Otwórz menu główne
Węgry
Właściwa flaga Węgier.JPG
Flaga Węgier. Ta prawdziwa...
Stolica Buda Peszta
Prezydent Mały Głód
Ludność Węgrzy i Cyganie w liczbie 10 milionów
Język urzędowy trudny do wymówienia...
Ustrój Komunizm chrześcijański
Religia katolicyzm
Waluta gruz
 
Węgierska flaga według masońskiej Wikipedii
Dawna flaga Węgier...
...ta też, trochę późniejsza
Powstańcy węgierscy w 1956 roku byli tak głodni, że jedli własne flagi
Flaga Węgier w okresie rządów Ferenca Gyurcsany'iego
Propozycja flagi Węgier zgłoszona przez redakcję Gazety Polskiej
Jakiś zamek gdzieś na Węgrzech
Polak, Węgier, dwa bratanki, i do flaszki, i do... flaszki
Ferdynand Kiepski o odwiecznej przyjaźni polsko-węgierskiej

Węgry (węg. Magyar Köztársaság, ang. Hungry) – republika związkowa w Europie Środkowej. Państwo o bogatej przeszłości militarno-lingwistycznej. Protoplaści pierwszych Węgrów przywędrowali do Europy z okolic Uralu w XIII wieku i osiedlili się tam, gdzie nikt inny nie chciał. Obecnie przodujący eksporterzy bełkoczących kamikadze i samobójców-terrorystów, których (motywów) nikt nie rozumie.

Spis treści

Rys historyczny

Historia państwa znanego dziś jako Węgry naszpikowana jest wypadkami, o których nie śniło się fizjologom. Nie dość, że przybyli oni z daleka, to jeszcze - strach mówić - na gapę. Sprowadzili do Europy konie oraz tajniki przerobu wody na lakier do paznokci.

Około 1246 roku niedogolone, lekko kuśtykające ludy, mówiące osobliwym a tajemnym narzeczem (pisał Jan Długosz w swej Kronice) przybyły na tereny, gdzie zamieszkują do dziś. Podróż ich znużyła, rozłożyli więc swoje koce z owczej wełny. Swojemu psu zbudowali budę. Następnego ranka zabrali się za wyrób słynnego wina, dzięki któremu wkrótce nawiązali stosunki towarzyskie, handlowe i naukowe z państwami ościennymi. Stolicę swą zwali Buda Városának Egyesítésével Pest, ale porządni Europejczycy mówią na nią wprost Budapeszt (od słów Buda, i Pest, czyli po węgiersku pestka).

Węgry rozwijały się stabilnie do lat dwudziestych XX wieku, wchłaniając niektóre okoliczne hrabstwa oraz przystosowując swoje autostrady do wzmożonego ruchu konnego. Ich słonie miały sławę jako niezrównani doradcy podatkowi, a przyjezdni i turyści w swoich relacjach z podróży powiadali, iż kraj to piękny, a ludzie przyjaźni, ale ciężko się im porozumieć, nawet między swoimi.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej, Węgrom zachciało się zagrać po węgiersku na nosie Leninowi, więc pomogli Polakom wysyłając do nich cały zapas swojej broni i amunicji oraz kilkuset ochotników zakulisowo. Lachom akurat było to bardzo potrzebne, gdyż w Polsce panował wtedy taki kryzys, że żołnierze nie mogli sobie nawet pozwolić na pierwszy gorszy pistolet na wodę z drugiej półki z Tesco.

Potem nastąpiła II wojna światowa, a Węgry stanęły po stronie Niemiec aby walczyć przeciwko ZSRR[1]. Po napadzie Hitlera na Polskę, ze 100 tys. polskich żołnierzy[2] z Polski uszło do Węgier przy okazji zabierając ze sobą w miarę możliwości sprzęt wojskowy taki jak np. czołgi i armaty z zamiarem sprzedania go na złom na najbliższym bazarze. Aby przypodobać się Hitlerowi Węgrzy wysyłali Polaków do straszliwych obozów a dzieci do jeszcze straszliwszych obozów. Jednak aby przekonać Polskę o naszej przyjaźni podczas powstania warszawskiego pomagali uczestnikom powstania warszawskiego np. sprzedawali swoją broń. Kiedy Niemcy poprosili ich o pomoc w stłumieniu powstania odmówili[3]. Kiedy wybuchł pokój, kraj wstąpił na drogę harmonijnego rozwoju.

Warunki naturalne, geografia

Węgry są krajem ogólnie nizinnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Z obserwacji lotów ptaków i układów chmur po długoletnich badaniach wywnioskowano, że klimat kształtuje się na pograniczu kontynentalnego i oceanicznego, z tendencją do zachmurzenia w przerwach między pogodą słoneczną. Wiatr zmienny, temperatura umiarkowana, niekiedy opady. Góry i opady ułatwiają tworzenie słynnego węgierskiego wina, jednak utrudniają poruszanie się.

Najważniejsze miasta Węgier to:

  • Budapeszt (wł. Buda Városának Egyesítésével Pest), 3,17 mln mieszkańców, obecnie przez wielu uznawany za stolicę państwa)
  • Székesfehérvár (wł. Borsod-Abaúj-Zemplén Megye, 645 tys. mieszkańców)
  • Hódmezővásárhely (wł. Hódmezővásárhely Legnyugatibb Települése, 331 tys. mieszkańców)
  • Szakaszának (289 tys. mieszkańców, przez wielu uznawane za nieistniejące)
  • Eger (wł. Eger Eger Eger, 212-278 tys. mieszkańców)

Polityka

Polityka Węgier opiera się na nieustających próbach wzajemnego zrozumienia się. Decyzje trójizbowego parlamentu, który wybierany jest raz na 3,7 lat w powszechnych, jawnych i absurdalnych wyborach zatwierdza marszałek za pomocą rzutu monetą. Prezydentem kraju jest kukułka, a premierem Viktor Orban.

Ekonomia

Węgry, jak wspomniano, są eksporterem wina oraz zagadek i łamigłówek (por. język węgierski, kostka Rubika, kanary), a także samobójców, doradców podatkowych oraz psychiatrów. Import opiera się na próbach zaintrygowania sprzedawcy i podwędzenia mu towaru, kiedy ten idzie do toalety. Walutą są forinty. 1 złoty=2305739735179013 miliardów forintów.

Kolej

Kolej węgierska zwija się w tempie szybszym niż w Polsce. Mimo tego miejscowe koleje oferują bardzo wysoki komfort podróży oraz tempo dostosowane do zwiedzania plenerów, pozwalające na wyjście z pierwszego wagonu w celu zrobienia zdjęć, a następnie powrotu do ostatniego wagonu pociągu.

Węgierska marynarka wojenna

Na razie nieliczna, składa się z kajaka flagowego oraz kilku pontonów (nie przeszkadzało to jednak admirałowi rządzić Węgrami przez 24 lata). Kryzys gospodarczy uniemożliwił rozbudowę floty. Z powodu odwołania decyzji budowy dwu lotniskowców, pięciu pancerników oraz jedenastu krążowników, ubolewanie wyraził szef chińskiego koncernu zabawkarskiego. Wikileaks wykradała plany Węgierskiej Marynarki Wojennej dotyczącej desantu na Szwajcarię, ale okazało się, że plany te były pisane w stanie nietrzeźwym.

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Jednocześnie nie wypowiadając Polsce wojny. Hitlera krew zalała.
  2. Na złość nazistom, którzy mieli już szeroko zakrojone plany na masowe wytwórstwo polskiego mydła. Hitlera ponownie krew zalała
  3. Czym sprawili że Adolf Hitler mało nie zeszedł z tego świata bo go krew zalała.