Otwórz menu główne

Nonsensopedia, jak każde inne przedsięwzięcie, projekt czy pomysł nie musi podobać się wszystkim tym, którzy mieli z nią do czynienia jako czytelnicy bądź edytorzy oraz była, jest i zapewne będzie krytykowana przez wiele osób. Niniejsza lista ma na celu ukazanie najczęściej zarzucanych nam win wraz z krótkimi komentarzami.

Spis treści

Prawda a fikcjaEdytuj

  Główny artykuł: Nonsensopedia nie jest Wikipedią

Administracja słyszała (a raczej – wyczytała) komentarze dotyczące zamieszczania przez jej autorów informacji nieprawdziwych, wyssanych z palca, nieprawdopodobnych, zakłamanych [...], oszczerczych i będących pomówieniami. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z tym, czym jest Nonsensopedia taka jest jej wizja i chcąc nie chcąc nie jest ona Wikipedią – oznacza to, że nikt nie gwarantuje prawdziwości informacji zawartych na jej stronach (tzw. zrzeczenie się odpowiedzialności). W żadnym przypadku również Nonsensopedia nie stanowi portalu będącego źródłem dla poważnych publikacji naukowych i podobnych. Tematem przewodnim Nonsensopedii jest przede wszystkim humor, również w postaci nonsensownej, absurdalnej i nieprawdziwej.

Poprawność politycznaEdytuj

  Główny artykuł: Nasza opcja

Nonsensopedia nie jest również portalem popierającym poszczególne opcje polityczne, ideologie, doktryny, wreszcie polityków i inne medialne osobistości ze świata polityki wraz z tym, co z nią związane. Oznacza to mniej więcej tyle, iż zgodnie z naszą opcją tworzone przez nas artykuły mają na celu rozbawić czytelników, a nie wychwalać opisywane przez nie zagadnienia, a zwłaszcza persony – tutaj nie są one „świętymi krowami” (choć przedstawianie ich w ten sposób jest często zabiegiem wzmacniającym siłę przekazu). Również nie jesteśmy miejscem odpowiednim do prowadzenia wszelkich dyskusji, agitacji czy próby podkopywania opinii poszczególnych partii, kół, koterii, innych zrzeszeń zasiadających w ławach poselskich bądź senackich aż po samych polityków tam przebywających.

Jeśli chcesz usunąć treść, która obraża Twojego ulubionego polityka, partię bądź doktrynę – odpuść sobie, wycofamy. Jeśli jednak masz wątpliwości co do przekroczenia granic dobrego i zdrowego żartu – napisz o tym w dyskusji hasła, ewentualnie dokonaj stosownych poprawek, nie zapominając podać opisu zmiany (np. wycięcie głupich fragmentów, usunięcie żenujących wpisów). Pamiętaj jednak o tym, że Nonsensopedię tworzą też inne osoby, dla których Twoje poczucie humoru (lub jego brak, jeśli nie rozumiesz żartu i traktujesz go wręcz jak atak osobisty na daną osobę bądź ideologię) nie musi współgrać z ich poczuciem humoru.

Celowe „obrażanie”Edytuj

Zjawisko związane ze światem polityki również dotyczy wszelkiego rodzaju gustów ludzkich, m.in. muzyki (a więc wykonawców, gatunków itp.), gier, filmów (aktorów i postaci przez nie granych) i tym podobnych, które jednym się podobają, a drugim nie. Fani, czytając nasze artykuły często delikatnie sugerują nam, że właśnie „obrażamy” ich idola, bądź wpisują w dyskusjach już standardowe co za idiota to pisał, jak śmiecie obrażać <wstaw cokolwiek>. Rozumiemy, że wszyscy uwielbiają Edwarda Cullena czy Justina Biebera, jednakże Nonsensopedia to portal nastawiony na humor i dopóty w artykułach będą widniały „obraźliwe” dopiski, dopóki nie wykroczą one poza granice dobrego tonu (moderacja).

Istnieje również tendencja do łamania jednego z powodów usuwania haseł, mianowicie celebrities – umieszczanie wpisów dotyczących wyżej wymienionych postaci znanych i lubianych, wychwalających je bądź mieszające z błotem będą sukcesywnie wycofywane z artykułów, które tych osób nie dotyczą i nie mają z nimi związku. Tyczy się to również dowcipów o konkretnych profesjach, zawodach, nacjach, subkulturach i innych zbiorowiskach jednoczących się w imię konkretnej profesji, zawodu, nacji czy subkultury.

Radosna prywataEdytuj

  Główny artykuł: Prywata, Blog, Agitka

Nasi czytelnicy wielokrotnie nie akceptują złotej zasady encyklopedyczności. Głosi ona prawdę egzekwowaną bezwzględnie przez wszystkich jej autorów i edytorów, iż w encyklopedii takiej, jaką jest Nonsensopedia, mogą istnieć artykuły na tematy znane ogółowi – osoby prywatne czy grupy ludzi działające na małą skalę nie są więc encyklopedyczne. Przykro nam z powodu tego, iż nie powstanie tutaj artykuł o Twoim ulubionym bądź znienawidzonym koledze lub ulubionym bądź znienawidzonym zespole muzycznym, który powstał przed chwilą i znają go jedynie sąsiedzi w Twojej miejscowości. Takie hasła będą konsekwentnie kasowane, bo na dobrą sprawę nikt poza Tobą i być może niektórymi osobami z Twojego otoczenia go nie przeczyta, a nawet gdyby założyć, że ktoś spoza tego grona natrafi na taki artykuł, spodziewane zainteresowanie tematem jest bliskie zeru. To zaś zniechęca czytelników, a ci rezygnują z czytania naszej encyklopedii. Z takim założeniem wszystkie teksty tego typu będą sukcesywnie wysyłane w niebyt.

W innym aspekcie tego problemu w zasadzie nie występuje krytyka, jednak stanowi to problem dla niektórych osób pragnących współtworzyć treść Nonsensopedii. Jak wiadomo, ludzie mają tendencje do przekazywania i dzielenia się informacjami na swój bądź innej osoby temat. Niestety, w tym przypadku Nonsensopedia również nie jest stroną, gdzie można zamieszczać tego typu wpisy, zaczynając od haseł, a kończąc na stronach użytkownika, gdzie często zamieszczane są adnotacje, dopiski i inne tego typu zdania opowiadające o życiu osób, o których nikt nie ma zielonego pojęcia. A skoro nie jesteśmy serwisem blogowym bądź portalem społecznościowym, możemy jedynie zaproponować zdecydowanie lepsze miejsca do prowadzenia takich wpisów: tutaj i tutaj.

Bezpodstawna krytykaEdytuj

Bezpodstawna krytyka to nie krytyka, więc takową się nie przejmujemy. Przede wszystkim pamiętaj, że masz pełne prawo do wyrażenia swojej krytyki, a my tak samo mamy pełne prawo do jej olania. Jeśli nadal chcesz ponarzekać, jaka to Nonsensopedia jest zła, prześmiewcza, szatańska [...], chamska, wulgarna, denerwująca [...], głupia, niedorzeczna i absurdalna, zapraszamy w to miejsce.