Otwórz menu główne
Pikieta w imię równości
Kontrmanifestacja wobec wyżej przedstawionej pikiety

Znak równości (=) – znak oznaczający, że obie strony są sobie równe. Jest uznawany przez to za symbol tolerancji i mniejszości seksualnych. Po licznych protestach, został wstawiony do klawiatury komputerowej.

Równość w matematyce

W matematyce znak = jest niezmiernie ważny, mimo że znajduje zastosowanie tylko w jednym twierdzeniu: 

Jeżeli dwie liczby są sobie równe to zachodzi równość
 

Alternatywnie można to zaprezentować wzorem:

 

Gdzie a ma wartość różną od R/0 .

Co ciekawe, znak = może służyć również do pisania różnych bzdur typu  . Ale zasadniczo nie musi. Można za jego pomocą zapisać różne piękne rzeczy, na przykład  .

Znak ten także służy do utrudniania ludziom, a szczególnie uczniom, życia. Często stosowaną przez nauczycieli praktyką jest pisanie po obu jego stronach rzeczy z pozoru nierównych. Uczeń myśli sobie – no to nie ma prawa się równać. A potem, jak się okazuje, po zajrzeniu do odpowiedzi, nie miał racji.

Można też zrobić na odwrót – napisać coś z pozoru równego, a tak naprawdę nierównego. Jednak jest to rzadko stosowana praktyka.

Ten znak jest również bardzo często używany do wmawiania ludziom, że  . Tu już chyba nie trzeba więcej dopisywać.

Kolejnym niemoralnym wykorzystaniem znaku = jest uwzględnianie dziedziny. Po zrobieniu zadania wychodzi, że się równa. A po uwzględnieniu dziedziny okazuje się, że nie. Jest to działanie zabronione przez Konwencję Genewską ze względu na nieludzkie cierpienia wywołane przez ww., jednakże w Polsce powszechnie stosowane.


  To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny matematyki. Jeśli rozwiązywanie różniczek to twoje ulubione zajęcie – rozbuduj go.