Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy pierwiastka chemicznego. Zobacz też księżyc Tytan.

Tytan (Ti) – dwudziesty drugi pierwiastek chemiczny, metal przejściowy o niezwykłej ilości zastosowań w życiu codziennym. Po raz pierwszy znaleziony został w piaskownicy. Od czasu do czasu spada do nas z kosmosu. Powodzenie swe zawdzięcza, jak sama nazwa wskazuje, wysokiej wytrzymałości, a w związku z nią nazwany został imieniem równie silnego, greckiego boga. Jest silniejszy od samego Pudziana. Nie zagnie go żaden lamus, nie zżera go rdza, nie daje się łatwo stopić, a na dodatek jest lekki i nie powoduje nagłego załamania się konstrukcji, jak to czasem w Polsce się zdarza. Taki szereg zalet sprawia, że tytan jest jednym z najbardziej zajebistych pierwiastków i dodawany jest niemal wszędzie tam, gdzie ta zajebistość jest potrzebna.

Spis treści

Znaczenie biologiczne

Tytan nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka. Dodany do niedzielnego obiadu nie powoduje zatrucia, a co najwyżej trudności z trawieniem. Jest więc całkowicie bezpieczny, co powoduje, że jego zajebistość rośnie o kolejne 200%. W śladowych ilościach występuje w roślinach. Wyjątkami są skrzyp i pokrzywa, gdzie znajduje się go 80 razy więcej. Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego tak trudno wytępić pokrzywy, to teraz już wiesz co w nich siedzi.

Miejsce na zachwyt

W tym miejscu możesz bezkarnie wzdychać jak zajebisty jest tytan i jak beznadziejne bez niego byłoby ludzkie życie. Jest tak zajebisty, że artykuł na Wikipedii brzmi jak reklama telezakupów Mango. Tytan, dzięki swojej zajebistości pozbawia niezbędną stal i aluminium pracy. Również jego odkrywcy, Williamowi Gregorowi można bić pokłony. Bez niego, świat nie byłby teraz takim, jakim jest.

Zastosowanie

Tytanu używa się praktycznie wszędzie. Niemal każdy aspekt życia społecznego, który wymaga większej zajebistości niż u konkurencji, zawiera tytan. Używa się go do budowy dużych i szybkich samolotów, które wlatują później w budynki, zmechanizowanego zabijania ludzi (czyt. militaria), motoryzacji, metalurgii (głównie do wzmacniania wszystkiego, co mocne być powinno), medycynie, lakiernictwie (gdy chcesz przemalować płot), przemyśle szklanym, dźwiękowym, optycznym, jądrowym, a nawet spożywczym, jako barwnik, bo w końcu można go żreć bez konsekwencji. Tytan jest wszędzie! Nawet w słabych artykułach na Nonsensopedii.

Związki


Układ okresowy pierwiastków
H
wodór
He
hel
Li
lit
Be
beryl
B
bor
C
węgiel
N
azot
O
tlen
F
fluor
Ne
neon
Na
sód
Mg
magnez
Al
glin
Si
krzem
P
fosfor
S
siarka
Cl
chlor
Ar
argon
K
potas
Ca
wapń
Sc
skand
Ti
tytan
V
wanad
Cr
chrom
Mn
mangan
Fe
żelazo
Co
kobalt
Ni
nikiel
Cu
miedź
Zn
cynk
Ga
gal
Ge
german
As
arsen
Se
selen
Br
brom
Kr
krypton
Rb
rubid
Sr
stront
Y
itr
Zr
cyrkon
Nb
niob
Mo
molibden
Tc
technet
Ru
ruten
Rh
rod
Pd
pallad
Ag
srebro
Cd
kadm
In
ind
Sn
cyna
Sb
antymon
Te
tellur
I
jod
Xe
ksenon
Cs
cez
Ba
bar
*
Lu
lulet
Hf
hafn
Ta
tantal
W
wolfram
Re
ren
Os
osm
Ir
iryd
Pt
platyna
Au
złoto
Hg
rtęć
Tl
tal
Pb
ołów
Bi
bizmut
Po
polon
At
astat
Rn
radon
Fr
frans
Ra
rad
**
Lr
lorens
Rf
ruth.
Db
dubn
Sg
seaborg
Bh
bohr
Hs
has
Mt
meitner
Ds
darmsztadt
Rg
roentgen
Cn
kopernik
Nh
nihonium
Fl
flerow
Mc
moscovium
Lv
liwermor
Ts
tennessine
Og
oganesson
Uue
ununennium
Ubn
unbinilium
*
La
lantan
Ce
cer
Pr
prazeodym
Nd
neodym
Pm
promet
Sm
samar
Eu
europ
Gd
gadolin
Tb
terb
Dy
dysproz
Ho
holm
Er
erb
Tm
tul
Yb
iterb
**
Ac
aktyn
Th
tor
Pa
protaktyn
U
uran
Np
neptun
Pu
pluton
Am
ameryk
Cm
kiur
Bk
berkel
Cf
kaliforn
Es
einstein
Fm
ferm
Md
mend.
No
nobel


Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale