Otwórz menu główne
Walia
Flag of Wales (1959–present).svg
Flaga pt. Jestę smokię!
Stolica a kogo to nie obchodzi przy Londynie?
Ludność nieliczna
Język urzędowy angielski
Ustrój monarchia
Religia protestantyzm
Waluta funt brytyjski
 


Cquote2.svg

Walia to wspaniały kraj. Jak go nie kochać? Jak nie kochać kraju, którego symbolem narodowym jest por; kraju, który na ministra ds. języka walijskiego wybiera osobę, która nie zna tego języka; kraju, gdzie wegetarianka była ministrem ds. rolnictwa, w kraju, którego rolnictwo opiera się na hodowli bydła. Polska to kraj absurdów? Nie byliście w Walii!
Cquote2.svg

Walia – jedna z czterech części Wielkiej Brytanii. Mieszkają tam Polacy.

Spis treści

Warunki naturalneEdytuj

Góry, kopalnie, góry. Trzy miasta. Stąd jest wszędzie daleko, ale przy dobrej pogodzie z brzegu widać Irlandię. Po dwóch piwach widać też Walhallę i Kamczatkę.

LudnośćEdytuj

99% ludności żyje na wsi, spośród nich 99% hoduje owce. Pozostali są górnikami lub ich żonami. Językiem dominującym jest celtycki, w którym odprawia się pogańskie obrzędy. Jednak większość ludzi chodzi też w niedzielę do kościoła i kocha królową. Z ludnością miejską można porozumiewać się po angielsku. Kopalnie służą w większości do chowania zwłok. Każdy Walijczyk zna dwie sagi opowiadające o królach, rycerzach i owcach. To tutaj narodził się pomysł klonowania owiec i obecnie jest ich 5 razy więcej niż ludzi. Obecnie walijskie owce pracują nad sklonowaniem człowieka.

HistoriaEdytuj

Walia była podbita już przed naszą erą. Potem była podbijana przez: Anglię, Polskę, Monako i San Marino. Bycie podbitym to, oprócz opowiadania sag, ulubiona rozrywka Walijczyków. Ze względu na trudne warunki geologiczne, nie rozwinął się tu nigdy żaden ruch oporu. Ponadto, trudno zmusić owce do walki. Poza tym ciężko rozsyłać listy do miast o nazwach na 58 liter.

ZabytkiEdytuj

Najciekawszym zabytkiem jest, bez wątpienia, kopia złotego runa z gipsu. Oraz stacja kolejowa Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion'.

CiekawostkiEdytuj

Polskie słowo Walia pochodzi ze zniekształconego celtyckiego słowa A' Chuimrigh an bhreatain bheag oznaczającego wali mnie to.