiu ludziom życia (zwłaszcza Nanie i Okane), za co zresztą dostaje [[wpierdol]]. Ma skłonności sadomasochistyczne i nienawidzi kąpieli. Jego największym wrogiem jest mydło. Mały [[MacGyver]], potrafi zrobić coś z niczego, geniusz techniczny, lubi popisywać się swoją wiedzą. Planowano kiedyś przerobić go na komputer, ale z powodu wadliwości konstrukcji zrezygnowano z tego planu. Ponieważ ma skłonność do obliczania wszystkiego, co popadnie, powinien raczej zostać przerobiony na kalkulator.
* '''Baranduk''' – szefuńcio <ref>innymi słowy - "druh hufcowy" wszystkich pacyfistów</ref> tajnej bazy Utopia, która zrzesza ludzi i Baamisjan, chcących jak najszybciej zakończyć wojnę (w końcu, ile ona kosztuje; nie mówiąc już o tym, że z powodu wojny nawet [[rekin]]y i inne drapieżniki odpłynęły w spokojniejsze miejsce, bo nie znoszą konkurencji i nie chcą zapaść na [[anoreksja|anoreksję]]). Pacyfista, nienawidzący wojen i Olbana. Pomagał Erice ukryć się przed jej fanatycznym braciszkiem. Uratował też Izumiego. Zginął zastrzelony z rozkazu Miwy.
* '''Profesor Banks''' – uczony z wyspy Nowa Garlandia <ref>nie mylić z [[Nowa Zelandia|Nową Zelandią]], a tym bardziej z [[Grenlandia|Grenlandią]], i tak nie wiadomo, gdzie to jest dokładnie, sam zaś profesor i za dziesięć ton najlepszego tytoniu do fajki nie powie wam, gdzie się znajduje jego kraj, więc darujcie sobie wszelkie próby przekupstwa</ref>, reprezentuje jej rząd. Podobnie jak Izumi ma fioła na punkcie zakończenia wojny i zdobycia nagrody Nobla. Spiskował z Barandukiem jako "druh drużynowy" Ziemian-pacyfistów. Uratował Kazuyę, kiedy Miwa chciał go udupić przed [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|ONZ]]. Uzależniony od tytoniu, nałogowo pali fajkę. Dzięki niemu sklepy z fajkami i [[tytoń|tytoniem]] znacznie zwiększyły swoje obroty.
* '''Cindy''' – najlepsza kumpela Eriki z czasów dzieciństwa. Sto razy od niej mądrzejsza i bardziej odważna. Nie boi się walczyć o to, co kocha. Psychiatra-amator. Pomaga Erice przezwyciężyć [[stres]] i korki uliczne, a także walczyć z depresją maniakalno-miłosną. Ostatecznie zginęła, kiedy pomagała Erice uciec do Kazuyi.* '''Melwi''' – siostrzeniec generała Olbana, jego ulubieniec i szara eminencja na jego dworze. Wolno mu było wszystko, gdyż był ulubieńcem wuja. Gdyby tego młodzieńca [[Kornel Makuszyński]] poznał, to o nim właśnie przez wzgląd na jego diabelski spryt powiedział, iż jest to: ''szatan z siódmej klasy'', a także ''brat diabła i bliski kuzyn czarownicy''. Nosił ksywkę "Don Juan" i ''cieszył się wśród dam zasłużenie najgorszą opinią''. Z powodzeniem stosował w praktyce zasadę: "1, 2, 5, 9" <ref>W tej zasadzie chodzi o 1 łóżko, 2 osoby, 5 minut, 9 miesięcy</ref>, zastanawiające jest tylko, że żadna z jego "ofiar" nie wniosła do sądu pozwu o alimenty. Do drużyny pacyfistów dostał się dlatego, że podczas występów jego studenckiej grupy teatralnej wypatrzyli go zastępowi pacyfistów i uznali, że świetnie się nadaje na ich agenta. Osobom bardziej podatnym może działać na nerwy, możliwe że miał tak już od dziecka, podobnie jak [[Harry Potter|Fred Weasley]], a także [[Harry Potter|George Weasley]]. Tylko osoby z charakterkiem [[Muminki|Małej Mi]] śmiało mogłyby go przegadać. Ponieważ poważniał tylko na dźwięk imion swoich zastępowych, na wypadek, gdyby zasnął twardo i nie chciał się obudzić, można mu ryknąć do ucha imię któregoś z jego szefów, to najlepsza pobudka. Lubił panienki i dobre [[napój alkoholowy|napoje wyskokowe]], w czym trochę był podobny do [[Piraci z Karaibów|kapitana Jacka Sparrowa]], nic zatem dziwnego, skoro tak chętnie wcielał w życie hasło: ''Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem''. Prawdopodobnie zamiłowanie do procentów zaszczepił mu sam [[Dionizos]], aktorstwa uczył się od [[Apollo|Apollina]] i [[muzy|muz]] na [[Parnas]]ieParnasie, a sztuki bycia doskonałym kurierem nauczał sam [[Hermes]]. Przez niego domy publiczne i sklepy monopolowe powiększyły znacznie swój budżet. Krążą plotki, jakoby to o nim swego czasu śpiewała [[Maryla Rodowicz]] w piosence ''Mówiły mu'', aczkolwiek zdania na ten temat są podzielone. Sam na pewno chętnie by na okrągło słuchał utworu ''Brunetki, blondynki'' [[Jan Kiepura|Kiepury]]. Gdyby na Baamie wydawano magazyny plotkarskie, byłby jedynym [[celebryta|celebrytą]], o którym pisanoby bez ustanku choćby z tego powodu, że był wdzięcznym tematem do plotek dla Baamisjan. Tryb życia, jaki wiódł, raczej nie pozwalał mu na ożenek - dla kogoś takiego jak ten panicz żona byłaby tym samym, czym kotwica dla statku. Jedno wszakże jest pewne - to najbardziej "zbuntowany anioł" ze wszystkich Baamisjan. Farbował włosy fioletową farbą do włosów, ale w sumie i tak wyglądał jak brat bliźniak nastoletniego [[Syriusz Black|Syriusza Blacka]]. Spiskował z Barandukiem, przez co musiał udawać idiotę, tchórza i obiboka. W związku z tym ze względu na wybitne zdolności aktorskie powinien startować w wyścigu po [[Oscar]]a dla najlepszego aktora. Jeśli idzie o umiejętności szpiegowskie (i nie tylko), to z niego taki as pod tym względem, że spokojnie mógłby wysłać [[James Bond|agenta 007]] na jak najwcześniejszą emeryturę. Jak na porządnego tajnego agenta przystało, miał licencję na po(d)rywanie, z czego skwapliwie korzystał. By uwolnić Erikę z więzienia komandora Miwy, pożyczył od [[Smerfy|Zgrywusa]] materiały wybuchowe. Chciał pomóc Erice spotkać się z Kazuyą i dzięki nim dążyć do zakończenia wojny, ale zginął, gdy jego statek zestrzelił Balbas.* '''Aizo''' – najlepszy przyjaciel admirała Richitera z czasów studiów. Posiada tytuł profesora, jest baamisjańskim kolegą po fachu [[Alfred Nobel|Alfreda Nobla]], [[Wilhelm Roentgen|Wilhelma Roentgena]], [[Maria Skłodowska-Curie|Marii Skłodowskiej-Curie]], [[Piotr Curie|Piotra Curie]] i wielu innych uczonych znanych Ziemianom. Ma na koncie tyle wynalazków, że bank za mały, a urząd patentowy ledwie nadąża z opatentowaniem nowych. Być może był uczniem [[Atena|Ateny]], skoro był takim geniuszem. W każdym razie w porównaniu z nim kilkakrotnie tutaj wywoływany do tablicy [[MacGyver]] to uczeń pierwszej klasy [[szkoła podstawowa|podstawówki]]. Nawiasem mówiąc, gdyby [[Harry Potter|Hermiona Granger]] się dowiedziała o tym, że pan profesor jest miliard milardów razy od niej inteligentniejszy, dostałaby takiego szoku nerwowego, że trzeba by było ją hospitalizować na oddziale zamkniętym Szpitala Świętego Munga. Warto zwrócić uwagę na jego grzywkę przystrzyżoną w stylu [[The Beatles|beatlesowskim]]. Życiowym mottem Aizo było hasło ''Dzięki nauce przyszłość mamy dziś'', które mówił za każdym razem, gdy przedstawiał Richiterowi oraz innym swoim kumplom swój najnowszy wynalazek<ref>Zafascynowany działalnością przyjaciela Richiter podczas takiej prezentacji reagował spontanicznym okrzykiem ''Nauka jest niesamowita!'', który podkradł mu potem niejaki [[Ash Ketchum]] w ''Pokemonach'' i używał go wtedy, gdy jego kumpel Clemont próbował nieudolnie udawać Aizo</ref>. Ogólnie rzecz biorąc, profesor Aizo był dla Admirała Richitera tym, kim dla [[James Bond|agenta 007]] był [[James Bond|Q]]. Ponieważ do twarzy mu było w czarnej zbroi, mógłby znakomicie zagrać [[Zawisza Czarny|Zawiszę Czarnego]] w baamisjańskiej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem. Aizo przybył do podwodnej bazy, by na rozkaz Wielkiego Cara Baamisjan (czyli Olbana) zabić Admirała. Ze względu jednak na długoletnią sztamę z szefem podwodnej bazy Baamisjan rozkazu nie wykonał, choć ryzykował: a) w najlepszym przypadku obcięcie funduszy na dalsze badania i eksperymenty naukowe, b) w najgorszym przypadku karę śmierci z rąk najbliższych podwładnych Olbana I Groźnego. (Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło się wam uratować swego kumpla przed waszym nawiedzonym szefem, mimo że sporo ryzykowaliście, to niezawodny znak, że braliście przedtem korepetycje z lekcji prawdziwej przyjaźni od samego Aizo.) To on właśnie dzięki swemu najnowszemu wynalazkowi, to jest ultracząsteczkom<ref> dla niewtajemniczonych owe ultracząsteczki mogą się wydawać abstrakcją albo greczyzną</ref>, ulepszył roboty bojowe Laizy, dzięki czemu Kazuya miał prawdziwy orzech do zgryzienia walcząc z tymi maszynami po tuningu. Na swoje nieszczęście, Aizo podczas swoich eksperymentów poddał się silnemu napromieniowaniu (nawiasem mówiąc, coś podobnego przydarzyło się wywołanej już do tablicy [[Maria Skłodowska-Curie|Marii Skłodowskiej-Curie]]), wskutek czego śmiertelnie zachorował. Ponieważ nikt śmiertelnie chory nie lubi powoli umierać, a tak było również w przypadku Aizo, więc ów uczony postanowił zginąć w walce z Daimosem, oszczędzając sobie cierpień.
{{Przypisy}}
[[Kategoria:Seriale]]
3529

edycji