Otwórz menu główne
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego posła. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego posła. Zobacz też hasła o innych osobach o tym nazwisku.
Szeroki smile
O RLY?
Mieliśmy dotąd sześciu premierów i jednego Pawlaka.
Jerzy Kryszak jako Tadeusz Mazowiecki
Tak panie Waldku, pan się nie boi – 2/3 sejmu za panem stoi!
Kazik o Waldku
Ależ ja nie jestem cyborgiem, pani redaktor!
Waldemar Pawlak o sobie samym.
To takie miłe dla rodziców, gdy dzieci idą w ich ślady.
Waldemar Pawlak komentuje nepotyzm w PSL-u.

Waldemar Pawlak (ur. 5 września 1959 r. w Modelu) – polski polityk, poseł na Sejm nieprzerwanie od 1989, były sołtys Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwukrotny premier (1992, 1993–1995), od 16 listopada 2007 r. wicepremier i minister gospodarki w pierwszym rządzie Donalda Tuska (w drugim Piechociński go wypieprzył, ale jako dobry kumpel Pawlaku pozwolił zatrzymać tablet.

Charakteryzuje się absolutnym brakiem mimiki twarzy, przez co zwany jest także portretem pamięciowym. Nie posługuje się gestykulacją, szczytem ekspresji jest u niego obracanie w palcach długopisu.

Kariera polityczna

Dwa razy był premierem, ale zawsze komuszki go wyrzucały. W kwietniu 2006 roku był chory na grypę i z tego powodu przeciągnęły się rozmowy koalicyjne na linii PO-PiS-PSL. W listopadzie 2007 roku doszedł do władzy dzięki koalicji z PO. Ale tam po aferce jakiejś w 2012 dostał kopniaka w tyłek, dając szansę Piechocińskiemu.

Ciekawostki

  • Największym pozapolitycznym osiągnięciem Waldemara Pawlaka było zajęcie posady Prezesa Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych.
  • Waldemar Pawlak był głównym bohaterem Nocnej zmiany i tematem muzycznym Lewego czerwcowego. Po obaleniu rządu Olszewskiego, z powodu braku kandydatów (Kwaśniewski miał dopiero bronić tytuł magistra) został premierem wszystkich Kiszczaków. Zreorganizował działanie Ochotniczej Straży Pożarnej (dawniej SB) na wiejskiej.
  • Waldemar Pawlak jest także znany jako „Martwa natura z krawatem”.
  • Liznął sławy jako statysta w szwedzkich filmach.
  • Po zapuszczeniu wąsika przestał być przekonującym głazem narzutowym.
  • Wąsik zgolił i zrobił karierę będąc statystą w sejmie (ewentualnie w TVN24).
  • Jest wielkim wrogiem wszystkich Kargulów, nawet jeśli głosują na PSL .
  • W swoich przemowach wyborczych kreuje się na męża stanu, a po wyborach zachowuje się jak tania prostytutka (chociaż sporo zarabia i nie chce ujawnić swoich dochodów w oświadczeniu majątkowym).

Zobacz też